şükela:  tümü | bugün
  • "aman karım duymasın" olayı tek başına yeterli bir motivasyon değil bu cinayette. perde arkasında ne olaylar döndü kim bilir.
    şimdi bu adam zengin bir adam. işletmeci. babası da zengin bir adam. motor rektefiye ustası ve işletme sahibi. hatta karısı ve ailesi de zengin.
    yani maddi açıdan problem yaşayacak biri değil.
    kıza gelirsek. 27 yaşında. bilerek okulunu uzatan bir öğrenci. ve akyaka gibi bir yerde, yüksek kira bedeli olan dubleks bir yazlıkta tek başına kalıyor.
    kendisi bir barda çalışıyor. ve alacağı ücret asgari en fazla. o parayla da bunları karşılaması, böyle bir yaşam sürmesi imkansız.
    tabi bu eleman ya da başka birinin yardımları yoksa.
    işte insanı kuşkulandıran durum da burada başlıyor.
    neler oldu, neler döndü iş cinayete varana kadar, önce bunların da gün yüzüne çıkartılması lazım. yoksa yeterli ders çıkartılamayacak bu olaydan.
  • hem bir gün başıma bir iş gelirse diye, hem bu tip insan görünümlü vahşilerin kafa yapısını anlamanız için ilk ve son kez böyle bir başlığa itiraf niteliğinde yazmak istiyorum.
    bir ruh hastası ile geçen 1.5 senemin sonunda kurtulma çabalarımın vardığı sonuçları anlatsam aklınız hayaliniz şaşar arkadaşlar. arkamdan atılan iftiraları tek tek aklama çabalarım ile birlikte; haftamın üç dört gününü karakolda belge, kanıt toplayarak uzaklaştırma ihlalinden hapse atılmasına çaba sarfetmekle geçirdiğim bir manyakla birlikteydim ve tek istediği şey beni sevdiği için ona geri dönmemdi. polisin söylediği tek şey yazılı ifadelerinde, yani kanıtlarında tehdit unsuru yok, şahıs adresinde bulunamadığı için tebliğ edilemiyor ve dolayısı ile tutuklama yapılamıyor vs vs. bir oda dolusu polisin önünde karşıma alıp seni istemiyorum beni tehdit etmekten vazgeç hayatımdan uzak dur dediğimde, senden şikayetçiyim çünkü arabamın camını kırdın bana saldırdın diyen ve müthiş mantıklı sakin davranan bir adamdan bahsediyorum. normal şartlarda sesimi yükseltmem bile şiddet görme sebebimdi baş başa iken.
    bu kadar karmaşık ve kısaca anlatmaya çalışıyorum ama özelden bilgi almak isteyene fazlasını da yazarım.
    demem o ki, bir gün öldürülürsem bu adam tarafindan, hakim karşısına çıkıp bu ve benzeri bir beyan verecek ve siz de burada bunu tartışacaksınız. dilerim hiç biriniz narsist, ruh hastası kişilere denk gelmeden, iyi insanların karşınıza çıktığı yollardan yürürsünüz. sakın ha, nerden buluyorsunuz bu barzoları diye yesillendirmeyin beni, inanın son 6- 7 aydır sikayette bulunduğum her polis memuru kadın erkek farketmeksizin soruyor bunu bana, yani onların gözünde bile sucluyum. o yüzden küfür edebilirim, baştan belirteyim.
  • bundan 3 ay önce akyaka’ya giden arkadaşım beni arayıp, bu olayı anlatmıştı.
    burada herkes kızı ve adamı tanıyor, kız erkekleri şantaj ediyormuş, herkes biliyormuş hatta ama bilemeyiz ne doğru ne yanlış demişti
    bugün, 3 ay önce duyduklarımın aynısı ifade olarak basına yansıdı.
    hala vebalini almamak için, doğrudur yanlıştır diye bir şey söyleyemem ama bir düşündürmedi değil.
    kızın banka hesabında 200 bine yakın para da varmış ve kaynağı belirsizmiş.
    böyle bir şey yapmış olsa dahi canice öldürülmeyi hak etmiyor tabi ki.
    yazışmalar bu olayı ispatlayabilir bence, bakalım bekleyelim görelim.
  • yaptığı katliamı canavarlığı asla kabul etmediğimi belirtmekle birlikte bunların gerçekten yaşandığına dair duyumlar aldım, hatta organize bir çete oldukları da dillendirildi. mekanlarda parmağında yüzük olan erkekler av olarak seçiliyor, anlaştıkları otele gitmeden önce instagramdan çiçek emojisiyle paylaşım yapılıyor ve otel odasında şantaj için kameralar hazırlanıyor...sonrası az çok tahmin edilebilecek senaryolar. yaklaşık 3 ay önce buna dair entry girmiştim, çok ilgi görünce başım yanmasın diye kaldırmıştım. lütfen linç etmeye kalkmayın keza canavarca işlenmiş bir cinayettir, bahanesi yoktur.
    edit: özellikle belirtiyorum duyumdur esas alınmamalıdır.
  • çok sonra gerekçeli kararda “sanığın, soruşturma aşamasında olay sonrası emniyette ve savcılıkta çelişkisiz ve benzer nitelikte vermiş olduğu beyanlardan sonra kovuşturma aşamasında olay örüntüsü içerisinde daha önceki safahatlarda yer almayan, zaman ve mekan olgusu içerisinde doğrulanamayan ve sanığın ‘suçun cezasının ağırlığından kurtulmak maksadıyla verildiği kanaatine varılan 09.10.2020 tarihli oturumda vermiş olduğu ek savunmasına itibar edilmediği” şeklinde bahsedilecek ifadedir aynı zamanda.

