şükela:  tümü | bugün
  • deniz ticaret gibi bir dersi,zorlaştırdıkça zorlaştıran,bir çok öğrencinin okulu uzatmasına sebeb olan,derdinin ne olduğunu! ne istediğini! bir türlü anlayamadığım 'marmara hukuk 'hocası
  • marmara üniversitesi hukuk fakultesi deniz ticareti hukuku yardımcı doçentidir. ders verdigi sınıflardaki ögrenciler tarafından ya sevilir ya nefret edilir. kendisi ile ilgili pek ara karar veren olmamıştır. derslerine hiç girmesem de oldukça matrak, eglenceli bir hoca oldugu dışardan anlaşılabilinir. kendisini tanıdıgınızda da çok hareketli bir yaşamı oldugunu, bu yaşamı kendi kendine geliştirmeye çalıştıgını görürsünüz. hakkında bilgi sahibi olmadıgı konularda ahkam kesmek yerine karşı tarafı dinlemeyi ve dinlerken bir dinleyici olarak saygı göstermesini de bilir. bunu yaşınıza veya konumunuza göre degil sizle kurdugu iletişime göre yapar. iyi bir blues dinleyicisidir ve bu müzigi yerinde new orleans'da dinleyecek kadar tutkunudur. orjinal blues cd arşivi yapmaktadır. kendisini bu özelliklele bile tanıyamazsanız, okuldaki en dikkat çekici göz alan ve dolduran hoca olarak tanıyabilirsiniz. 3 kuruş not istemeden ve dersini verdikten sonra tanıştıgım ender hocalardandır.
  • 2006-2007 öğretim yılının finalinde öğrencilerine sağlam bir kazık atmış ve yaklaşık olarak %87'sini sınıfta bırakmıştır. söylentilere göre geçmişte benzer bir sebepten dolayı okuldan uzaklaştırılmış ancak af yasasından faydalanarak (!) çok sevdiği öğrencilerine geri dönerek onları mesut bahtiyar kılmıştır. böylece meşhur kahkahası okul koridorlarında yakılanmaya kaldığı yerden devam etmektedir. ancak sınav sonuçlarına bakınca yaşadıklarından ders alamamış izlenimi yaratmaktadır.
  • bir çok öğrencinin, aleyhinde internet ortamında dahi eleştiride bulunmaya korktuğu, her öğrencinin dersinden en az bir defa kalmasının farz olduğu marmara üniversitesi deniz ticaret hukuku hocasıdır.hakkında şu şekilde bir olay rivayet olunur; bir final döneminde, nedendir bilinmez, kimsenin bütünleme sınavına gelmemesini zira herkesi bırakacağını bu yüzden de öğrencilerin gidip tatil yapmalarını salık vermiştir.sonra sözünün arkasında durarak dediğini yapmıştır. bunun üzerine verilen dilekçeler yapılan şikayetler üstüne falan kürsü başkanı sınavı tekrarlayarak bir çok insanı geçirmiştir.işte o günden sonra deniz ticaret dersi asla eksisi gibi olmayacaktır.bir çok öğrencinin ders notlarına milyonlarca kez çalışmasına rağmen hiçbir fikir sahibi olmadan sınavlarına girmesi ders anlatış tarzı göz önüne alındığında gayet normaldir.
    not: işbu entry kişilik haklarına herhangi bir şekilde saldırıda bulumadığı gibi herhangi bir suç tipi oluşturmamakta, yalnızca ifade özgürlüğü sınırları içinde bir eleştiri olarak sözlük formatı dahilinde bulunmaktadır.
  • artık prof ünvanı sahibi olan hocam. tebrik ederiz.* *
  • sanılanın aksine iletişim kurmanın hiç zor olmadığı bir insan. fakültedeki eğitimciyim diye geçinen bir çoklarının aksine gerçek bir eğitimcidir. bir gün dersinden sonra mehmet abiden alın iki tane kahve, gidin odasına, hocam merhaba nasılsınız deyin ve başlayın sohbete. inanılmaz bir kültür birikimi vardır. ilk başta çok şaşırtabilir sizi. blues ve nola hakkındaki derin bilgisiyle size bir şeyler katacağına emin olabilirsiniz. sohbet uzadıkça sanki bir profesörle değil de bir öğrenciyle konuşuyormuşsunuz rahatlığına erişirsiniz. tasvip etmediği tek şey daha önce de belirtildiği gibi saygısızlık. saygısızlık yaparsanız olduğunuz yerde sizi yatırıp çiğ çiğ yer. benden uyarması.
  • bir arkadaşının yaşadıklarını baz alarak yorum yaparken konu hakkında bilgisi olmadan boş boş yorumlar yapan yazarları ortaya çıkartan hoca.

