şükela:  tümü | bugün
  • katilinden sözlükte yüzlerce var.
  • psikolojik sorunlarından bihaber olarak yorum yapan herkes adına özür dilediğim kadındır. kendisini bir süre kayıp olarak bildik, bugün de ne yazık ki yaşamını yitirdiğini öğrendik. sonra ağzını bağlayamadıklarımız konuştu da konuştu. bu yorumları görmek o kadar acı ki; herhalde pınar gültekin'in ölümüyle ilgili tek iyi şey bu yorumlardan hiç haberdar olmayacak oluşudur. o katille aynı psikolojiye, aynı mantık seviyesine ve aynı tehlikeye sahip insanların ne yorumlar yaptığını görüyor ve dehşete kapılıyorum. katile meşru bir neden arayan ve kurbana saldıran herkes o katille aynı potansiyele sahiptir, uzak durunuz.

bu insanları tanımıyordum, siz de tanımıyorsunuz. yaşananların hiçbirine şahit de olmadınız. konuşmak hep kolaydır ama "haddini bilmek ibadetten sayılır" derdi anneannem, haddini bilmek gerekir. konuyla ilgili çok az bilgiye sahip olup; yıkılmış ailelerle ve kayıplarıyla ilgili ileri geri konuşamazsınız. çünkü bu ayıptır, yanlıştır ve saygısızlıktır. ölüm kadar ciddi bir olayda insanın konuşurken haddini bilmesi gerekir.

yakın zamanda trafik kazası nedeniyle akrabalarımın toplu ölümünü yaşadım. hayatımda ilk kez ölümün acı gerçeğiyle tanıştım ve o günden beri hayat benim için tamamen farklı. daha önce ölüm kavramını anlayamayan ben, o gün ölümün anlamını ciğerlerime kadar hissettim. o kadar zor ki... o kadar zor ki, sadece susabiliyorsunuz. bir şey yazacak halim yoktu, insanlara da doğruyu anlatmayı ve anlamalarını ümit ettiğim dönemi ardımda bırakmıştım ama insanların böyle konulardaki duyarsızlığı canıma dokundu. yine de bir umut, doğruyu anlatmak ve anlaşılmak istiyorum:

1. bir insan, başka bir insanın canına, canlarına ya da ırzına kastetmediği sürece ölümü hak etmez. o yüzden, pınar gültekin'in özel yaşantısında yaşadığı şey her ne olursa olsun, bu sizi ilgilendirmez ve bunların hiçbiri cinayeti meşrulaştırmaz. çok basit bir mantık bu. yaşadığı, yaptığı, söylediği hiçbir şey cinayeti meşrulaştıramaz. bir evlat kolay yetişmiyor, kolayca kaybedilemez de. o yüzden hiçbir kişi çıkıp da katilini haklı çıkarmaya çalışmasın. cinayete neden bulmaya kalkmasın. problem ne olursa olsun çözümü öldürmek olamaz. gerçekten cani olmayan hiçbir kimse de çözümü bu şekilde aramaz. insan canı alabilecek kadar tehlikeli olan birinin nedene ihtiyacı da yoktur. öyle olsa seri katiller olmazdı zaten. hiçbir cinayet meşrulaştırılamaz.

2. bir insanın birlikte olduğu kişi o insanın özelidir. ister evli olsun, ister olmasın. aralarında ne olursa olsun bu kimseyi ilgilendirmez çünkü bu durum olayın ilgililerinin özel hayatıdır. çıkacak sorunlardan hepsi etkilenecektir ve bu durumu daha kötüye götürmek ya da problemi çözmek kendi ellerindedir. sizi ilgilendirmez. o yüzden asla insanların özel hayatıyla ilgili yorum yapmayın. çünkü bu konuya giren, başkasının yaşadıklarıyla ilgili bilgi sahibi olmadan ileri geri konuşan herkesin özel hayatının bir pislik yuvası olduğu azıcık psikoloji bilen herkes tarafından rahatlıkla anlaşılabiliyor. başkasının özel hayatı sizi hiç ilgilendirmez. işin içinde olsanız dahi tüm gerçeklere tamamıyla ulaşamazsınız, o yüzden yorum yapmayın.

