şükela:  tümü | bugün
 • avrupanın doğal sınırlarının gerçekten tam olarak nerede bittiğini acı acı idrak ettirmiş olan kadın
 • bu hikayenin bir benzeri de, bisikletle dünya turu yapan kanadalı kadının hikayesidir.
  kadıncağız kanada'dan çıkıp türkiye'ye kadar sorunsuz gelmiş,
  kapıkule'yi bir kaç kilometre geçtikten sonra bir çobanın tecavüzüne uğramıştı.
  durumumuz budur.
  yazık.

  anothernightin uyardı: kadın kanadalı değil danimarkalıymış.
 • yakında arka sokaklar ya da kurtlar vadisi'nde katillerine gereken ders verilecektir.
 • taksim'de yilbasinda kadinlar tacize ugrayinca taciz edenleri lanetledin mi lanetlemedin. "onlar da gitmeseydi taksime" dedin.

  ulkede universitelerde ogrenciler politik nedenlerle birbirine girip de biri kampuste silahini cikarip atesleyince, yahut biri dine, bayraga, vs ye, x kisisinin ve toplumunun kutsal addettigi ve herkesin de kutsal bilmesini talep ettigi degere laf edip de basina bir sey gelince "ee, kasinmasaydi onlar da" mi dedin, yoksa cikip siddeti her kosulda lanetlemeyi becerebildin mi? biri fikirleri nedeniyle oldurulunce oldurulene mi sahip ciktin, oldurene mi? oldurene sahip cikmasan bile oldurulene faturayi kestin mi?

  saniyorsunuz ki bu ulkede tek tuk katil, tecavuzcu, yolsuz var. bu ulkede yuzbinlerce katil, tecavuzcu, hirsiz var. arka ciktigin oranda, sucu kurbana yiktigin oranda o suca sen de ortaksin. kimse kolay yoldan vicdanini rahatlatmaya calismasin.

  ha bir naiflik var bu insanda evet. nerden bilsin oldurulse bile "e kendi kasinmis" diyebileceklerin buralarda bol bulundugunu? tahmin edememistir zavallim.

  suc olacak, suc isleyenler olacak. peki sucu isleyenle sucun surdurulebilirligine katkida bulunanlar arasindaki fark cok mu buyuk? uzun vadede hangisi daha suclu acaba?

  edit: ayrica ekleyelim, evet, benim vicdanim rahat bu konuda cunku en azindan utaniyorum. sen utanmiyorsan kendimi senden de ustun goruyorum. merak etmeyin sizin yerinize de biz utaniriz. ahlakli pozlari da yine size kalsin.
 • üzerinde bir gelinlik ve başında duvakla bir ay önce italya’dan yola çıkan ve beyrut’a kadar otostopla “barış” yolculuğu yapmayı planlayan 33 yaşındaki merhum italyan sanatçı.

  malesef türkiye'yi güzergahına katma gafletinde bulunmuş. halkının yüzde doksan dokuzunun müslüman olduğu iddia edilen, seçmenlerin yarısından fazlasının muhafazakar partilere oy verdiği, gene çok büyük bir kısmın türk olmak ve türklüğün mertlik, dürüstlük gibi erdemleriyle övündüğü bir ülkede çırılçıplak toprağa gömülü cesedi bulunuyor.

  kimse bana "münferit olay, bir kaç sapığın yaptığı tüm topluma mal edilemez bıdı bıdı" demesin. hangimiz kadının tek başına gelinlikle türkiye'yi otostopla geçeceğini duyunca "aa ne güzel, hem türk halkının hoşgörüsü ve misafirperverliği ile tanışır hem de barış mesajları verir" diye düşündü? ben kimsenin böyle düşündüğünü zaennetmiyorum, şahsen ben tecavüze uğrayacağı kesin diye düşünmüştüm ama öldürüleceği aklıma gelmemişti. bir muhabbet esnasında kadından birilerine bahsettiğimde "abi onu kesin tenhaya çekerler" şeklinde yorumlar geldi. yani demek istediğim herkes tek başına otostop yapan yabanci bir kadının tecavüze uğrayacağını bekliyor hatta bunu normal karşılıyordu. o yüzden kimse bana "bir kaç sapığın yaptığı münferit olay tüm halkı suçlamaz" gibi lakırdılar etmesin.

