şükela:  tümü | bugün soru sor
  • model uçak pistine bile inip kalkabilen inanılmaz alet.
    http://www.youtube.com/watch?v=6hbsoj6-7x0
  • uçakların motorsikleti ya da fiat bis'i. büyükçe bir arka bahçeyle günlük seyahat ihtiyacınızı karşılayabilir.
  • bostanlı'nın arka sokaklarında bulunan kendisi küçük lezzeti büyük bir hamburgerci.

geçen ay bir arkadaşım keşfetmiş burayı kalk gidelim dedi, pek umudum yoktu ;çünkü ülkemizde hamburger yapmaktan cidden anlayan işletme sayısı çok az. işletmeler ya köftenin büyüklüğüyle, ya akan peyniriyle ya da kozmetik başka özelliklerle övünüyor fakat lezzetini ön plana çıkaran işletme sayısı çok az.

piper cub'dan önce izmir'de favori hamburgercim burger no:7'ydi. son zamanlarında ordan eskisi gibi tat alamamın üstüne piper cub'ın değişik menüsü ilaç gibi geldi. menüde aslında çok da fazla hamburger yok fakat bugüne kadar yemediğiniz en az 4 hamburger olduğuna eminim. klasikleşmiş mantar ve karamelize soğanlı hamburger, cheeseburger ve normal burgeri saymazsak menüde pancarlı ekmekli ve pancarlı, ıspanaklı ekmekli ve yoğurtlu roka soslu, zencefil reçelli ve biber reçelli olmak üzere muhtemelen bugüne kadar tatmadığınız 4 tane hamburgerleri var.

öncellikle tüm hamburgerlerin ortak özellikleri olan brioche ekmeği, antakya ezme peyniri ve köftesi ile başlıyalım. brioche ekmeği etin saldığı suyu ve diğer sosları iyice içine çekip, hafif süngerimsi dokusuyla size bir lezzet bombası olarak sunmakta çok iyi. klasik hamburger peynirleri olan danish blue, cheddar veya ülkemizde kaşar yerine piper cub antakya ezme peyniri kullanmış ki bence çok da iyi yapmış. antakya ezme peynirini bilmeyenler künefede kullanılan peynirin biraz daha tuzlusunu düşünebilirler. bu peynir ne cheddar gibi her yere akıp sızıyor ne danish blue gibi keskin bir tatla hamburgeri bastırıyor. menüdeki tatlımsı hamburgerlere de baharatlı hamburgerlere de iyi eşlik etmiş. köfteleri ise ne bazı hamburgercilerdeki gibi yağ içinde ne de gereksiz ince veya kalın. baharatlar güzel ayarlanmış ve bu sayede eti yerken baharatların değil baharatla zenginleşmiş etin tadını alıyorsunuz.

benim bu entryi yazmama sebep olan güzellik biber reçelli hamburgerleri. ismi la niegro sanırım (edit: yok ben bunu uydurmuşum, rionegro'imiş adının doğrusu) ama emin de olamıyorum ki önemli olan adı değil lezzeti. biber reçeli 7 farklı biberden yapılıyormuş. tatlı-acı hoş bir reçel yada daha doğrusu sos. reçel olarak tüketmem fakat hamburger köftesi ve antakya ezme peyniri ile birleşimi şahane olmuş. bu zamana kadar 4 defa gittiğim piper cub'da 4/4 kendisini seçmeme sebep olacak kadar güzel. her gittiğimde illa bir tane bundan yiyip bir tane de arkadaşımla paylaşarak başka bir hamburgerlerini tadıyoruz ama bence bundan daha iyisi yok.

yazıya başlarken sahiplerinin candanlığından, mekanın özenle hazırlanmış olmasından falan da uzun uzun bahsetmeyi istiyordum fakat hamburgerlere dalınca yazı zaten uzamış. eğer izmir'de yaşıyorsanız iyisi mi kendiniz gidip görün, herhangi bir hamburgerseverin pişman olmayacağı bir ziyaret olacaktır.

gidecek olan olursa şunu da şuraya bırakayım

edit: menü yenilenmiş bir kaç tane yeni hamburger gelmiş. yeni gelenlerden el magico et aşerilen günlerde favori olacağa benziyor. 150 gr hamburger köftesinin üstünde isli tadıyla damak çatlatan füme et dilimleri, klasik antakya peynirimiz ve erimiş cheddar bulunuyor. açıkcası chedar bana biraz fazla geldi, muhtemelen bir dahaki gidişimde bundan yersem cheddar koydurmayacağım fakat yine de bu yeni hamburger de harika olmuş. bunun üstüne yarım da el patron (yine uyduruyor olabilirim, osmanlı sucuğu olan hamburger) yedik, malzemeleri rionegro ile aynı fakat hamburger köftesi yerine osmanlı sucuğu var. tek başına bundan bir tane yemek sıkabilir fakat siz de bizim gibi 2 aç arkadaş olarak gidiyorsanız birer hamburger üzerine bunu yarımşardan çerez niyetine lüpletebilirsiniz. biber reçeli sucuğa baya yakışmış, sucuğun kendisi de ne çok yağlı ne yağsız, baharatı yerinde ve güzel pişmişdi.

