şükela:  tümü | bugün soru sor
 • deniz ticaret gibi bir dersi,zorlaştırdıkça zorlaştıran,bir çok öğrencinin okulu uzatmasına sebeb olan,derdinin ne olduğunu! ne istediğini! bir türlü anlayamadığım 'marmara hukuk 'hocası
 • marmara üniversitesi hukuk fakultesi deniz ticareti hukuku yardımcı doçentidir. ders verdigi sınıflardaki ögrenciler tarafından ya sevilir ya nefret edilir. kendisi ile ilgili pek ara karar veren olmamıştır. derslerine hiç girmesem de oldukça matrak, eglenceli bir hoca oldugu dışardan anlaşılabilinir. kendisini tanıdıgınızda da çok hareketli bir yaşamı oldugunu, bu yaşamı kendi kendine geliştirmeye çalıştıgını görürsünüz. hakkında bilgi sahibi olmadıgı konularda ahkam kesmek yerine karşı tarafı dinlemeyi ve dinlerken bir dinleyici olarak saygı göstermesini de bilir. bunu yaşınıza veya konumunuza göre degil sizle kurdugu iletişime göre yapar. iyi bir blues dinleyicisidir ve bu müzigi yerinde new orleans'da dinleyecek kadar tutkunudur. orjinal blues cd arşivi yapmaktadır. kendisini bu özelliklele bile tanıyamazsanız, okuldaki en dikkat çekici göz alan ve dolduran hoca olarak tanıyabilirsiniz. 3 kuruş not istemeden ve dersini verdikten sonra tanıştıgım ender hocalardandır.
 • 2006-2007 öğretim yılının finalinde öğrencilerine sağlam bir kazık atmış ve yaklaşık olarak %87'sini sınıfta bırakmıştır. söylentilere göre geçmişte benzer bir sebepten dolayı okuldan uzaklaştırılmış ancak af yasasından faydalanarak (!) çok sevdiği öğrencilerine geri dönerek onları mesut bahtiyar kılmıştır. böylece meşhur kahkahası okul koridorlarında yakılanmaya kaldığı yerden devam etmektedir. ancak sınav sonuçlarına bakınca yaşadıklarından ders alamamış izlenimi yaratmaktadır.
 • bir çok öğrencinin, aleyhinde internet ortamında dahi eleştiride bulunmaya korktuğu, her öğrencinin dersinden en az bir defa kalmasının farz olduğu marmara üniversitesi deniz ticaret hukuku hocasıdır.hakkında şu şekilde bir olay rivayet olunur; bir final döneminde, nedendir bilinmez, kimsenin bütünleme sınavına gelmemesini zira herkesi bırakacağını bu yüzden de öğrencilerin gidip tatil yapmalarını salık vermiştir.sonra sözünün arkasında durarak dediğini yapmıştır. bunun üzerine verilen dilekçeler yapılan şikayetler üstüne falan kürsü başkanı sınavı tekrarlayarak bir çok insanı geçirmiştir.işte o günden sonra deniz ticaret dersi asla eksisi gibi olmayacaktır.bir çok öğrencinin ders notlarına milyonlarca kez çalışmasına rağmen hiçbir fikir sahibi olmadan sınavlarına girmesi ders anlatış tarzı göz önüne alındığında gayet normaldir.
  not: işbu entry kişilik haklarına herhangi bir şekilde saldırıda bulumadığı gibi herhangi bir suç tipi oluşturmamakta, yalnızca ifade özgürlüğü sınırları içinde bir eleştiri olarak sözlük formatı dahilinde bulunmaktadır.
 • 8 senelik okul hayatımda gördüğüm en mükemmel hocadır. ben bu kadar anlayışlı ve kaliteli hocaları daha önce görseydim zaten 8 sene olmazdı o okul. gördüğüm en belirgin aslan burcudur da ayrıca.
 • bir arkadaş yıllar önce; "deniz ticaret gibi bir dersi,zorlaştırdıkça zorlaştıran,bir çok öğrencinin okulu uzatmasına sebeb olan,derdinin ne olduğunu! ne istediğini! bir türlü anlayamadığım 'marmara hukuk 'hocası". demiş. daha iyi ifade edilemezmiş.

