• tatli bir kokteyldir. ismi ispanyolca'da "suzulmus ananas" manasina gelir. bu yuzden orjinal tarifinde ananas suyu degil, ezilmis/suzulmus/parcalanmis ananas vardir. ama ananas bulunmayan ortamlarda ananas suyu da iyi bir alternatif olur.
    stereotipik olarak kadinlar, tropik yerlerde tatil yapanlar, tatli icecek sevenler tarafinda cok icilir. rupert holmes'in escape adli, daha cok "the pina colada song" diye bilinen sarkisiyla unlu olmustur.

tarifi asagi yukari soyledir:

90ml beyaz rom
    45ml hindistan cevizi sutu
    3 corba kasigi ezilmis ananas, ve ya 45ml ananas suyu

parca ananas kullaniyorsaniz: malzemeleri bir blendera buzla beraber koyup blenderi yuksek hizda calistirin. kokteyl bardagina suzun.
    ananas suyu kullaniyorsaniz: malzemeleri bir shakera koyup buzla calkalayin, kokteyl bardagina suzun.

not: tarifin orjinalinde ananas parcasi oldugu soyledikten sonra bu tarifi yapmak icin blender gerekmesi tabi ki olacak sey degil. derinlemesine arastirmadigim icin bilmiyorum ama tahminen orjinal olarak iyice ezilmis ananas shakerda diger malzemelerle calkalandiktan sonra bardaga suzulurken buzlari geride birakip bardaga ulasabilmektedir. boylece hazirlanma islemi bittiginde bardakta az miktarda cok ufak ananas parcalari ve bol miktarda ananas suyu bulunmaktadir. ortalama iceni icin ananas suyu kullanmak ve ya isi blendera tasimak daha kolaydir.
  • gecemi senlendiren icecektir, rapor yazarkenki 1 numarali can dostumdur. sensiz gecen gecelerin amina koyayim pina colada.
  • orjinali ananas suyu , rom , hindistan cevizi yağı yada ikamesi olarak hindistan cevizi şurubu veya batı de coco tarzı hindistan cevizi aromalı içki ve krema olan ve kesinlikle süt konulmaması gereken kokteyldir.süt görünümünde olmasının sebebi ananas suyuyla karıştırılan kremadır.zaten ojinal bir pina colada bardağı ilk başlarda süt renginydeyken bir süre sonra kremanın dibe çökmesiyle ananas suyunun rengini alacaktır. kokteyl bardaklarında süs niyetine kullanılan karıştırıcıların da asıl amacı yavaş içimlerde karışımı sağlamaktır.
  • mekan tek kelimeyle bittikti; yanımda ki insanlar bir çok soru işaretiyle aynı anda mücadele ederken, artık bira içmek istemediğime karar verdim. izmirde bir yerde bir arkadaşım bira içmek için oturmuştu, karşıda bir tablo ve tablonun içinde tanınmadık isimler. sordu; "bunun anlamı ne?" garson isimlerin; zamanında bu mekana uğrayıp-yani sağlam içip-uzaklaşan insanların mirası olarak duvara işlendiğinden söz etti, mert hesabı ödeme anından çok önce, adının bu listenin en başında olabileceğini tahmin edemezdi. neyse lavuk geldi-ne var ki menü karışıktı-şu dedim bende, 'şu' ha dedi garson pina colada, kötü bir şeçim, 'senin için kötüyse benim için iyidir dedim' donuk bir bakış attı bana, uzaklaştı. dışarıda yağmur başlamıştı.
  • son derece hafif yaz içkisi. genellikle üstüne abuk subuk aksesuarlar konularak servis yapılır. (bkz: şemsiye)
  • porto rikodan cikma leziz icki. oralarda; ananas suyu, hindistan cevizi sutu ve romla yapilir. ustune de bir dilim ananas eklenir, sahane olur.
    ispanyolcada pina ananas, colada da frozen / donmus demektir. bunun muzlusunu icerseniz, haliyle adi pina colada degil, banana colada olur.
    alkolsuz olanina ise diger tum alkolu alinmis kokteyllere dendigi uzere virgin denir ve tabii ki raconu biraz bozar. alkolsuz pina colada mi olurmus, peeh.
  • en güsel yaz günlerinden birinde, dagin tepesinden seyredilen nefis dünya manzarasina eslik edecek en nefis içki ismarlanmaliydi ve haliyle pina colada ilk siradaydi. garson elinde pina coladayla bize yaklasirken tat alma duyularimiz iyice harekete geçmis, yutkunmaya baslamistik. ve o an, ki ilk yudumu aldigimiz an, birden cd takilmis gibi tüm büyü bozuldu. daha sonrasinda barmenden ögrendigimize göre nacizane pina colada: votka - portakal suyu ve süt le yapilirmis.
    bu hikayeden çikarilacak ders sudur:

---pina colada nefistir.
    ---votka-portakal suyu -süt karisimi kötüdür.
    e o zaman
    ---votka-portakal suyu - süt karisimi bir pina colada degildir.

nitekim pina colada nefistir, bilmeyen yapmasin, sevmeyen içmesin.
  • bu da benim pina colada tarifim:

1 ölçek malibu (hindistan cevizi romu)
    2 ölçek bacardi (veya bir başka beyaz rom)
    2 ölçek portakal suyu (eğer portakal suyunuz acıysa biraz azaltabilirsiniz.)
    4 ölçek ananas suyu
    tercihe göre 1 veya 2 ölçek süt
    2-3 tatlı kaşığı hindistan cevizi kreması. (porto rico'dan ithal. iyi marketlerde bulunuyor.)
    4-5 küp buz

ölçek olarak kahve fincanı kullanabilirsiniz.

bunların hepsini varsa shaker yoksa kapaklı bir kavanozda köpürene kadar çalkalıyoruz. daha önceden soğutulmuş uzun bir bardağa dökerek tercihen pipetle ve de afiyetle içiyoruz.

elinizdeki malzemelere göre tarifte değişiklik yapabilirsiniz. yalnız ananas suyu olmazsa olmazdır. o yoksa hiç başlamayın.

hindistan cevizi kreması ile tadı daha güzel oluyor fakat bulamazsanız hindistan cevizi sütü veya şurubu da iş görür.

eğer malibu yoksa onun yerine de bacardi ekleyip, hindistan cevizi tadının eksilmemesi için daha fazla krema, süt veya hindistan cevizi şurubu ekleyebilirsiniz.

eğer daha köpüklü tercih ederseniz bir miktar krema ekleyebilirsiniz. (ben eklemiyorum)

bardağı bir parça ananas, portakal ya da kiraz ile süsleyebilirsiniz.

bu tarife göre içinde yaklaşık 150 ml alkol bulunduruyor pina colada. içimi çok kolay. alkol tadı pek hissedilmiyor ama içindeki yüksek miktarda şekerin de etkisiyle sarhoş edici bir kokteyl. çok fazla abartmamak lazım. dolu mideyle içiminden keyif alınmaz. yarı tokken içilmesinde fayda var. tropik bir kokteyl olmasına rağmen çok sıcakta da içilmesini tavsiye etmem.
  • çok severim.
  • (bkz: ekşi duyuru)
hesabın var mı? giriş yap