öncelikle belirtmek gerekir ki pınar hoca her dönem başında fakültenin fotokopicisine dönem boyunca anlatacağı ve sınavda sorumlu tutacağı konuları kapsayan fasikül bırakır. son yaptığı vize sınavında da sorduğu 10 sorunun 9'unun cevabı bıraktığı "29" sayfalık fasikülde mevcuttu. fasikülde bulunmayan soru da amfide, derste 3 defa tekrar edilmiş bir konudan geldi. yani bütün iddiaların temellendirildiği "anlatmadığı yerden sınav yaptığı" iddiası gerçek değildir.

bir yazarın iddia ettiği gibi arkadaşı twitter'dan değil, facebook'tan bir eleştiri* yazısı yazdı. bu sözde eleştiri yazısında en hafif tabirle kendisi, kürsü başkanı sami karahan'dan pınar akan'ın sınav yapma, derse girme gibi haklarına ve tercihlerine müdahale etmesini rica etti. bu arkadaş pınar hoca derse geç gelmesine rağmen sesini çıkarmamış.* bilmiyor ki kendisi pınar hoca talihsiz bir sakatlık yaşadığı için kendisi derslere istemsiz geç geliyordu. rapor alma şansı varken rapor almayıp derslere gelmeye devam ediyordu. yok ama durun en sağlam yeri şimdi geliyor;

pınar hocanın twitter'da ilan ettiği not konusu. pınar hoca arkadaşın notlarını bir fotoğrafla, dosyayla falan ilan etmedi. sadece durumun absürtlüğünü göstermek için ortalamasının 1.55 olduğunu, 1. ve 2. sınıftan tonla dersi olduğunu ve ancak 3. sınıf dersi alabildiğini söyledi. 4. sınıftan ders alamamış bu arkadaş güya deniz ticareti mağduru. deniz ticareti dersi 4. sınıf dersi, şaka gibi ama böyle.

son olarak da, pınar hocanın daha önce okuldan sürüldüğü iddiası tamamen bir şehir efsanesi. öyle bir olayın olmasını bırakın, pınar hoca kariyerinde uyarı bile almamış bir öğretim görevlisi. bu iddiaya ancak güler kendisi.

ayrıca arkadaş son iddiasında haklı ama yanlış bir kelimeyle. pınar hoca dava açmakla tehdit etmedi, dava açacağını söyledi. ve bildiğim kadarıyla kendisi bir kaç gün önce söz konusu davayı açtı. yani bu saçma sapan duruma sebebiyet veren arkadaşa ve onun yorumlarını facebook'ta beğenerek hakaret içerikli metinlere iştirak eden arkadaşlara geçmiş olsun. çağlayan'da uzun ve sancılı bir süreç sizleri bekliyor.

edit: dikkat ettim de böyle bir insanın arkadaşının tecavüzcü olma potansiyeline sahip olması da şaşırtmadı.
  • 8 senelik okul hayatımda gördüğüm en mükemmel hocadır. ben bu kadar anlayışlı ve kaliteli hocaları daha önce görseydim zaten 8 sene olmazdı o okul. gördüğüm en belirgin aslan burcudur da ayrıca.
  • bir arkadaş yıllar önce; "deniz ticaret gibi bir dersi,zorlaştırdıkça zorlaştıran,bir çok öğrencinin okulu uzatmasına sebeb olan,derdinin ne olduğunu! ne istediğini! bir türlü anlayamadığım 'marmara hukuk 'hocası". demiş. daha iyi ifade edilemezmiş.

hakikaten derdinin ne olduğunu ben de çözemedim. anlattığı yarım yamalak dersten sonra sınavlarda ne beklediği ise en büyük muamma. ha "yarım yamalak" bile insaflı bir deyim bu arada kendisi için. zira benim nerdeyse onuncu kez girdiğim bu sınavda kağıdım onun ders anlatımından daha derli toplu olabilir. doğruluğunu tartış(a)mıyorum bile. çünkü kendisinin de bu dersi gerçekten bilip bilmediğinden emin değilim. acı olan ise bunu kimsenin sorgulayamıyor olması.

dersle ilgili bu kadar histerik olması da dersi öğrencilerin canına okuyan ticaret kürsüsü dahil kimsenin "sallamamasına" bağlanıyormuş. hayır yani amaç bu değil de sırf zavallı öğrencinin bu çaresizliğinden zevk almaksa o daha vahim ve derin bir sorunun varlığına işaret ediyor. inceleme altına alınmalı.