3. bu olayda 4 aile yok olmuştur. böyle şeyler kalana çok zor. olaydan en çok etkilenen aile şüphesiz ki pınar gültekin'in ailesidir. yaşadıklarını yürekten hissediyor ve kendilerine sabırlar diliyorum. güzeller güzeli ve gencecik kızlarını çok acı bir şekilde kaybettiler. bir insanın başına gelebilecek en kötü şeylerden biri bu. genç birinin hiç yaşlanamayacak olması, hiç çocuğunun olmayacak olması o kadar büyük bir trajedi ki. kızlarını çok özleyip bir daha sarılamamak ya da sesini duyamamak ne demek bilir misiniz? ben bilmiyorum ama tahmin ettiğimde bile kalbim sıkışıyor. umarım kimse bilmez. bu insanların acısına saygı göstermek gerekir çünkü şu an dünyada cehennemi yaşıyorlar.

ikinci aile katilin eşi ve suçsuz, günahsız, masum evladıdır. o çocuğun işi artık çok zor. ağzını bağlayamadıklarımız ve elalem denilen suç makinesi katilin kızı diyerek bir tokat daha vuracaklar o minicik çocuğa. kaldıramayacağı kadar yük yükleyecekler omzuna. babası olacak o mahluk bu cinayeti işleyerek kendi kızını da öldürdü. o çocuğa çok yanıyorum. annesi onu korumak için umarım elinden geleni yapar. alsın başını gitsin bir yerlere çünkü bu topraklarda insana rastlamak çok zor. o da bir katille birlikte yıllarca yaşadığı ve şartlar farklı olsaydı belki de ölen kişi "o" olabileceği için eminim ki şoktadır. çok zor bir durum.

üçüncü aile ise katilin ailesi. hangi anne bir katil yetiştirmek ister ki? bir evlat sahibi olmak, onu doğurmuş olmak gibi güzel duygular bile şu an annesi için anlamını yitirmiş kavramlar. onlar da katilin ailesi olarak tanınacak artık. ruh hastası bir delinin böyle akıl almaz bir cinayet işlemesi tek bir kişiyi öldürmüyor işte. hayatına dokunduğu herkesi öldürüyor. her kadın cinayetinde, her gencecik, güzeller güzeli bir kadın öldüğünde bizim de içimizde bir parça ölüyor. insan canı bu kadar önemli işte. çünkü bir can kaybedildiğinde olan kalana oluyor. kalanların aklı fikri onlarda kalıyor. sık sık düşüyor aklına ve yaşadığın dünyaya lanet okuyorsun.

dördüncü aile ise pınar gültekin'in hiç kuramadığı ailesi. belki çok mutlu olacağı biriyle evlenecek ve çok güzel çocuklar dünyaya getirecekti. o çocuklar belki de önemli kişiler olacaktı. birinin bir kötülüğü geleceğe bile etki ediyor işte. insanın yaşama hakkını elinden almak nasıl bir cürettir ya? insanın hayallerini, geleceğini çalmak ne büyük bir kötülüktür? pislik herif, geleceği bile öldürdü. akla geldikçe insanın içi cayır cayır yanıyor.

4. insanı acılar olgunlaştırıyor. bir acıdan ders çıkarmayan insan ise bana göre ümitsiz bir vakadır. bu konuyla ilgili zerre empati yapmadan, hayatını kaybetmiş bir kadının ardından ileri geri konuşan insanlar gerçekten patlamaya hazır birer bomba. hepsi tam anlamıyla ruh hastası ve potansiyel tecavüzcü. belli ki onlara ders verecek acılar görmemişler, görseler bile bundan ders çıkaracak kadar duygusal zekaları yok. katiller empati yapamazlar, bunlar da birer katil aslında. yazdıklarına bakıyorsunuz: kendi hastalıklı düşüncelerini, sapkın fantezileriyle süsleyerek anonim mecralarda açığa vuruyorlar. imkanları olsa bir kadına yapabilecekleri konusunda sınırları belli ki yok. sosyal medyada siyasi nedenlerde birilerini içeri alacaklarına bu ruh hastalarını alıp bir yerlere kapatmaları lazım. toplumun güvenliği sağlanacaksa eğer, insanların gerçek yüzlerini hiç umursamadan açığa vurdukları sosyal medyada potansiyel suçlular bulunmalı. böyle hastalıklı düşüncelerin hepsi toplumdan sıyrılıverse inanın suç oranlarında en az %70'lik bir düşüş gözlenir. sözlükte bile ağza alınmayacak yorumlar yapanları ve bu yorumlara bir de beğeniler alanları gördükçe midem bulanıyor. siz kendinizle nasıl yaşıyorsunuz ya? gerçekten? kırmak istemediğim bir insana yanlış anlayabileceği bir şey söylediğimde bile kafaya takan bir insanım ben. böyle acı bir olaya öyle yorum yapan birinin fikrine katılabilmek beni öldürürdü herhalde. bir de sizler bu yorumlara katılıyorsunuz. peki siz neden ölmüyorsunuz? vicdanı ölmüş, kötü ve sapık insanlar! size soruyorum: siz neden ölmüyorsunuz?
  • davanin ozeti, sanigin kurdugu tek cumlede yatiyor:

