• carlo collodi takma adini kullanan floransali gazeteci yazar carlo lorenzini'nin klasiklesmis, yaratildigi 1881 yilindan bugünlere kalmis, benim bir türlü sevemedigim, isinamadigim masali.
    pinokyo çamdan yapilmistir gerçekten, italyanca orjinali olan pinocchio da bir nevi çamgöz demektir (pino çam, occhio göz olmak üzere).
    bugün collodi'nin memleketi olan floransa'da italya'nin renklerine (yesil, beyaz, kirmizi) bürünmüs pinokyo kuklalari, kalemleri, anahtarliklari tüm turistik esya satan tezgahlari ve bir kisim turist ve esrafinin tozlu çekmecelerini süslemektedir.
  • muhabirlerin, habercilerin yaptığı işin ne kadar önemli ve kritik olduğunu bir kere daha anlamamı sağlayan dizidir. evrensel hikayesi, kurgusu, senaryosu çok başarılı.

dizi, bir muhabirin yaptığı manipülatif haberin bir aileyi nasıl yok ettiği ile başlayıp hikayeyi derinleştirerek çok güzel bir şekilde anlatıyor.
  • "bir zamanlar bir ulke, 'bir de kral varmis,' diyecek hemen kucuk okurlarim. ama yanildiniz cocuklar; bir zamanalar bir tahta parcasi varmis" unutulmaz cumlelerle baslayan, herkesin bildiginin tersine yalnizca uc kez burnu uzuyan ve bunun da romanda bir onem tasimadigi, umberto eco'nun da dedigi gibi ayni zamanda buyuklere de goz kirpan cocuk romani.
  • çam ağacından yapılmış, dile gelen kukla.
    yalanın kitabını yazan tahta.
  • gelmis gecmis en iyi animasyonlar arasinda gosterilen* 1940 yapimi disney animasyonu.
  • gazetede ilk tefrika edilmeye başlandığında eski arşivlerden görseller kullanılıyormuş. daha sonra bir ara verilip yeniden başlandığında -ki bu ara pinokyo'nun ölmesiymiş aslında, carlo collodi kötü sonla bitirmiş orijinal seriyi- gazetenin karikatüristi ugo fleres çizmeye başlamış. yani bilinen ilk pinokyo çizimleri ona ait. onlar da şunlar:

http://4.bp.blogspot.com/…/s1600/pinocho-fleres.jpg
    http://fathom.lib.uchicago.edu/…72810000_fleres.jpg

burada da italyanca biraz bilgi var:

http://fiabeinanalisi.blogspot.com/…illustrato.html
  • senaryosu iyi ,kurgusu sağlam bir dizi. pinokyo sendromunu da hikayeye iyi bağlamışlar he beğendim.
  • başrollerini park shin hye ve lee jong-suk'un paylaştığı kore dizisinde, pinokyo sendromundan muzdarip (özetle yalan söyleyememe hastalığı) bir muhabir adayının yanı sıra, geçmişi sırlarla dolu bir adamın hikayesine yer verilmektedir. 16. bölümüyle final yapacak olan dizi, an itibariyle sbs kanalında devam etmektedir. yayın tarihleri çarşamba-perşembe günleri olarak belirlenmiştir.
  • zenci kel travesti periyi görünce kahkahayı basmayan oldu mu lan? bunlar gerçekten aklımızda taşşak geçiyor, insanları zorla ırkçı yapmaya çalışıyorlar.
  • guillermo del toro'nun stopmotion olarak çektiği versiyonu yayınlanmaya başlayan, çocukluğumuzda ebeveynlerimizden dinleyerek, sonra kitabını okuyarak büyüdüğümüz hikaye. del toro versiyonu hakkında da birkaç kelamım olacak. hikayeyi herkes bilir ama yine de spoiler olmasın bilmeyip de filmi izlemek isteyenlere:

--- spoiler ---

ölüm konusu çok fazla işlenmiş filmde. sanırım guillermo amca bu filmi biz büyüklere çekmiş. hikaye acıklıydı biz çocukken de, bu bana yetişkin olarak fazla geldi. gözlerim dolu dolu izlemeyi beklemiyordum bu filmi. ama sonunda ağlattı. göğsüme ayı oturmuş şekilde hayatımı sorguluyorum şimdi, acaba doğru mu yaşıyoruz diye...

--- spoiler ---

bence çocuklarınız yaşam, savaş, ölüm gibi konseptleri anlayacak yaşta değilse izletmeyin. ayrıca orta yaş krizinde bir yetişkin iseniz, siz de izlemeyin çünkü tekrar hayatı sorgulama döngüsüne girersiniz. ya da izleyin, belki iyi gelir.
hesabın var mı? giriş yap