şükela:  tümü | bugün
  • bence sabancıların en güzel gelini.

http://1.bp.blogspot.com/…nar,neslihan sabancı1.jpg
  • okuduklarımızdan anladığımız kadarıyla koç ailesi ve sabancı ailesi gibi burjuvaziyi artık içselleştirmiş onun bir mekanizması olalı neredeyse 1 asır olacak ailelerden birinin ferdidir.

dolayısıyla ne zamanında deniz kumundan inşaat yapıp milyoner olan sonradan görme karadenizli müteahhitlere benzer.

ne gençliği zorluklar içinde geçmiş,parayı vurunca senelik çorabını toptan alıp bir giydiği çorabı bir daha giymeyip çöpe atan,jetlerde gezen yeni yetme medya patronlarına benzer.

sistemin kurucu ve büyük çarkları olarak asaletleri geçmiş nesillerden gardaş.*
  • bu kadını instagram'dan takip ediyorum, gördüğüm kadarıyla samimi iyi kalpli çok tatlı bir kadın. allah'ın her şeyi verdiklerinden: güzellik, iyi bir aile, iyi eğitim, mutlu bir evlilik, tatlı bir çocuk, yalılar tekneler boyutunda zenginlik..hayatı güzel yaşıyor, eminönü'yü de geziyor teknesiyle evine de dönüyor, koruda koşuya çıkıyor falan. hayır haketmiyor demiyorum, çok nazik bir kadın gibi duruyor ama bir insana bu kadar şey bahşedilip bunların birine bile sahip olmayan milyonlarca kadın.

konu çok dağıldı, kısaca (bkz: allah sahibine bağışlasın)

edit: çalışan kadın temalı paylaşımları seviyor ve kendini de öyle görüyor fakat üzgünüm, sabah 10'da 'sabah koşusu biteer!' paylaşımları yapan, tüm yazını bodrum'da geçiren, öğleden sonra 4-5'te evinden paylaşımlar yapan çalışan kadın olmaz. o kadın çok zengin ve aman işte çalışıyor gözüksün diye bir işi olan kadındır.
    bu ülkede çalışan kadınların öğretmenler hariç tamamı işe 8-9 civarı başlayıp geç kalma derdi olan, en erken 6'da işten çıkıp trafikte saatler geçiren (şoförü ve teknesi vs olmayan), yıllık izin diye ortalama 15-25 gün arası hakkı olup onu da tek seferde kullanamayan, eve kendi arabasıyla gelip haftada bir gelen yardımcısı bile olsa (meslek sahibi bir kadından bahsedelim mesela) akşamları yemek hazırlama, bulaşıkları toplama vs uğraşan kadındır. iş sahibi olsa bundan bile çok çalışır çünkü kocası zengin olmayan bir kadın o işi batırmamak-mümkünse büyütmek için canını dişine takar, çünkü batırırsa çocuğunu özel okuldan almak belki varını yoğunu satıp borç ödemek zorunda kalacaktır vs.. kadın zengin ve bunların çok üstü imkanlara sahip, işinin getirisiyle evini geçindirmiyor sadece zevk için çalışıyor diye suçlu hissedecek değil tabii ki, ama haftada 20 saat mesai yılda 3-4 ay tatille 'üreten çalışan kadın', 'çalışan anne' kaplaması gerçekten çalışan kadınlara ayıp yahu.
  • instagram'da 'keşfet'te keşfettiğim ve jennifer lawrence'a benzettiğim güzel kadın.

şekilde görüldüğü gibi
  • instagram fenomeni olan güzel kadın. varlık içinde doğmuş, varlık içinde yaşıyor, çok güzel bir ailesi var. her şeyin en iyisini, en kalitelisini kullanıyor, en organiğini yiyor. istediği zaman istediği yere tatile gidip dünyadaki istediği güzelliği görebiliyor. canı sıkılınca teknesiyle boğaz turuna çıkabiliyor. çocuklarının eğitimi, okulu konusunda pek endişelenmesine gerek yok çünkü zaten en iyi okullarda okuyabileceklerini biliyor. faturalarını ödemek için sabahın 5'inde kalkıp metrobüse binmesine, sevmediği bir işte tüm gününü geçirmesine, akşam yorgun argın evine dönmesine gerek olmadığı için kendisine istediği kadar vakit ayırabiliyor. faturalarını ödeme derdi olmadığı için bunun stresini de yaşamıyor ek olarak. tabii kendine göre dertleri vardır mutlaka.
    çok da iyi bir insana benziyor, kesinlikle iyi niyetli olduğunu düşünüyorum ama 315bin kişinin bu kadını takip edip, şu paylaşımının altına "çok haklısınız pınar hanım" yazmaktaki motivasyonlarını anlayamıyorum. "her şeyin en azı" edebiyatı yapana kadar iyi gidiyordu oysaki. dünyayı dolaşmak, takı ve kıyafet biriktirmekten daha güzel tabii de dünyayı dolaşmanın bedava olmadığının, bazı ülkelere vize alabilmek için hesabında belli bir miktar para olması gerektiğinin farkında değil sanırım kendisi. insan gerçekten hayret ediyor.
  • bir ara çok beğenerek takip ediyordum kendisini. buraları okuduğunu düşünüyorum ve eski güzel günlerimiz hatırına birkaç şey karalamak istedim.*