"yakalanacagimi dusunmemistim."

kizin boynuna halati gecirmis. alti kere dolamis, yedinci dolama kizin agzindan geciyor. "eliyle" can havliyle bogmamis yani, halat. alti kere dolamali, o kadar siki ki parmak gecmiyormus icinden, adli tip raporu soyluyor.

"olayin ic yuzu oyle degil"

nasil? olayin ic yuzu ne? "pinar evli oldugunu biliyordu." tamam, bilsin. sonra? santaj mi yapiyordu? peki santaj da yapsin. polise neden gitmiyor adam? neden utaniyor? pinarla iliskiye girerken utanmiyordu, santaja gelince mi polise gidemedi? karisindan cekindi? ne fark eder de, boyle salak salak fikirlerinizi cok onemliymis, cok buyuk seyler kesfetmis gibi yaziyorsunuz? zaten erkek tarafi polise gitse, polis erkegin sirtini sivazlayacak, kadin polise gitse, polisi de savcisi da farkli bir yol izliyor. erkek gitse, farkli bir yol izliyor, cunku erkek dayanismasi. bir kadin, bir erkegin basina bir is getirmeye calisiyorsa vay haline. ama bir kadin, bir erkegi sikâyet ediyorsa "öldürecek beni" diye 26 kere sikâyeti isleme konmuyor, 28.'de kadin sizlere ömür. kadinlar, polise, savciya inanci ve guvenci kalmadigi halde israrla gidiyor , sahi erkekler niye gitmiyor? niye kadina adaleti kendileri sagliyor?

bir de adam random savunma yapiyor "pinar'in iki arkadasi bana tecavuz etti" falan diyor. sapitmis artik iyice, zivanadan cikmis. pinar yok ya, salla kendini savunamaz nasilsa. "dekolte giyip bana iş atti" da diyor. karar veremiyor niye oldurdugune. avukati bile dayanamayip saniga "susma hakkini kullan"masini tavsiye ediyor.

sonuc bu: "yakalanacagimi dusunmemistim."

bu ulkede kadinlari, yakalanmayacaginiza olan guvenle öldürürsünüz. yakalanirsaniz da, "olayin ic yuzu baska" diyen yardakcilariniza olan guvenle, pekâlâ boyuna alti kere halat dolayip öldürdügünüz kadin icin "zaten orospuydu" yakistirmasi yapip, iyi halden falan yirtacaginiza olan guvenle öldürürsünüz. tek cumle butun her seyin ozeti.

şule çet davasi var onunde, bir kadini camdan atarak öldürdüler ve yirtamadilar. yer yerinden oynadi. yine de, bu ornege ragmen, daha yeni ya, yeni! magarada yasiyorlar sanirsiniz; iki tane adam, bir kadini otel camindan asagi atip "intihar etti deyip yirtariz" diye kendi aralarinda konusabiliyor. o an bunu duyan sahitler olmasa, hakikaten kalpten gonulden inaniyor adamlar buna. kadin öldürüp sanki duvarda sivrisinek öldürmüş gibi oyle sorumluluklari yokmuscasina takilabileceklerine inaniyorlar. ailelerine uzulen birileri cikiyor ya, ona guveniyorlar. oysa uzulunen ailede kardes de sanik koltugunda, bugun mahkemede dustuler birbirlerine.
    "duyar kasmak"
    yazik.
  • şu savunmayı hazırlayan avukata diploma veren fakültenin direklerini sikeyim ben.

bana şantaj yaptı, delil nerde yok kırdım. benden 300.000 para aldı, para nerde yok, banka hesabı nerde yok. madem böyle bir durum yaşadın telefonu neden kırdın o telefon cezanda indirim almanı garantileyecek dek delil ama kırmış ne hikmetse.

kızcağızı öldürüp bidonda yakmayı akıl ediyosun ama o telefon ve fotoğrafları atmaman gerektiğini akıl edemiyorsun. oradaki hakimler savcılar da gerizekalı zaten senin gibi hayatları boyunca boş boş yaşamışlar yerler bu savunmayı evet.
  • geçen hafta sonu almanya’nın bir şehrinde kendisi için eylem ve anma töreni düzenlendi.