  hakikaten derdinin ne olduğunu ben de çözemedim. anlattığı yarım yamalak dersten sonra sınavlarda ne beklediği ise en büyük muamma. ha "yarım yamalak" bile insaflı bir deyim bu arada kendisi için. zira benim nerdeyse onuncu kez girdiğim bu sınavda kağıdım onun ders anlatımından daha derli toplu olabilir. doğruluğunu tartış(a)mıyorum bile. çünkü kendisinin de bu dersi gerçekten bilip bilmediğinden emin değilim. acı olan ise bunu kimsenin sorgulayamıyor olması.

  dersle ilgili bu kadar histerik olması da dersi öğrencilerin canına okuyan ticaret kürsüsü dahil kimsenin "sallamamasına" bağlanıyormuş. hayır yani amaç bu değil de sırf zavallı öğrencinin bu çaresizliğinden zevk almaksa o daha vahim ve derin bir sorunun varlığına işaret ediyor. inceleme altına alınmalı.

  biz öğrencilere olan tavrı ve özellikle sosyal medya üzerinden yaptığı korkutma politikasına ise zaten söylenecek söz yok. durum genel olarak mühf mensuplarının malumu, öğrenci ve akademisyenler dışındakilerin bile. kim nerde ne yazmış tek tek araştırarak fişleyen bir insan neticede... geçimsizliğine bulduğu kılıf da saygı (!), karakter (!), duruş (!) gibi kavramlarmış. hakikaten pes.

  en son attığı tweet: "ihi ihi bir sürü mv arkadaşım var ihi ihi :)))))))." (milletvekilini bu şekilde kısaltmış.) bir de bu kişileri etiketlemiş. bu nedir abi. kime nasıl yaranacağını şaşırmak denmez de ne denir. aday ve vekil olanların da biri şam'dan aday olmuş öbürü bağdat partisinden. "mv" olsun da. di mi ama.

  ha bir de her sene kongre yapacağım diye masrafını çeşitli kurumlara ve okula kitlediği organizasyonlar var. reklamını sağlam yapıyor yani. gerçi bu saatten sonra ne anlamda işe yaracaksa. yarasa çoktan yarardı...

  geçmiş olsun mühf. tez zamanda inşallah...
 • bir bakayım altında neler yazılmış diye, vay be ne de çok seveni olan hocaymış. demek ki sorun hep benim karşılaştığım insanlardaymış. allah allah ilginç.
  hiç adetim değildir fakat ikinci bir entry'yi daha kondurmak istiyorum buraya. pek olmaz da marmara hukuk hayali olanlar, hâlihazırda eğitim görüp de deniz ticaret hukukuna bataklığına saplanmamış dostlar, romalılar; bu kardeşiniz diyor ki siz burada yazılan güzellemelere sakın aldanmayın. biiiiiz bunların cemaziyelevvellerini biliriz. aslında buraya yazmakla şu an eğitim gören kardeşlerimi ateşe attığımın da farkındayım ama onların aflarını diliyorum.
  şimdi, bu hoca ile bu dersten bir şey öğrenebilmiş olan birisi varsa öncelikle helal olsun onlara. o, not veriyor hoca, diyenlere bakmayın siz. ben ki hiç bir dersin notlarını iki defadan okumamış bir öğrenciydim. ne var ki o notları resmen ezberlememe rağmen dersten bir türlü adam akıllı not alamadım. sadece notlarla kalsaydım okumadığımız kitap fotokopi kalmadı lan. dersi görenler hatırlayacaktır belki de o allahın belası donatan-charterer ilişkisini, ilk dönem anlatırken taşıyan-alt taşıyan diye anlatır, bunu ilk dönem sınavlarında yazarsanız sorunuz komple silinirdi, hey gidi günler hey. neden? çünkü bu bilgi ikinci döneme aitmiş ilk dönemde bilmiyor olmamız gerekirmiş.
  hoca gözlerinin içine bakarak anlatıyor, öğrenci dostu ha? beyler sizle aynı hocadan ders almadığımız kesin. gerçek dünyaya davet ediyorum sizleri. öğrencisiyseniz diyorum ki bir tane eleştiri yazın hakkında twitterda falan. çok rica ediyorum ya, hatırımı kırmayın vize ve final döneminde bir deneyin ne oluyor. ben arka sıramda oturan elemanın sınav esnasında hocayı yanına çağırıp bir şey sormak istediğinde " sen bilmem kim kim değil misin? evet. hadi bakalım twitterdaki (ya da buna benzer bir mecraydı) gibi yap bakalım" minvalinde konuştuğunu duydum.
  ulan biz bu hocanın yanında bir azınlıktan başka zümre görmedik be. ona dair de enteresan tespitlerim var da konumuz bu değil. mezun olalı kaç yıl oldu ulan hâlâ hatırladıkça kan beynime sıçrıyor arkadaş. kamil yıldırım falan yanında melek kalır bu hocanın. kamil yıldırım hakkında yazılanlara bakın ( her ne kadar dersinden defaten kalsam da severim tabii kendisini o ayrı) demek istediğimi anlarsınız.