buranın sanırım tek kötü yanı mekanın hep boş olması. insan boş ve ferah mekandan hoşlanmaz mı ama kapanma korkusu varsa hoşlanmıyor işte. ne zaman gitsem tek masa bizim oturduğumuz masa oluyor, nadiren biz kalkarken yeni bir masa geliyor. umarım güzel bir hamburgere aşermiş halde gemiden döndüğüm bir kontrat sonunda burayı kapalı bulmam.
  • izmir'in istisnasız en güzel burgerlerini yapan, insanı dipsiz mideye sahip bir canavara dönüştürme potansiyeli olan şahane mekan. turşulu, domatesli ne idüğü belirsiz burgerlerden (burgere turşu ve domates koymak, pilava ketçap-mayonez sıkmaya eşdeğerdir), abartılı akışkan peynirlerle yalnızca göze hitap eden şekilci barzo burgerlerinden sıkıldıysanız burası tam size göre.

tam kıvamında baharatları, birbirinden güzel (ve kendi hazırladıkları) sosları ve en güzeli de antakya peyniri, füme et gibi lezzet levelını 30 kat artıran ögelerle bezenmiş burgerleri var. fiziksel olarak 1 burgerle doyabilen biri olabilirsiniz ancak ruhunuzu doyurmak için tüm menüyü tatmanız gerek. üstelik işletmecileri de güleryüzlü ve canayakın insanlar. kendi hazırladıkları cookieler ise cennnetten birer parça. izmir'deyseniz mutlaka gidip deneyin.
  • olay mahallinden az önce ayrılıp iş yerime döndüm, sıcağı sıcağına yazıyorum.

öncelikle; burada güzellemele yazıp, beni baştan çıkaran ve diyeti patlatan arkadaşlara sitem ediyorum. lakin güzellemeler doğru olduğundan kellay, içler dışlar çarpımı yapıp nötr değere geliyoruz.

mekan bostanlı migros'un karşı solunda kalan terecinin sokağına girice sol kolda kalıyor. eskiden çok şişko kedinin sahiplendiği bir kaldırım vardı, tam orada. küçük bir yer. içeride üç masa, mutfak ve cam önünde bir yüksek masa(banko?) var.

ortam narcos severleri memnun edecek bir konseptte, zaten adı escobar'ın hayatındaki önemli bir nesneden geliyor.

bir süredir diyette olduğum için sadece tek hamburger yiyebildim, o da yukarıda bahsedilen rionegro idi. köftesi lezzetli ve ayarında pişmişti, ekmeği tazeydi (bu önemli zira bu güne kadar iddialı çok yerde hamburger yedim, çoğunun ekmeği bayattı), peyniri güzeldi lakin içindeki biber reçeli gerçekten olayı başka bir boyuta taşımış.
    yeşilliği(roka) ve turşuyu içinde değil, yanında vermeleri güzel bir ayrıntı.
    patatesin baharatı ve tuzu azdı, benim hoşuma gitti. içecek olarak sakız aromalı bor gazozu içtim ama onu mekanda yapmadıkları için kriter dışı tutuyorum tabii ;)

hülasa; izmir'de gittiğim yerler arasında, şimdilik, en iyi hamburgeri burada yedim diyebilirim. fiyatlar çok değil, mekan güzel, ekip sıcak kanlı. umarım uzun ömürlü olur ve aynı kalitede kalırlar.

son olarak; bir arkadaşım "nasıldı?" diye sormuştu... "o kadar güzeldi ki, pişman bile olamadım." dedim.
  • an itibariyle izmir'de en lezzetli hamburgerleri yapan yer.
  • nice tnetennba sayesinde keşfettiğim hamburgerci. kendisine bizzat teşekkür etmekten yoruldum; ama buradan da yazayım dedim. çünkü bu mekanda hayatımdaki en iyi hamburgeri yedim. yani yeryüzünde bundan daha iyisi yapılabilir mi gerçekten bilemiyorum. gitmeden önce "abartıyorlardır yeaa. tamam, çok güzeldir de yani ne kadar güzel olabilir?" falan diyordum; fakat yemeye başlayınca zaman dursun ve o ilk lokmaları alışım hiç bitmesin istedim. hayatımda ilk kez karşımdaki insan başta olmak üzere etrafımdaki kimseyi umursamadan hamburgeri bütün suratıma bulaştırarak yedim. o kadar lezzetliydi ve hamburgerle aramda olup bitenler o kadar tutkuluydu ki diğer her şey birden önemsizleşti.

badilere not: düşünün, o kadar güzel bir hamburgerdi ki benim bir hamburger hakkında böyle bir entry girmeme sebep oldu. beni bilirsiniz, normalde bir şeyler hakkında yazmam pek, hele böyle bir paragraf neredeyse hiç yazmam afsgdjsgs
  • burada yazılanlara bakarak gittik. ve iyi ki de gitmişiz.

ekmeğiyle, köftesiyle, patates kızartmasıyla, sunum şekilleriyle her şey mükemmeldi. şimdiye kadar yediğim en güzel burgerdi. net.

bostanlı’nın ara bir sokağında küçücük bir yer ama markalaşmış rakiplerine bin basar her şeyiyle. bağımlılık yapmaz inşallah.
  • türkiye’de yediğim en güzel hamburgeri izmir bostanlıda yedirttiler bana. mantar soslu denemiştim, ekmeği ve eti şahannee! patatesleri beklentinin altında onu da düzeltirler zaten. onun dışında herkesin istanbukda çok övdüğü akali zulaya nazaran daha başarılı, afiyetler.. bu hafta istanbuldan kalkıp bi daha yicem galiba