şükela:  tümü | bugün
  • sevimli bir instagram accountu. gunde 2-3 kere bakiyorum, oyle bir bag kurdum ki evlenirsem kendisini nikah sahidim olarak cagirabilirim. taki olarak da avokado ve hindistan cevizi getirir herhalde.

saglikli beslenmeye calisirken uyguladigi yontemleri paylasiyor takipcileriyle. uslubunu cok begeniyorum; kendi halinde ve herkese yardim etmeye calisiyor. esinin isi dolayisi ile bulundugu dubai'de ara ara sikildigini dusundugum bir yasami var gibi hissediyorum, umarim mutludur:)

takip icin: pinoeatshealthy
  • doktorlarina gore oyle saglikli ve guzel besleniyor ki, beynindeki kendi deyimiyle yaramaz tumorun etkilerini neredeyse hic hissetmemis. bugunlerde ketojenik diyet uyguluyor ve hesabinda elinden geldigince bildigi her seyi paylasmaya calisiyor. gulen gozlerinin isigi hic solmasin, piyasada bulunan pek cok sarlatana inat, bu kizin hem dediklerini hem yaptiklarini yapin diyebilirim eger vucut degerlerinize ve hayat standartlariniza uygunsa.
    bi'nevi devrimci olarak goruyorum kendisini, iyilessin diye avokadolar kesip ustune zerdecal ve karabiber serpicem bol bol.
  • kendisi ile instagram aracılığı ile tanıştım. beslenme ile ilgili doğru bildiğimi sandığım şeyleri çok değiştirdi. çok bilgili, çok okuyan - araştıran ve bunları da amme hizmeti şeklinde paylaşan bir insan.
    umarım bir gün dm'den gelen abuk subuk sorulara asabını bozup, bizi bırakmaz. severek takip ediyoruz. blogu ise tam bir kutsal bilgi kaynağı.
    buraları okuyor olduğu için söylemeden edemeyeceğim: seni seviyorum pınar : )

not: tümor işi ne oldu? pek anlatmıyorsun o konuyu?
  • çok araştıran çok okuyan ve bunu hiçbir karşılık almadan insanlarla paylaşan instagram hesabı. sayesinde çok şey öğrendim , öğreniyorum ve etrafıma söyleyerek onlara da aşılamaya çalışıyorum. instagram’ı bırakmaya karar veren beni bu karardan vazgeçiren 3-5 hesaptan biri. bugün çok kazanan ünlüler bile hesaplarını saçma sapan reklamlara boğarken , tek bir kere reklam vermeyen sadece ve sadece kendi kullandıklarını paylaşması bile ne kadar güvenilir olduğunun ispatı. dilerim saçma sapan insanlar yüzünden paylaşımlarını kesmez.

ayrıca burayı okuduğunu da instasnaplerinden biliyorum . o yüzden teşekkürlerimi birde buradan okusun istedim. kendisini hiç tanımadan sevdiren , tanımadığı bir çok insanın hayatına dokunan güzel kadın inşallah karşına hep iyilikler çıkar şu hayatta.
  • yeni nesil beslenme biçimleri (ketojenik integrative karışımı bi şeyler yapıyor anlayabildiğim kadarıyla) ile ilgili paylaşımlar yapan instagram hesabı. bu hesap, kendisi gibi düşünmeyenler tarafından yapılan en küçük eleştiriyi bile kişiliğine yapılan saldırı gibi algılayıp aşırı tepki veren bir instagrammer tarafından yönetilmekte. bu durum beslenme ile ilgili yaptığı paylaşımları gölgelemekte. her kavgasında takibi bıraksam mı diyip vazgeçiyorum.

şimdi bu yazdıklarımı okursa bana; “lütfen sen ve senin gibiler beni takip etmeyin” gibi bi şeyler söyleyebilir.

her eleştiri haksız değildir diyip çekiliyorum.
  • beslenme konusunda çılgınlar gibi ataştırmalar yapıp, okuyup, inceleyip derlediği bilgileri çok temiz bir anlatımla aktaran pınarın hesabı. resmen bilgi pınarı.
    supplementler konusunda da oldukça fazla paylaşımı mevcut.
    burayı okuyorsan; pınar sözlükte yazmasan da sen ayrı bi bilgi kaynağı oldun bile. bravo.
  • saglikli ve temiz beslenme ile ilgili insanlari bilgilendirmeye calisan, basit malzemelerle beslenmenin guzelligini gosteren bir hesap, dogruya dogru.

ancak hesap sahibi fazla gergin, elestiri degil farkli goruslere bile kapali, onun yaptigi mutlak dogru. durmadan kendisini ovuyor (ne zaman kendisini ovse bu konuda alcakgonullu olamayacagim diyerek), hesabina reklam almadigini, her seyi karsiliksiz yaptigini her iki uc posttan birinde ya da birkac kavgasinda goze sokuyor (kafasina bu kadar takiyorsa alsin nedir), tip okudunuz mu sorusuna sinirlenip ben iki universite bitirdim, ingilizcem turkcemden iyi (peki?) diyor. boyle degisik bir insan. cok guzel olabilecek bir hesap kibirle nasil varoslastirilir, en guzel ornegi. ama fanlari cok, saglikli beslenme cilginligi devam ettikce de artacak.
  • yukaridakilere katilmakla birlikte 10kat arttiriyorum. ben bayadir takip ediyorum kendisini ama ozellikle son zamanlarda bazi paylasimlari yanlis anlasilmaya cok acik hale geldi. misal bugun omega 3:6 orani ile ilgili bir yazi paylasmis. kuruyemis avuc olarak yemeyin, uzerine serpin vs. bademi avucla yiyin ama keten tohumunu yediklerinizin uzerine serpin diyor. halbuki bademin omega 3:6 orani keten tohumunkine gore cok daha dusuk. bunu takip ettigi dr mercola da bu sekilde soyluyor.
    ben bu isin egitimini almama, defalarca farkli kaynaklardan okumama ragmen yorum olarak bunu yazdim yazdim sildim. neden? cunku yazdigim anda gergin bir instagram sahibiyle muhattap olmak istemiyorum. bu konuda kendisini torpulemesi gerekiyor.