işin ilginç yanı okunan bildiride pınar’ın bir kürt kadını olduğu vurgulandı ve bunun üzerinden siyasi bir mağduriyet yaratıldı.

katledilen bir kızcağızın ölümünün üzerinden bile politik emeller gütmek hangi vicdan ve insanlık tipinin bir amacıdır?
    pınar gültekin kürt olduğu için mi öldürüldü? hayır. o halde neden pınar üzerinden kürt milliyetçiliği yapıyorsunuz?
    genç bir kız vahşice katledilmiş ama sizin derdiniz kürt olduğunu vurgulayarak kendinize bir alan açmanız. ne farkeder pınar’ın kürt ya da başka bir kökene sahip olması?
  • allah rahmet eylesin, pınar gibi berrak ve temiz olasın ahirette. bu dünyada bulamadığın huzuru inşallah ebedi dünyada bulursun. seni ve birçoklarını koruyamadık. en çok neye sinir oldum biliyo musun pınar? senin cansız bedenin üzerine ağıt dolu cümlelerle sosyal medyada boy gösterenlere. hayır hepsini tanıyorum, sana üzülmüş gibi yapıyor tüm ülke ama hepsi suçlu.

sana kendi tanıdıklarımdan örnek vereceğim pınar,

mehmet: bu gece senin ölümüne çok üzülmüş sosyal medyada.. aynı mehmet bundan 6 sene önce düzenlediği üniversite partisinde, kendinden hoşlanan kıza tecavüz etmeye kalktı, kız arabanın camını kırarak kurtuldu.

kemal: kadınlar ölmesin son olsun diye haykırmış instagram hesabından. aynı kemal 3 sene önce boşanmış bir kadını, “zaten dul, siker bırakırım” diyerek, 5 ay boyunca taciz etti.

mert: işlettiği tekel bayinin önünde arkadaşları ile içerken, evlerine giden, önlerinden geçen üniversiteli kızlara, “bunlar aranıyor, bunları sikcen sabah akşam geziyorlar” diyen mert ,.. kadın cinayetleri politiktir diye paylaşım yapmış.

ve ben, bir kadın benimle aynı yatakta yattı ve ön sevişme yaşadık diye, onu cinsel birleşmeye zorladım. hayalarıma tekme yemeseydim ben de tecavüzcü olacaktım belki de...

pınar, seni bu ülkenin erkekleri elbirliği ile öldürdü. bu topraklarda kadına huzur yok. kadınsan erkeğinin kölesi olacaksın. yoksa ya iftiraya uğrarsın, ya hor görülürsün ya da öldürülürsün. özür dilerim pınar bu toplumda kadını ile erkeği ile seni öldürenlerin içinde bulunduğum için özür dilerim. ruhun huzura kavuşsun inşallah.
  • bir dünya yavşak sosyal medyada "adamı tehdit ediyormuş!" gibi yalanlar uydurdu.

arkadaş bu ülkede çok fazla or...pu çocuğu var. orası kesin!

gültekin'in, katil zanlısı cemal metin avcı'yı 16 temmuz tarihinde sosyal medya hesabından engellediği ortaya çıktı.

sosyal medya hesabından engelleyen biri nasıl olur da musallat olur ya da tehdit eder?

beyninizi s.keyim!
  • sadece kısa bir ömrü yaşamak için gelen fakat cehalet ve zorbalığın hakimiyetindeki dünyada onun bile çok görüldüğü masum insanlardan biri. tek suçu güçsüz olması. her gün nice pınarların kuruduğu yerde sosyal medya olmasa haberimizin bile olmayacağı vahim bir vahşet. suçluların elini kolunu sallayarak yaşadığı yerde bir nefes bile kendisine çok görülmüş genç bir insan.
    senin için ne yapabiliriz? hiçbir şey. o halde bizde hiçbir şeyden fazlası değiliz. sessiz kalmakla suç'a az ortak olduğumuzu sanmayalım. hatasız değiliz. o yüzden böyle bir vahşet hepimizin kapısını çalabilir, pınarımızı kurutabilir. mekanın cennet olsun pınar. sana kıyanların ömrü uzun ve işkenceli olsun. dileğimiz budur.
  • katilinin en ağır cezayı almasını umuyorum. dilerim öyle bir ceza alır ki, bu meselelerde bundan sonra yıldırıcı emsal olur. pınar'ın kendisinin de inancınca huzur bulmasını ümit ediyorum. fakat kendisinin anısına saygısızlık etmeksizin bazı sorular sormak istiyorum.