  artık avukatım ve neyin hukuka uygun olup olmadığını da gayet iyi biliyorum* tekrar zulum altında inleyen dostlarıma selam ederek işbu entry dolayısıyla bir terslik çıkar ya da sınav notlarında anormallik çıkarsa korkmayın hakkınızı arayın. not tespit dâvası diye idare mahkemesinde açılan bir dâva türü mevcut olmakla birlikte bu bimer denilen yere başvurabilirsiniz. bu hükümetin icraati olduğu hâlde nasıl da etkili çalıştığına siz de şaşıracaksınız.
 • bir dönemde 800 kişi olduğunu varsayarsak kendisini seven öğrenci sayısı 20 bilemedin 30 kişidir. genellikle öğrencilerin 25 30 arası not alıp sevindiği deniz ticaret dersinin hocasıdır. özellikle dersinden geçmek istiyorsanız sosyal medya dahil hiçbir mecrada dersin, sınavın zor olduğuyla veya kendisiyle ilgili bir yorum yapmamanız gerekmektedir. öğrenci dostu olmadığı kesindir(bkz: deniz ticaret 2 tek dersten kalan sayısı). diğer üniversitelerin çoğunda deniz ticaret=beden eğitimi iken marmara üniversitesinde sırıksız sırıkla atlama seviyesindedir. şükür ne kendisiyle ne de dersiyle bir bağlantım kalmamıştır(kalsa yazamazdım zaten). dersinden kalmış veya kalacak olan tüm öğrencilere allah kolaylık versin.
 • mezun olduktan seneler sonra bile birilerinin çıkıp dersi hakkında saçma sapan yorumlar yapabildiği hocam.

  öncelikle şunu belirtmek isterim ki eğer her deniz ticareti hukuku sınavından kaldıktan sonra kenara 1 tl atsaydım şu an milyonerdim. şaka yapmıyorum, 2 sene boyunca bahar, güz ve yaz dönemlerinin hepsinde kendisinin derslerini aldım ve her birinden kaldım. ki mühf sistemini bilenler bunun 10'dan fazla sınav sayısı ettiğini kolayca hesaplayabilecektir.

  bu sınavlarda benim kağıdım mükemmeldi de hoca "dur ya en iyisi bırakayım nihahah" mı dedi? -hayır.

  zaten tüm hukuk fakültesi derslerinde olduğu gibi burada da birçok düşülmemesi gereken (ancak hocanın verdiği notlarda yazan) tuzak oluyordu ve ben son gece uyku sersemi yetersiz bir şekilde çalışıp oltaya geliyordum da ondan.

  peki beklemediğiniz bir not gelirse mi? evet; hocadan kesinlikle korkmayın. ancak ben avukat oldum, hakim oldum, kaymakam oldum kafasıyla değil de öğrencisi olarak alın kahvenizi, çalın kapısını zaten siz utanıp sıkılsanız bile hoca buna müsaade etmeyecek ve sizinle kolayca iletişime geçecektir. kağıdınızı görmek istediğinizi söyleyin yeter. sadece göstermekle kalmayıp nerede hata yaptığınızı dahi açıklayacaktır. (yalnız bu kısmı galatasaray forması ile yapmamanızı öneririm*)

  sona doğru gelirken uzun bir ff serisinden sonra kendisinin derslerini verdiğimi de belirtmek isterim.

  ha bu arada sosyal medya kısmı.. o konuda da hocamızın azarını işitip twitter'dan bir güzel bloklanmışlığım vardır. fakat size garanti edebilirim ki hoca profil fotoğraflarımızı dart tahtasına yapıştırıp üstümüze ok falan fırlatmıyor arkadaşlar, hala hayattayım görebiliyorsunuz.
 • zorlugu kolayligi, sinav sorularina esya veya borclar ozel hukuku karistirmasi (ki bence cok faydali), gulumsemesi bile sert olmasi, aniden degismesi falan o bu degil de kesinlikle bir hanimefendi olarak turkiye ortalamasinin cok cok uzerinde bir kalitede ve tarzda giyinen hoca.