şükela:  tümü | bugün
 • karakter sınırından dolayı eksik açılabildi başlık. doğrusu 'pi'nin virgülden sonrasının sonsuz ve tekrarsız olması' olacaktı.

  tanım: lise matematik bilgisidir.

  bu iki iddiayla ilgili kafama takılan bir şey var, yetkin biri aydınlatırsa sevinirim. bu iki özelliğin aynı anda olması mümkün müdür? mümkünse de ispatlanabilir mi? daha açık bir şekilde; sonsuz olan bir şey tekrarsız olabilir mi? olsa bile bu ispatlanabilirlikten uzak bir tez olmaz mı? sonsuz ontolojik olarak ihtimali olan her şeyin gerçekleşmesini kapsamaz mı? mesela; bir maymuna daktilo versek, sonsuz zaman içinde maymunun yazdıklarının arasında bir yerde hamlet olacaktır. hatta bu sonsuz zamanda sonsuz kez hamlet'i yazacaktır.

  yani; pi sayısının küsuratı sonsuza kadar gidiyorsa, sonsuzun tanımı gereği bu sayıların bir yerde tekrara girmesi gerekmez mi? mesela virgülden sonraki 10 üzeri 3494832949754827934823984327592. basamağından sonra artık tekrara başlamayacağı ya da o basamaktan sonra devirli bir kesir olmayacağı nasıl ispatlanmış da 'sonsuz ve tekrarsız' denmiş?
 • azra kohen, sen misin?
 • irrasyonel sayılar "sonsuz ve tekrarsız"dır ve bu durum ispatlanabilir. pi sayısının irrasyonel olduğunu ilk olarak johann heinrich lambert 1760'larda ispat etmiştir.
  (bkz: irrasyonel sayılar)

  "sonsuz olan bir şey tekrarsız olması" problemi üzerinde düşünürken sonsuzluğu bir nicelik değil de bir nitelik olarak düşünmek gerekir ve problemi ontolojik değil de epistemolojik düzlemde ele almak gerekir. çünkü matematik -ve muhtemelen sonsuzluk- doğaya içkin şeyler değil, bizim anlamlandırma sürecimizle ilgili şeylerdir.
 • çemberin çevresi/çap=pi=sonu gelmeyen sayı

  bu kendini bilmez oran rasyonel olmadığına göre çember de tuhaf biraz. yani öyle böyle bir şey çember.

  bla bla bla...

  rasyonel dünyamızda hep bir noktada irrasyonel gerçekliklerle karşılaşıyoruz.
  tanımsız nokta ile bir sürü geometrik şekil tanımlıyoruz sonra hesaplar kitaplar falan.

  hayat tuhaf. vapurlar, trenler, tavuklar, renkler, integral ve kadınlar...