(bkz: ceren damar) cinayetinde de olduğu gibi, bazı sanıklar suç sonrası, suçun cezasının ağırlığından kurtulmak amacıyla maktule türü türlü isnatlarda bulunabilirler. ağır ceza duruşmalarında tecrübeli başkan ve üye hakimler buna alışıktırlar. oysa duruşmalar boyunca tepkisiz bir ifade ile ve inanmış gibi sükunetle sanığı dinlerler.
  • biri de demiş ki: fotoları delil olarak getirebilirse beraatini sağlar. beraatini nasıl sağlayacağını merak ettim doğrusu. biriniz de bilmediğiniz bir konuda ahkam kesmekten az geri durun.

maktulün telefonunu kırıp atmamış mıydı bu adam? delili kendi eliyle yok etmiş oluyor, yazık.

ha bi de olsa olsa tahrik indirimi alır anlattıkları gerçekse ve fakat beraati biraz zor görür.
  • öncelikle zanlı bir katildir, bir cinayet işlemiştir ve hak ettiği cezayı almalıdır. bunda hepimiz hem fikiriz.
    fakat bu olayın bir kadın cinayeti olarak adlandırılıp cinsiyetçi bir noktaya çekilmesi ne kadar doğru bilemiyorum. şu ana kadar ki durumda gözüken bir taciz, tecavüz, reddedilmeyi kabullenmeme ya da terkedilmeyi yedirememe durumu yok gibi.. yani özgecan ile pınar cinayetini aynı kefeye koymamak lazım. eğer zanlının ifadeleri doğru ise ortada bir şantaj var ve pınar kadın olduğu için değil şantaj sebebiyle öldürülmüş olur. tabii ki iddialar doğruysa, bu yüzden beklemek de fayda var.
    muğla'da uzun zamandır konuşulan konular da bu gibi şeylerdi zaten. dedikodu mahiyetinde olduğu için herhangi bir başlıkta yazmamıştım ama resmi kayıtlara da girdiğine göre yazabilirim diye düşünüyorum. sanığın uzun süre tehdit edildiği ve tek tehdit edilen kişi olmadığı dillendiriyordu.
    bu yazdıklarım katil özelinde değil yanlış anlaşılmasın çünkü ne olursa olsun hukuka inanıyorsak kimse ceza kesemez, cezayı hukuk keser. o yüzden dedikleri doğruysa bile cezalandırılmalı. ama bu ifadeler doğruysa bir suç örgütünden de bahsetmemiz gerektiği ve üzerine gidilmesi gerektiği unutulmamalı.
    bu toplumda kadın cinayetlerinin, kadına şiddetin üzerine sert bir şekilde gidilmelidir. kanayan yaramız ne yazık ki. ama bu hassasiyetimiz gözlerimizi karartmasın. şöyle düşünün, bir kadın bir erkeği öldürse ve mahkemede beni bayıltıp arkadaşlarına tecavüz ettirdi, sonra da tehditle elimde ne var ne yok aldı dese bakışınız nasıl olurdu??
    zanlının ifadeleri kurmacaysa zaten çok kısa zamanda ortaya çıkacaktır. o yüzden sabırla ve akıllıca beklemek de fayda var. bir yandan süreci takip etmek bir yandan da bu cinayetin unutturulmaması için gündemde tutmak lazım. ama önyargılarımızdan da arınarak..
  • "ya adam doğru söylüyorsa"