şimdi efendim şöyle ki; pınar hanımı takip etmeye başladığım zamanlar kendisinin 20-30bin takipçisi vardı. henüz bir sabancı olduğu bile pek bilinmiyordu doğrusu.

o dönemler sürekli eğitimi üzerine sağlıklı beslenme tavsiyeleri veriyor; okuduğu kitaplardan pasajlar, arada bir de dünyalar tatlısı oğlunun fotoğraflarını paylaşıyordu. fazlasıyla mütevazi bir hayat çiziyordu. bizi hiçbir zaman özel hayatına dahil etmiyordu. adabıyla ve dozunda sosyal medya kullanmayı bilen biriydi. çok asil buluyordum pınar hanımı.

zaman geçti, misa adında bir catering firması açtı. bunun üzerine beslenme tavsiyeleri azaldı; aile, günlük hayat,
    arkadaşlar ve davetler arttı. kurduğu firma günlük ve öğünlük yemek servisi yapan bir firma. tavsiyelerin, tariflerin azalması bir marketing çalışması diyeceğim; ama bir sabancı'nın buna ihtiyacı yok ki.

şimdi şunu söylemek gerekiyor: bu kadın ülkenin en tanınan ve ekonomiye yön veren ailelerinden birinin üyesi. elbette kalburüstü bir hayatı olacak; kahvaltıya paris'e, öğle yemeğine roma'ya gidebilir. yalısının mükemmel bir manzarası olabilir. her gün yeni bir katalog çekimine gidebilir. ve bunların hepsini sosyal medyada istediği gibi paylaşabilir de. ama kendisini diğerlerinden ayıran; sabancı olmanın birinci şartıymışçasına bunları yapmamasıydı. sosyal medyanın en nefret ettiğim yanı olan şu başkalarının özel hayatına dahil olma rahatsızlığını yaşatmıyordu.

velhasılkelam; kendisinin çok iyi kalpli, merhametli, tatlı bir hanım olduğu çok aşikar. umarım eski haline döner.
  • bulunduğu camiaya göre mütevazı, hanımefendi, ince düşünceli bir kadın olduğunu düşünerek kendisini beğenerek takip ediyordum. ayrıca sabancı soyadını taşımasına rağmen kendi işini yapmasını ve kendisini sürekli geliştirme çabasını aynı zamanda iyi bir anne olmasını da takdire şayan buluyordum.

dün (bkz: 10 şubat 2018 afrin'de 11 askerin şehit olması) olayı üzerine instagram hesabında bir türk bayrağı paylaşarak üzüntüsünü belirten birkaç cümle yazmıştı. bugün baktım ki o paylaşımı kaldırmış. yakıştıramadım.

şöyle ki, eğer hiç öyle bir paylaşım yapmamış olsaydı dikkatimi çekmezdi ama olay tazeyken milletin gazını almak maksatlı tepki toplamamak adına bunu paylaşıp ertesi gün kaldırması hiç şık bir hareket olmadı.

ne diyebilirim ki. toprağa düşen askerleri prim malzemesi haline getirenler utansın. siz de haklısınız pınar hanım!
  • dünyaya piremses olmak için gelen ağzında uranyum kaşığıyla doğan hanım.
    zenginlik+iyi bir eğitim+güzel denebilecek sağlıklı bir beden+iyi bir aile+iyi bir koca+2 sağlıklı çocuk+istediği şeyi yapabilecek ekonomik bir güç+gençlik. iyi hayat kombosu yapmış resmen.
    kıskanma ne olur, çalış seninde olur tipi sözlere tepki resmen.
  • hoş kadın, güzel kadın ama ses tonunu ve konuşma tarzını kendiyle bütünleştiremiyorum nedense. yaptıklarına, yaşamına bakıyorum, kıpır kıpır canlı enerji dolu mutlu bir kadınken ağzını açtığı anda enerjisi yerlerde, yorgun, mıy mıy bir kadın görüyorum.

3. bebeğini bekliyormuş, dünya tatlısı iki çocuktan sonra yeniden çocuk yapmak!!!

kate 1, abimin eşi 2, pınar 3..
    bu dünyaya çocuk doğurmak için gelmişler. bizim 3. bebekte yolda, abim hiç evlenmez derken evlendi. 1 çocuktan fazla yapmaz diye düşünürken 3. yaptılar. plansız ,beklenmeyen bir bebek olsada heyecanla bekliyoruz.

3. kadının ortak noktası zengin olmaları ve doğumdan sonra normal hallerinden 2-3 kilo fazlası olmaları. hiç çocuk yapmamış gibi normal hayatlarına devam edebilmeleri.

pınar sabancı'da bir nevbahar koç asilligi yok ama. neyse çok çocuğu böyle durumu iyi olanlar, onlara güzel bir gelecek verecek insanlar yapsın.