ukala ve herseye kapali doktorlari ben de hic sevmiyorum. ama kendisi sanirim sadece okumak ile bilgi edindigi icin bu isin egitimini alanlara karsi bir kompleksi var. sıkça parayla sertifika, diploma alsalar da bir sey olamiyorlar diyor. evet hakli ama herkes oyle degil pinarcim.

son olarak gecenlerde vegan ve vejetaryenlerin ilerde yuzlerinde ne kadar kirisiklik olacagini yazmisti. hayvansal gidalardan kolajen almadiklar icinmis. bu kirisiklik olayini neye dayanarak soyluyor bilmiyorum, lakin tanidigim bir cok yasli vegan var (ben vegan degilim) cillop gibi yuzleri var. ki ooo o aldigin kolajendir, vitamindir vucudun sindiriyor mu ona bakar. kisacasi 567 tane faktor varken nasil boyle genelleyebildi bilmiyorum. ama o boyle yazinca altina bir takipcisi yorum birakmis : “oo demek ki hayvanlar bizim icin yaratildi. yasasin etcil hayat.” bravo. o yedigi kilolarca etle, kirisiklik dusunmek zorunda kalacagi en son sey olacak haberi yok.

en onemlisi, kendisini rahatlatmak icin mi bilmiyorum. her kemik suyu paylasiminda, “yuksek miktardaki et tuketiminden rahatsizsaniz bu kesimin ana amaci degil son urunu oldugu icin; iciniz daha rahat olabilir” yaziyor. her seferinde de guluyorum. kardesimin vegan birine masadaki et icin, “artik ölmüş zaten yesen ne olacak” demesi gibi. ıstedigini tuket ama boyle “mutlu inekler ciftligi” yalanlari ile kendini kandirmaya gerek yok.

bazen dubai ile ilgili bilgi verdiginde yobazlar yorum birakiyorlar. onlara kibarca ama alternatifin de oldugunu hatirlatarak modern, kafasi acik cevaplar veriyor. o yonunu takdir ediyorum.

kisacasi halen takipteyim ki turevleri icinde en iyisi yine o. sadece guzelce yapilan duzeltme ve elestirel yorumlara biraz acik olsun, sakin olsun dimi.
  • yukarıda yazılanların aksine ben gereğinden fazla sabırlı olduğunu düşünüyorum.

her gün onlarca insana yardımcı olmaya çalışıyor, ki bu insanların çoğu merhaba bile demeden sanki karşısında her şeye cevap vermekle yükümlü bir aı varmışçasına soru sorup, cevabını alınca teşekkür dahi etmeden gidiyor. bir şekilde cevap alamayanlar da kabalaşabiliyor. bunlara rağmen pinoearshealthy’nin kaba ve saygısız yorumlara bile çok düzgün seviyede cevap verdiğini düşünüyorum. kendisine gergin diyenlerin hesabı daha kibar yönetemeyeceklerine eminin zira her çeşit insanla muhatap oluyor.

reklam almayan son birkaç hesaptan biridir evet, reklam için her şeyi tanıtmaya hazır kişilerden rahatsız olması bence normal. kendini övdüğünü hiç görmedim, aksine yeterli olmadığı bir konuda bilmediğini, doktor olmadığını durmadan yineliyor. herkesi memnun edemeyeceği aşikar ancak herkese yardımcı olmaya çalıştığı kesin. sokakta bile üç beş tanesini görünce yorulduğumuz insanlarla her gün uğraşmak ve bunu yaparken seviyesini korumak kolay değildir eminim.

ha rahatsız oluyorsa kapatsın gitsin diyebililirsiniz tabi ama gitmesin, çok şey öğreniyoruz kendisinden.

edit: imla
  • kibirli olduğunu düşünmüyorum, reklam için asla paylaşım yapmadığına inanıyorum. güven veriyor ve bu güveni "x markasının y'si şahane hemen alın" dememesi ile kazanıyor. dolayısıyla "reklam almıyorum" demesinde de hiçbir sakınca görmüyorum.

ben kendisini seviyorum; keyifle, öğrenerek de takip ediyorum. ama yani, o kadar yemekle asla, bakınız asla, as-la doyuyor olamaz. "3 adet fındık yedim, şimdi 20 saat tutar bu beni, çünkü ketojenik beslenme<3<3<3" postlarına inanmıyorum.

3 fındıkla 20 saat durmayı savunuyor, bunu anlıyorum ve doğru da buluyorum. ama lütfen ama lütfen doyuyorum demesin, "doymak zorunda değiliz, sağlık için besleniyoruz" desin. gerçekten doyduğunu düşünen takipçileri sürekli kendilerini suçluyor ve şaşkınlığa düşüyorlar. keza biz faniler, "3 brokoli çiçeğinin yanında 2 kaşık yoğurt" ile tıkanmıyoruz. o noktada yemeği bırakmamız gerekiyor ok, ama yani gerçekten doymuyoruz.

itiraf edin sayın pino; açsınız.