aynen koç, adam doğru söylüyorsa kadının baltayla parçalanıp yakıldıktan sonra üstüne beton dökülmesi meşrudur. bunu mu dememizi bekliyorsun?

bakınız bayıldığınız haberlerdeki "cinnet geçirmek", "vahşice öldürmek" ile öldüdükten sonra hırsını alamayıp parçalamak, yakmak, beton dökmek farklı şeyler. bunlar ya işin içinde ortaya çıkmasından korkulan bir şey olduğunu ve delil karartmaya çalışıldığını gösteriyor ya da katilin katıksız bir psikopat olduğunu.

şu konularda katili savunmak, katille empati yapmak yerine bir kez olsun "ama o da şöyle yapmasaydı" demeyip maktulle empati yapsanız beyninizin hiç kullanılmamış kıvrımlarına ilk defa elektrik gideceği için dünyanız değişecek.

canım benim ya, sinirle telefonu da kırmış, o yüzden üstü çıplak deri giysili adamların acınası katilimizle fiili livata yaşadığı anları göremiyormuşuz: görsel
  • sanığa tecavüz edildiyse gücü sadece pınar'a mı yetmiş? eğer böyle bir şey olsa niye o iki arkadaşını da öldürmemiş?

benim bu ifadelerde merak ettiğim bu. madem hani dediği gibi erkeklik gururu var niye tecavüzcüleri öldürmemiş. üstelik bu adam yakalanana kadar iki üç gün ortalıkta gezdi. garip ifadeler. bu kadar boka batmışken niye bir de böyle bir yalan söyler insan orasını hiç anlamam. tabi yalan olup olmadığı mahkemede belli olacaktır. biz karar mercii değiliz.
  • davanın seyrini, zanlının ağır tahrik indirimi almasını sağlayacak derecede değiştirebilecek iddialar içeren ifade.

eğer uzun süredir devam eden bir tehdit ve şantaj varsa muhakkak geride kanıt kalmıştır. ispatlaması zor olmasa gerek. zanlının ve maktulün hesap hareketleri incelenebilir. geriye dönük mesajları ortaya çıkartılabilir. icloud arşivi varsa ortaya dökülebilir. varsa tanıklar, davaya müdahil olabilir.

ama şu an için bunların tamamı iddiadan öteye gidemez. bu iddialar ispatlanamaz ise cinayetin yanına bir de itibar zedeleme suçu eklenecek.

kişisel bir kanaat getirmek çok zor. iddialar yalan da olabilir gerçek de. toplum olarak ciddi bir yozlaşma sorunumuz var maalesef. artık duyduğum hiçbir şeye kesin olmamıştır diyemiyorum.