• yürüyüs karariyla soylenen egitici cumlecik.

askerin bilincaltina yerleserek hata yapmasini onler. (bkz: subliminal message) 1960'li yillarda soguk savas doneminde cia uzmanlarinca uzun arastirmalar sonucu bulunmus ve turk ordusunca uygulanmaya baslanmistir. daha onceleri bir cok asker sadece pimi cektigi icin telef olurmus.

(bkz: ne dedim ben)
  • iki bolumden olusan askeri ya da duruma gore anarsik komut. ilk bolumu* gerceklestirip ikinci bolumde* afallayan bunyelerin basarisiz oldugu gorulurken, ilk bolumu kaale almayarak direkt ikinci bolume gecenlerin tescilli salak olduklari sonucuna varilir.
  • diğer yürüyüş kararlarından farklı olarak "saaay!" denildikten 16 adım sonra söylenen yürüyüş kararı. (o 16 adım içinde fısıltıyla 2 kez "pim pim çek çek bomba bomba at at" denir.)
  • önce fısıltıyla söylenir bir kaç kez... "pim... çek... bomba... at" sonra sonra birden herkes hızlı şekilde yüksek sesle söylemeye başlar. "piiiiiiiiiim çeeeeeeeeek bombaaa aaaaaaaaat". işte o an hababam sınıfı'nda karate yapan şener şen misali hiyaaaaaaaaaa diye bağırarak etrafa el bombası yağdırmak farzdır.
  • yok öyle önce bombayı at, sonra git, bombayı bul, pimini çek, orda bırak, geri kaç
    (bkz: her seyin bir sırası var)
  • goruyoruz ki hersey dusunulmus askeriyede. bu emirlerin akabinde bombaya hitebin de patla emri vardir muhakkak. henuz askerlik yapmadim, dolayisiyle bilemiyorum.
  • ülkemizdeki bazı elemanların sağını ve solunu bile ayırt edememesi gibi bir gerçek olduğundan bence az bile olan emir cümlesi. "pimi adam gibi çek fazla oyalanmadan bombayı arkadaşlarından ve kendinden uzağa doğru at güzelce siper al üçe kadar say booom" gibi bir emir cümlesi ise tekrarlama açısından zor olurdu herhalde.
  • en didaktik yuruyus kararlarindan bir tanesi. toplu yuruyusu koordine ve dahi senkronize ederken; pim cek pim at , pim cekmeden bomba at gibi ve benzeri savas usullerinin yanlisligina isaret eder.
  • önce sessizce sonra bağıra çağıra söylenen versiyonunu "pim çek bomba at remix" denmektedir ki, asteğmenler emir verince komik olmaktadır.

-yürüyüş kararı sayılacak....pim çek bomba at....remix...
hesabın var mı? giriş yap