• pinalar denizin kumluk bölgelerinde yaşarlar. el etek değmeyen yerlerde bir tür tarla görünümünde peydahlandıkları da olur. bunları eldivensiz çıkartmak pek mümkün değildir zira kumun dışında kalan açık kenarları sivri, pütürlü, kemikleşmiş bir dokuyla kaplıdır.

pinaları güneşe koyarlar ki kabuklar iki yana açılsın. daha sonra el çabukluğuyla iki kabuğun arasına bıçak sokulur ve o yenilen beyaz, güçlü kas kesilir. kabukların iç kısmında, köke yakın sedef bir katman bulunur. bu da dikkatle kabuktan ayırmak suretiyle, takı filan yapımında kullanılır.

yine de iki lokma et çiğneyeceğim, orama burama da sedef kaktıracağım diye zavallı mahlukatları katletmeli midir, orasını bilemeyiz...

bunlar ayrıca günlük tekne gezilerinde ve kumluk plajlarda, 5 ila 8 metreye dalabilen ve üçlü çatalla kefal avlayabilen yürekli türk gençleri tarafından, pasifikten inci çıkartmışcasına artistik bir edayla, turist kızların ilgisini çekmek amaçlı da kullanılmaktadırlar.
  • 3dnin en doğru, en güzel kullanımı. pina şöyle süperdi, böyle enfesti konulu haşivi aradan çıkarıp dvd commentary malzemesi yapsaymış, saltık bir deneyime izin verseymiş yönetmen (wenders'miş bu arada) fevkaladenin fevkine ulaşacakmış. ama tabi kararlar var, seçimler var, vizyona girecek nihayetinde diyerek affettik. bağışladık ve esirgedik.
  • babamın "bu yeniyor" diye gazı vererek 8-10 metreden çıkardığım deniz kabuklusu. *

yalnız 70-80cmlik kabuktan çıka çıka baş parmak kadar yenecek kısım çıkması biraz üzdü. o boyuta gelene kadar kim bilir ne kadar zaman geçmiştir, bir gıdım et için öldürmüş bulunduk hayvanı. bir daha çıkarmam muhtemelen. eti lezzetli olsa da vicdanınızın sızlamasına değmiyor.
  • iucn kırmızı listesinde yer almakta olup koruma altındaki bir türdür. iç sular dahil bütün sularda avlanmaları ve toplanmaları yasaktır.

bugün bodrum güvercinlik bölgesinde dalış yaptım. dipte parçalanmış pina kabuklarına fazlasiyla rastlaniyor. dalis sonrasi ne kadar doğru ne kadar yanlis bilmiyorum ama ogrendim ki bölgedeki oteller sahil düzenlenmesi yaptigi sıralarda ve bazı teknelerden trolleme yapıldığından pinna sp. lere zarar gelmiş. yine etraftaki otellerin üst düzey yöneticilerinden aldığım bilgiye göre kendi tespit ettikleri pina'lari korumaya alıyorlar ve işaretliyorlarmış. bu sevindirici bir haber olsa da elimizdekilerin değerini bilmediğimiz çok açık. önce katledip sonra çözüm aradığımız dönemlerdeyiz.

yazık.
  • denizlerin temizliğinde filtre gibi işlevi olan, ancak ege kıyılarında artık yok olma tehlikesi yaşayan deniz canlıları fena.

''fotoğraflarını gördüğünüz kabuklular boyları 1 metreye kadar uzanan pinalardır. içlerindeki et devasa boyuttadır.

çok değil 15 sene öncesine kadar iskele, çesmealtı, mordoğan yöresinde 20 şer cm aralıklarla milyonlarcası bulunurdu. en çok ilgimi çeken deniz canlılarındandır.

