şükela:  tümü | bugün
 • anadolu'da yaşamış şair, ozan. bir dolu türkü'nün babasıdır, demleyicisidir. alevi'ler için ulvi bi şahsiyettir. evet abdaldır aynı zamanda.
 • pir sultan abdal i bilmezden evvel ben, sanirdim ki yunus emre gibi dostluk, sevgi baris dolu bi insandir, kozmik dusunce insanidir. sonra okudum gordum ki pir sultan abdal in pir ligi abdalligi dise dis kana kan intikam intikam imis. belli bir baskiya karsi verilen mucadelenin sesi imis.
  ama hala gorurum bu topraklar pir sultan abdal in yunus emrenin dostluk, baris sesleriyle yogrulmustur diyenleri.
  yunus emre ile pir sultan abdal iki ayri lig in adamidir.mucadele direnis te yunus emrenin adini direnis, kurtulus ve ozgurlukle ne kadar uyumlu anabilirsek, pir sultan abdal i da baris dostluk kardeslik gibi temalarda o kadar etkili kullanabiliriz.
 • hayati hakkinda kesin bir bilgi yoktur aslinda
  siirlerinden ve bazi rivayetlerden anlasildigina gore sivas'in yildizeli ilcesinin banaz koyunde dogmus. oniki imam'a bagli alevi kizilbas zumresine mensuptur denilir.

  arastirmacilar tarafindan pir sultan'in sah 1. tahmasb ile kanuni sultan suleyman zamanlari arasinda cikan olaylara karistigi ileri surulur. alevi topluluklar arasinda, osmanlilara karsi surekli kiskirtmalarda bulundugu ve bir alevi ayaklanmasina katildi soylenir
  bu ayaklanmayi bastirmakla gorevlendirilen hizir pasa tarafindan zindana atilir; sonra da sivas'ta keci bulan denilen yerde asilarak idam edilir.

  pir sultan abdal'in nefesi butun anadolu, azerbeycan ve rumeli'deki alevi kizilbaslar ve bektasiler arasinda buyuk bir yayginlik kazanmistir o donemler hala da devam eder

  tum siirleride cahit oztelli tarafindan bir araya getirilerek yayinlanmistir ilk olarak
 • en unlu ve dokunakli sozu suphesiz ki sudur:

  kadılar müftüler fetva yazarsa
  işte kemend, işte boynum asarsa
  işte hançer, işte kellem keserse
  dönen dönsün ben dönmezem yolumdan
 • efsaneye göre tam idam edildiği yani asıldığı sırada bir anda ortadan kaybolmuştur.
 • halk şairi...
  pir sultan, sivas'ın yıldızeli ilçesi'nin banaz köyü'nde doğdu. asıl adı haydar'dır. sivas valisi hızır paşa önce hapsetti sonra da halkın siyaset meydanı adını verdiği yerde idam ettirdi. pir suttan, edebiyat tarihimizde dörtyüz yıldan beri değerinden hiçbir şey kaybetmeyen ve halk pınarımızın gür ve berrak gözelerinden biridir. pir sultan üzerinde yıllarca çalışarak pir sultan abdallar kitabını yayımlamış olan edebiyat tarihçisi ibrahim aslanoğlu, pir suhan' ı şu şekilde değerlendirmekte ve yanlış yorumlandığını belirtmektedir. deyişlerinin coşkulu, inançlı ve herkesin anlayabileceği sadelikte olması, duygu ve düşüncelerini rahatlıkla ve ustalıkla söyleyebilmesi, dizelerinin ve dörtlüklerinin kendi aralarında bütünlük göstermesi, kelime oyunlarına iltifat etmemesi, köylümüzün diliyle söylemesi, sosyal konulu şiirleriyle günümüz insanının dert ve dileklerine, tercüman olması, ayni mahlası taşıyan şairlerin deyişlerinin ona mal edilmesi, pir sultan'ın idam edilmesiyle dikkat ve ilgileri üzerinde toplamış olması ve de son olarak onunla ilgili yapılan sürekli yayınlardır. özellikle idamı ve başka şairlerin şiirlerinin ona mal edilmesi, pir sultan'ı çok boyutlu bir şair gibi göstermeye zemin hazırlamış ve pir sultan 'ı başka bir hüviyete büründürmüş, hatta zararı da olmuştur. bu sebeple kendi düşüncesine uygun bir sürü asi ile devlete baş kaldıran bir zorba, (haksızlığa ve zulme karşı mücadele eden bir fedai) iran şahı ile işbirliği yapıp, alevilerin yoğun olduğu doğu anadolu'yu iran'a bağlamak isteyen bir safavi hayranı ve bu uğurda asılmayı dahi göze alan bir kahraman haline getirildi. aslında pir sultan; hz.ali ve oniki imam sevgisiyle sarhoş, alevilik kurallarını açık ve seçik bir dille anlatan, günlük hayatını kendi halinde sürdürmeye gayret eden coşkulu, yetenekli ve kudretli bir saz şairidir. aşkın duygu ve eylemlerle hiç ilgisi olmadığı halde, zamana ve zemine göre duygu ve düşüncelerini ifadeden sakınmayacak kadar inatçı oluşu ve kendisine yapılan iftiralar asılmasına sebep olmuştur.
  özellikle şairin ölümünden sonra söylenenlerin onun tarafından söylenemeyeceğinden hareketle ve dil, üslup özelliklerini dikkate alarak bu ayırımı yapmıştır. ilhan başgöz ve sabahattin eyüboğlu bütün bu şiirlere pir suhan'ın şiirleri değil de pir sultan geleneği adını vermişlerdir. (yunus emre geleneği, karacaoğlan geleneği gibi) aslanoğlu kitabında şairleri ve şiirleri ayırma işini ilk defa yapmış, her biri kendi bölümünde olmak üzere ahi şairin toplam 439 şiirine yer vermiştir. pir sultan'a ait olan 161 şiir incelendiğinde bu deyişlerde, islamın temel ibadetlerini, inancını görmek mümkündür. islam'la çatışması olmayan pir sultan'ın mezhebinin de caferi olduğunu söylemektedir.

  kaynak:
  http://www.sivas.bel.tr/bpi.asp?caid=343&cid=664
 • padişah katlime ferman dilese
  yine geçmem ala gözlü şah’ımdan
  cellatlar karşımda satır bilese
  yine geçmem ala gözlü şah’ımdan

  onyedi yerimden vursalar yara
  cerrahlar derdime kılmasa çare
  kemendi bend ile çekseler dara
  yine geçmem ala gözlü şah’ımdan

  karadır kaşları benzer kömüre
  münafıklar zarar verir ömüre
  ik’ellerim bağlasalar demire
  yine geçmem ala gözlü şah’ımdan

  eğer beni katsa kervan göçüne
  götürseler hindistan’a maçin’e
  urganım atsalar darağacına
  yine geçmem ala gözlü şah'ımdan

  ahiri katlime ferman yazılsa
  çıksam teneşire tabut düzülse
  kefenim biçilse mezar kazılsa
  yine geçmem ala gözlü şah’ımdan

  pir sultan abdal’ım derim vallahi
  ölsem terk eylemem pir’i billahi
  huzur-u mahşerde dilerim şah’ı
  yine geçmem ala gözlü şah’ımdan”
 • "kıblem sensin yüzüm sana dönerim / mihrabımdır kaşlarının arası" demekle kalmamış, "af diler yalvarırsan canını almam" diyen hızır paşa'ya "can için yalvarmam sana / şehin şah bana darılır" demek suretiyle cevabı yapıştırmış yüce kişi.
265 entry daha

hesabın var mı? giriş yap