şükela:  tümü | bugün
 • 2010'da gösterime girecek olan bingöl elmas belgeseli.

  --- spoiler ---
  dünya barışı için beyaz gelinlikle, milano’dan otostopla yola çıkan pippa bacca’nın yolculuğu, türkiye’de uğradığı saldırıyla çok üzücü bir şekilde sonlandı. film, yönetmenin siyah gelinlikle ve otostopla “barış gelini”nin yarım kalan yolculuğunu devam ettirmesini anlatıyor. yolculuk pippa’nın son otostop yaptığı yerden başlayıp suriye sınırında son buluyor.

  bu yolculukta pippa’ya olanlardan, ‘erkeklik’ hallerinden bahsedilirken bir yandan da türkiye’de kadın olmanın gerçekliği ile yüzleşiliyor.

  erkeklere ait alanlarda, bir otobanda, bir kamyonda kadın olarak hiçbir tacize, tecavüze uğramadan var olabilmek üzerine bir film.

  bir kadın belgeselcinin güven, barış, korku ve kötülük üzerine sorgulamaları, sesli düşünmeleri.
  --- spoiler ---

  kaynak: http://www.asminfilm.com/pippa_film.html
 • pippa'nın yolculuğunun suriye sınırında kalmamasını dileyerek merakla beklediğim film. bakarsınız suriye sınırından başka biri bayrağı devralır, pippa'nın yolculuğu devam eder.
 • fragmanı şu linkten izlenebilir:

  http://vimeo.com/8824743
 • ifistanbul 2010'un erkeklik halleri bölümünde gösterilecek olan bingöl elmas filmi.
 • beklediğimden çok daha güzel ve kaliteli bir belgeseldi, bir erkek eleştirisinden çok toplum durumuna bakış atıyordu ve kesinlikle bir yargı altında bırakmadan tarafsız olarak sonlandırıyordu belgeseli. bize farklı ve uç gelen düşüncelerin ne kadar açık ve kabullenilmiş olarak konuşulduğunu görünce şaşırıyor insan. belgesel gösterimi bittikten sonra yapan ekibin sorularımızı cevaplaması da çok hoş bir jest oldu. kısacası sevdim, eğer toplumsal olayları inceleyen kaliteli bir belgesel izlemek istiyorsanız sarsıcı bir deneyim olacak. bu gösterime cnvr ve strencher ile birlikte gittim ve kesinlikle cnvr'a borçluyum, o da olmasa kaçıracağız bu güzellikleri.
 • samimi bir filmdi. içten. ninenin yalnızlığının, özgürlüğün bulut halinin, dedenin şakalarının, çocukların güldüren yorumlarının, yolların, yol emekçilerinin, kadınların gelinliğe ilişmiş dileklerinin, pippa'nın annesinin kızına inancının, varolanın, kaçtığımız ya da sarıldığımız düşüncelerimizin önümüze getirildiği, bingöl elmas'ın kendi deyimiyle "sesli düşüncelerinin" eşlik ettiği sıcacık bir belgesel filmdi.
 • tanıtım yazısındaki "erkeklere ait alanlarda, bir otobanda, bir kamyonda kadın olarak hiçbir tacize, tecavüze uğramadan var olabilmek üzerine bir film." kısım doğru bir açıklama değil. yönetmen bingöl elmas, bu suriye sınırında son bulan yolculuğunda yalnız değil, arkasında ekibi kendisini takip etmekteler. zaten yönetmenin kendisi de söyleşide belirtti, türkiye'nin güvenli bir yer olduğunu göstermek amaçlı değil film. sadece yarım kalan bir iş sembolik olarak tamamlanırken hem birileri hatırlatılıyor, hem de anadolu insanının mükemmel gerçeklikteki bir portresi çiziliyor. çok mu çok keyifle seyredilesi bir yapım, bu kadar hoşuma gideceğini tahmin etmezdim.

  bir de, 'erkeklik halleri' bölümüne çok da uymamış, kadın-erkek herkesin fikri gösteriliyor sonuç olarak seyirciye.
 • --- spoiler ---

  +buralarda da oteller var..
  -efendim?
  +oteller diyorum.
  -yanlış anladınız herhalde, ben hayat kadını değilim sadece otostopçuyum.

  +bu siyah gelinlik neden?
  -pippa'yı duydunuzmu?
  ...
  +amacın ne senin peki?
  -insanlara güvenmek istiyorum, sana inanmak istiyorum.
  +kadın dediğin evlenir çoluk çocuğa karışır. amacın yok ki senin...

  --- spoiler ---
 • belgesel sinemaya profesyonel bir şey katmamış sadece düşünce olarak taktir ettiğim film. ancak güzel olan tarafı erkeklerin kadınlara bakışını bir parça daha yakından görebildik. namus kavramına bu kadar takmış bir toplumun bu kadar ahlaksız olması her geçen gün korkutuyor beni. filmden çıkarken epey üzüntü duydum.