çocukluğumda onları dalışta izlediğimde "bu ülkede açlık söz konusu olamaz" diye düşünürdüm. geçen yaz çeşmealtı'nda onları deniz tabanına saplı ama cansız olarak gözlemlemiştim. 5 mil mesafedeki engecelli körfezi veya lokal adıyla manal yöresinde böyle bir durum yoktu. pinalar canlıydı.

ne yazık ki bugünkü dalışta mordoğan'a kadar bölgede binlerce ölü pina ile karşılaştım. 1 tane bile canlı göremedim. su altı bulanık, yosunlar hastalıklı, deniz tabanı yorgun ve cansız görünüyordu.kestaneler ve patlıcanlar çok azalmıştı.bütün bu saydıklarım deniz kirliğine bağlı değişiklikler, denizlerin filtresi pinalar ve saydığım diğer canlılar deniz temizliğinde çok önemli bir yere sahip. onların yok olması şüphesiz hızlı bir şekilde deniz yaşamını yok edecektir. ege gibi nitelikli bir denizi adeta radyasyon görmüş bir denize çevirecektir. senelerdir defalarca söylediklerim maalesef teker teker gerçek oluyor. pinaları koruma altına alarak, toplanmasını yasaklamak, mavi kart uygulaması gibi abesle iştigaldir. onları korumak için ilk ve hızlı biçimde yapılacak iş denizlerin her türlü atığa ve balık çiftliklerine karşı koruma altına alınmasıdır. umarım ilgili yerlere ulaşır ve gereken yapılır. yoksa ege deniz yaşamını kaybedeceğiz. mümkün olduğunca paylaşılmasını rica ederim.''

kaynak: özkan gülkaynak
  • narlıdere-çeşme arasında yıllar önce varlığını sürdüren, kayalıklı denizi, iri taneli kumlarına rağmen, bir çok bozkır mağduru izmirli'nin yüzme öğrendiği, şimdilerde balıkçı hali mi yoksa polis karakolu mu olduğunu önünden geçerken kestiremediğim, çeşme'ye kuşadası'na gidemeyen ortahallilerle, yolu gözü yemeyenlerin gittiği plajın adı. o zamanlar eski garajdan kalkardı otobüleri. oysa şimdi üçkuyular'dan dolmuşa binip efil efil gidiyorsun. heyhat, gidiyorsun da nereye? pina plajı yok artık.
  • güzel yapıldığında aslında içide yenir. dışındakı pütürler bıçakla temizlenir ve gerçekten hoş bir görüntü oluştururlar.kumun içinde bulunup sadece uç kısımları görünür oldukları yerden cıkarmak çok zordur çünkü uçlarında küçük ama kuvvetli kökler vardır.
  • izmirde kilizman sahilindeki bir balık restoranın adı. eskiden (ben ufakken) mezelerinin lezzetli olduğunu hatırlıyorum, şimdi nasıldır bilinmez. fakat sırf denize sıfır olduğu için gidilesi bir yerdir.

ayrıca şehir içinde, gül sokakta da aynı isimli bir balık restoran vardır (gül sokağın lozan tarafı girişinde solda. süsler apartmanının altında). eskiden sahipleri aynıydı ya da ortaktılar.
  • bir sure haslanirlarsa kendiliginden acilirlar. o guzelim beyaz kasi kesmek gereksizdir. ici acildiginda oldurdugunuze pisman oalcaginiz hayvanlardir. kabuklarinin icine sedeften dalgalar yerlesmis gibidir. (bkz: gercek incinin sakli oldugu yerler)
    illa yerinden sokecekseniz. etrafini biraz desmek sonrasinda ise kabugun yuzu size bakacak sekilde durup el sallar gibi saga sola cekistirmek gerekir ki allahtan pek direnclidir.
  • trailer ı izleyince anlıyoruz ki tadından yenmez bu film. hatta hazzı ertelemek adına vizyondan kalkacağı gün seyredilmesi daha eftaldir. muhtelif rivayetler torrentinin indirilip izlenmesinin filmin keyfini 42 derece düşüreceği üzerinedir. özellikle black swan'ı izleyip hazla kalkan neva perdesi sakinlerinin iyi film adına gerçeği anlamaları için son bir şanstır bu film.
    bir de wenders gizliden gizliye izledikten sonra sakın hareketleri denemeye kalkmayın uyarısında bulunmamıştır dikkat edin.
hesabın var mı? giriş yap