1- bir insan neden sıtkı koçman üniversitesi iktisat bölümü için 7 sene orada kalır?
    2- hadi eğitimi için katlanmak istiyor diyelim, neden kampüse özel otomobille bile 30 dakika mesafede bir ev tutar? https://www.google.com/…1d28.324206!2d37.055701!3e0
    3- hadi şartlar buna zorladı diyelim. bu ev neden dubleks bir müstakil yapı olur? https://www.yeniasir.com.tr/…une-terlikleri-konuldu
    4- bir insan nasıl sadece barda servis yaparak bu hayatı finanse edebilir? eğer edemezse pınar'ın arkasındaki mekanizmada kimler var ve neden hiç gündeme gelmiyor?
    5- 2000'li senelerde kızını okutmamak için orta öğretimde okuldan alan bir baba da tepkiyi hak etmiyor mu? hatrı geçen bir aile dostlarının ricasıyla okula geri göndermiş pınar'ı bu baba ve o şekilde pınar bu üniversiteyi kazanmış. okumayı seven biriymiş rahmetli. http://www.turkiyegundemi.com/…yi-cok-severdi/65036
    6- pınar'ın babasının demeçleri paraları olmadığını, kafa yapısını ve kızının mesleğinin mankenlik olduğunu ortaya koyuyor. https://www.sozcu.com.tr/…suphelerimiz-var-5965027/
    7- #115395772 #115398897 ve #115394685 gibi girilerin sayısı azalıyor. ya siliniyor, ya da sildiriliyor.
    8- rahmetlinin instagram profili stil sahibi ve yaşamını en azından bir orta sınıf skalasında sürdürebildiğini ispatlıyor. https://www.instagram.com/gulpiinn/

tekrar ediyorum, cemal müebbet alsa da içim soğumaz. her ne olursa olsun bir insanın yaşam hakkının elinden alınması kabul edilemez.

benim canımı sıkan kadın hareketinin olayı başka bir boyuta çekmesi.

pınar'ın arkadaşları katil ile sevgili olmadıklarını söylüyor zaten. "friend with benefits" (üzgünüm bu ibare için) olsalar dahi, birileri bilirdi bunu.

ortada bilmediğimiz çok fazla şey var ve katilin ifadesi de tamamen kurmaca hissi uyandırıyor.

edit: kamuya mal olan bir dava olduğu için kafama takılan soruları yazdım. amacım en ufak bir şekilde pınar'ın anısına saygısızlık değildir.

edit 2: sorduğum sorular ile bir yere varmak istemiyorum. kimseyi incitmek değil amacım. maalesef artık hepimizin parçası olduğu acı bir olay bu ve katilin hak ettiği cezayı alması ortak temennimiz. ben burada pınar'ı ölüme götüren bir karanlık yapı eğer var ise onun da gündeme gelmesini umut ediyorum.
  • cinayetinin peşi bırakılmamalı.

katil cemal metin avcı pınar bana şantaj yaptı diyerek bugüne kadar pınar'a 300 bin tl verdiğini iddia ediyor. bu para varsa- ki yok- nerede? 300 bin büyük bir miktar. pınar bunu evinde tutamaz. banka hesabı da tespit edilmediğine göre? saçma sapan bir yalan.

yine katil pınar'ın kendisinin uygunsuz fotoğraflarını çektiğini ve kendisini bunları yaymakla tehdit ettiğini iddia etmiş. madem pınar'ın telefonunda senin uygunsuz fotoğrafların var, bunu mahkemeye delil olarak sunmak yerine neden telefonu 5 parçaya bölüp mahallelere dağıttın?

bir diğer mesnetsiz iddia pınar'ın 2 adet adam tutup cemal metin avcı'yı istismar ettirmesi. madem istismar var, anal yoldan muayene yapılıp tespit edilsin.

kardeşinin ifadeleri ise daha fecaat. neymiş cemal bağ evinde dükkanda bozulan kokoreçleri yakıyormuş. hangi gerizekalı böyle bir şeye inanır? bozuk bir şeyi yakmak için km'lerce yol tepmezsin. çöpe atarsın biter. ailecek pislik oldukları ortada.

"pınar içkime ilaç atıp 2 erkeğe tecavüz ettirdi." diyor dfşldf. yazacak yorum dahi bulamıyorum. allah belanızı versin.