biz öğrencilere olan tavrı ve özellikle sosyal medya üzerinden yaptığı korkutma politikasına ise zaten söylenecek söz yok. durum genel olarak mühf mensuplarının malumu, öğrenci ve akademisyenler dışındakilerin bile. kim nerde ne yazmış tek tek araştırarak fişleyen bir insan neticede... geçimsizliğine bulduğu kılıf da saygı (!), karakter (!), duruş (!) gibi kavramlarmış. hakikaten pes.

en son attığı tweet: "ihi ihi bir sürü mv arkadaşım var ihi ihi :)))))))." (milletvekilini bu şekilde kısaltmış.) bir de bu kişileri etiketlemiş. bu nedir abi. kime nasıl yaranacağını şaşırmak denmez de ne denir. aday ve vekil olanların da biri şam'dan aday olmuş öbürü bağdat partisinden. "mv" olsun da. di mi ama.

ha bir de her sene kongre yapacağım diye masrafını çeşitli kurumlara ve okula kitlediği organizasyonlar var. reklamını sağlam yapıyor yani. gerçi bu saatten sonra ne anlamda işe yaracaksa. yarasa çoktan yarardı...

geçmiş olsun mühf. tez zamanda inşallah...
  • bir bakayım altında neler yazılmış diye, vay be ne de çok seveni olan hocaymış. demek ki sorun hep benim karşılaştığım insanlardaymış. allah allah ilginç.
    hiç adetim değildir fakat ikinci bir entry'yi daha kondurmak istiyorum buraya. pek olmaz da marmara hukuk hayali olanlar, hâlihazırda eğitim görüp de deniz ticaret hukukuna bataklığına saplanmamış dostlar, romalılar; bu kardeşiniz diyor ki siz burada yazılan güzellemelere sakın aldanmayın. biiiiiz bunların cemaziyelevvellerini biliriz. aslında buraya yazmakla şu an eğitim gören kardeşlerimi ateşe attığımın da farkındayım ama onların aflarını diliyorum.
    şimdi, bu hoca ile bu dersten bir şey öğrenebilmiş olan birisi varsa öncelikle helal olsun onlara. o, not veriyor hoca, diyenlere bakmayın siz. ben ki hiç bir dersin notlarını iki defadan okumamış bir öğrenciydim. ne var ki o notları resmen ezberlememe rağmen dersten bir türlü adam akıllı not alamadım. sadece notlarla kalsaydım okumadığımız kitap fotokopi kalmadı lan. dersi görenler hatırlayacaktır belki de o allahın belası donatan-charterer ilişkisini, ilk dönem anlatırken taşıyan-alt taşıyan diye anlatır, bunu ilk dönem sınavlarında yazarsanız sorunuz komple silinirdi, hey gidi günler hey. neden? çünkü bu bilgi ikinci döneme aitmiş ilk dönemde bilmiyor olmamız gerekirmiş.
    hoca gözlerinin içine bakarak anlatıyor, öğrenci dostu ha? beyler sizle aynı hocadan ders almadığımız kesin. gerçek dünyaya davet ediyorum sizleri. öğrencisiyseniz diyorum ki bir tane eleştiri yazın hakkında twitterda falan. çok rica ediyorum ya, hatırımı kırmayın vize ve final döneminde bir deneyin ne oluyor. ben arka sıramda oturan elemanın sınav esnasında hocayı yanına çağırıp bir şey sormak istediğinde " sen bilmem kim kim değil misin? evet. hadi bakalım twitterdaki (ya da buna benzer bir mecraydı) gibi yap bakalım" minvalinde konuştuğunu duydum.
    ulan biz bu hocanın yanında bir azınlıktan başka zümre görmedik be. ona dair de enteresan tespitlerim var da konumuz bu değil. mezun olalı kaç yıl oldu ulan hâlâ hatırladıkça kan beynime sıçrıyor arkadaş. kamil yıldırım falan yanında melek kalır bu hocanın. kamil yıldırım hakkında yazılanlara bakın ( her ne kadar dersinden defaten kalsam da severim tabii kendisini o ayrı) demek istediğimi anlarsınız.

artık avukatım ve neyin hukuka uygun olup olmadığını da gayet iyi biliyorum* tekrar zulum altında inleyen dostlarıma selam ederek işbu entry dolayısıyla bir terslik çıkar ya da sınav notlarında anormallik çıkarsa korkmayın hakkınızı arayın. not tespit dâvası diye idare mahkemesinde açılan bir dâva türü mevcut olmakla birlikte bu bimer denilen yere başvurabilirsiniz. bu hükümetin icraati olduğu hâlde nasıl da etkili çalıştığına siz de şaşıracaksınız.