şükela:  tümü | bugün
 • bir zamanlar içimizde ukte olan pincho (ispanyolca) veya pintxo (bask) ufak dilimlenmiş ekmek ve üzerine sürülen malzeme ve malzeme karışımlarının tamamı demektir ve diken veya çivi anlamına gelmektedir, bu adın verilmesindeki sebep de ekmeklerin kürdan filan gibi bir sopa vasıtasıyla tutulup yenilmesidir.
  bask ve diğer ispanyol bölgelerinde sıkça kullanılan bu yemek, iştah açıcı, yani appetizer olarak servis edilir genelde. yanında genelde txikito denen kırmızı şarap veya zurito denen bira ikram edilir. bask, cantabria ve navarre tavernalarında çok ünlüdür ve bardaki tepsilerde ikram edilir.
  çok değişik çeşitleri vardır:
  basklılar bunu hamsi tortilla vs kullanarak yaparken porto riko tarafında tavuk, domuz veya köpekbalığı kullanılır.
 • türkçesi için (bkz: kanepe)

  bira mezesi olarak da küçük ve üzerinde kürdan olan yerine biraz daha büyük ve doyurucu olanı için (bkz: tapas)

  malaga'da size küçük bir sandviç seçmeniz için şans verilir, granada'da ise kendiniz seçmezsiniz ama kocaman bir tabak dolusu gelir. kişisel tercihim granada'daki.
 • pincho: ucu sivri demir, şiş gibide kullanılır. asıl garip olan ispanyolların "pincho moruno" şeklinde kullandıkları kalıptır. müslümanlar için kullanılır bunu siyahi bir insana nigga diye hitap ettiğinizdeki kabalıkla aynı kefeye koyabilirsiniz.
 • cenneti san sebastian'dır. pinchos basit olarak bask mutfağına ait tüm tatları ekmek üzerinde sunan bir bar atıştırmasıdır. cüzi fiyatlarla birçok ilginç yöresel lezzet tadabilmenizi sağlar. envai çeşit pinchosu san sebastian’ın eski şehir bölgesindeki tüm barlarda tadabilirsiniz. yedikten sonra ağzınızı sildiğiniz peçeteyi yere atmak gibi garip bir adeti var bir de.
 • tapanin kürdanli olani. kanapeye verilen bu maslah " kürdan " sayesinde olmustur. aksi halde, " tapa " olarak kalirdi. soyleki; kucuk hamur veya ekmek dilimleri uzerine bolca, tepeleme istiflenen sarkuteri malzemeleri . jambon, tutsu balik vs., omlet dilimleri, kornişon vs. ust ustune getirilince, bu minik ekmek uzerinde durmasi ve muhtesem bir gorunum sunmasi imkansiz oluyor. o yuzden bu kucuk tepecigin tam ortasina bir kurdan saplaniyor. iste tam da burda, "pincho = diken , sivri uçlu bir alet gibi anlamlara gelen ve ayni zamanda ayni kelimenin "sivri uçlu bir aletle tutturmak " anlamini tasiyan ispanyolca kelimenin tam karsiligina istinaden yeni bir tapa cesiti doguyor.

  tapa barlarinda hesap icin bazen " kürdan"lari gostererek kac pinchos yediginizi gosterebilirsiniz ....

  gorunumleri icin bir fikir olarak linkteki resimleri de buraya ekleyelim; (bkz: https://www.google.com.au/…auicigb&biw=1807&bih=888)
 • uluslararasi bir restaurant zinciri. tapas yapan siradan bir restauranttan farki, her seyi ama her seyi cep telefonu uygulamasiyla yapmaniz. (en azindan helsinki'de oyle) menu uygulamada, siparis, siparis hazir uyarisi, odeme, bahsis, bonus toplama hepsi uygulamada.

  cok gereksiz geldi bana ama ortaya karisik kafasindaki insanlar icin fiyat uygun.