şükela:  tümü | bugün
106 entry daha
  • fransız tv kanalı (bkz: arte) concert tarafından resmi sitesinde kamuya açık bir helsinki opera gösterimi.

    https://www.arte.tv/…3005-000-a/pippi-longstocking/

    bağlama biraz değinmek gerekirse, cinsiyetçi rolleri altüst eden pippi yetişkinlerin koyduğu kuralları, onları çiğnerken fark eder ve onlarla acımasızca alay ederken anarşist ve abartılı bir ruh hali sergiler. yaratıcı astrid lindgren’in varmak istediği yer de burasıdır: herkes tarafından kabul edilen geleneksel rollere ve mevcut toplumsal koşullara şüpheyle yaklaşmak ve onları itibarsızlaştırmak için mümkün olduğunca abartmak.

    bu aynı zamanda toplumsal bir eleştiridir. “kara pedagoji” diye bilinen çocuğa yönelik şiddetin en makul eğitim aracı görüldüğü bir toplumsal yapıda ‘pippi langstrump’ karakteri bir abartıdır. ancak bu aynı zamanda, çocukları yetişkinlerin uzantısı ve prestij aracı olarak kabul eden anlayışın eleştirilerek reddedilmesidir.

    yaratılışından 75 yıl sonra da, ‘pippi langstrump’ savaşların ve açlığın hüküm sürmediği, çocukların ruhsal ve bedensel bütünlüklerini koruyarak özgürce yetişebilecekleri, kız çocuklarının geleneksel cinsiyetçi rollere hazırlanmadıkları ve eşit bireyler olacakları bir dünyanın olanaklı olduğuna işaret ediyor.