  sonra avrupa birliği, dünya kültür başkenti, olimpiyat, expo zart zurt. hadi canım sen de, daha toplum olarak insan olamamışız...
 • bu ülkenin içinde köyle kent arasına sıkışmış ne idüğü belirsiz bir kara kalabalık var. köylü diyemeyiz çünkü köylü kendi ahlakına sahiptir. insanın en saf en başlangıç değerlerini ifade eder gözümde. kentli ise bir sürü eleştirilecek özelliğinin yanında yaşadığı çevreyi özümsemiş bir şekilde ona uyum sağlamış kimseye zarar vermeden yuvarlanıp gitmektedir. ama bir de kentte yaşayan ama kentli olamamış, aslında literal olarak ''olamamış'' bir kitle var. pippa bacca bu insanların fantazi dünyasının kimbilir hangi köşesinin arzu nesnesi oldu. birbirlerinden güç alarak sırıta sırıta yaptıkları taksim tacizleri döndü dolaştı böyle bir neticeye ulaştı. bu cinayetin faillerini aramakla boşa uğraşmayın, pencereden sokağa bakın iki dakika sürmez görürsünüz.
  (bkz: lumpen)son tahlilde olan zavallı pippa'ya olmuştur. zedelenen ülke imajı muhabbeti de ayrıca midemi bulandırmaya başladı ha. o insan bir ay önce nefes alıyordu şimdi ölü tek gerçek de bu
 • batinin ahlaksizligini almamis bir ulkede yasanmis bir olayin kurbani.

  bir de "yeterince arastirmadan yola cikmis, yazik" falan gibi tepkiler gormuyor muyum, daraliyorum. konformizm nasil bu kadar islemis bunyenize anlamak mumkun degil. yasama hakki her ulkeye gore ayri tanimlanmiyor maalesef. bu tavir su testisi su yolunda kirilir lafindan farkli bir yere cikmiyor. naif diye donup kendisine kizmak yerine, sapik, hayvan ya da katil diye kendisini oldurene karsi ciksak daha isabetli olur. ama malum bizde hep dayak yiyen hatalidir. guce tapmak esas olunca kafalar boyle sapitabiliyor.

  olayi tum turkiye'ye genellemek tabii ki yanlis ama turkiye'de ozellikle erkeklere hakim bir kadini ikinci sinif gorme zihniyetini de es gecemeyiz. hele o kadin yabanci olunca "istedim mi vermeli" zihniyetindeki okuzlerin bizde sayica cok daha fazla oldugunu, hatta erkeklerin cogunlugunu olusturdugunu soylemek bence yanlis olmaz.
 • pippa'nin basina gelen kadar vahim bir sey daha vardir ki; bu kadincagiz ulkemize girdiginde hepimiz basina gelebilecekleri az cok biliyorduk.

  hersey bu kadar bilindik sekilde ortadayken "en azindan" pippa bacca'nin ulkemiz uzerinden "baris icin gelinlikle gececegini" duyurabilirdik. belki o zaman, boyle bir insana bu hayvanligi yapmakta beis gormeyenler "ilismeyelim" deyip rahat birakirdi.

  sorun hayvanlikta sinir tanimayanlarda degil, bizde de. evet, tum ulkede; bile bile, goz gore gore...
 • türkiye gibi bir ülke hakkında araştırma yapmadan, gelinlikle ve yalnız başına otostopla yola çıkan, iyi niyetli* merhume. giden can.

  o kadar ülkeyi geçip de, saf avrupalı bulamadığı zaman cinsel ihtiyacını eşek ve karpuz gibi varlıklarla gideren yaratığın biri tarafından (muhtemelen) tecavüz edilmiş ve öldürülmüş olması "avroba birliğine" koştuğumuzu iddia edenler için rüyadan uyandıran tokat olmuştur.
 • tecavüzcüsüyle, gelinlik giydirilip evlendirilen kadınların yaşadığı bir coğrafyadan (sadece) geçip, gidecekti.