şükela:  tümü | bugün
  • devlete karşı duruşu tartışılır. haklıdır, haksızdır ayrı mesele. ama şairliği, sözlerindeki derinliği, dizelerindeki güzelliği tartışma kabul etmez. karacaoğlan'dan çok daha derin ve güzeldir. karacaoğlanın isyankar versiyonudur.

kaba bir benzetme olacak ama karacaoğlan barış manço ise, pir sultan cem karaca'dır. allah hepsinin taksiratini affetsin.

evet büyük bir halk şairi.

gamdan hisar oldu vatanım yurdum
    işitmez avazım, dinlemez virdim
    bir değil, beş değil, on değil derdim
    düğümler başverdi, sıralandı, gel
  • kartpostalının terör örgütü simgesi kabul edildiği şahıs.

http://www.radikal.com.tr/…r_orgutu_simgesi-1151677
  • pirim.

bolu ormanlarında köroğlu, karaburun'da şeyh bedrettin, banaz'da pir sultan; hala bu ülkede özgürlüğü için dövüşen herkes için esin kaynağıdırlar.
  • ben mi yanlış anlıyorum yoksa islamcılar o her tarafı delik kaftanlarına yama bulma telaşı içinde, pir sultan abdal'a biraz fazla mı sulanmaya başladılar son dönemlerde?! affınıza sığınarak ağız dolusu bir "höst ulen" demek istiyorum. siz nere, pir sultan abdal nere?! buradan size pek ekmek çıkmaz, başka yerlerde yama arayın.
  • ille de dostun attığı gülden yarelenenlere

yolundan dönüp mahrum olmayanlara

yediler ulusuna, kırklar eşine

ateşini içinde götürenlere

gökte uçan hûma kuşlarına

her çiçekten bal eyleyip arıya sayılmışlara

köle olup pazarlarda satılmışlara, yar denilip sinelere sarılmışlara

taşa tutulmuşlara, kumdan kuma savrulmuşlara

deryaya yönelmiş sellere, vakitsiz açan güllere, ateşi kararmış küllere

kızılırmak'a gark olmuş, çağlamış akmışlara

gerçeklerin demini nurdan saymışlara

yare giden yollara, hakka dönen dillere

gönlü yar gönlüne bağlanmışlara, yar derdine ağlamışlara...

yüzümü eline sürdüğümdür.
  • ön tevakkuf döneminde yaşamıştır. doğup yetiştiği köy için, hem alevilerin hem de sunnilerin yaşadığı bir yerleşim denmektedir. filhakika yalandır. o dönemi iyi bilen kimseler kastedilen türden bir ayrılığın henüz o çağlarda var olduğunu ileri süren kimselere kıçlarıyla gülerler. anadolu halkı yek vücut türkmendir. devletlüler hepsine, birini birinden ayırmaksızın türkmen derlerdi. pir sultan abdal'ın yetiştiği çağ yeniçerilerin, tımarların ve zeamet sisteminin bozulduğu çağlardır. anadolu insanının da vergilerle ezildiği dönemlerdir. bu gün tamamen bir zümreye yüklenen anadolu isyan hareketleri ise bütün olarak bir anadolu köylüsünün isyanıdır. isyanın hissedildiği bölgelerdeki bütün türkmenler açık ya da gizli destek vermişlerdir.
  • taht icin kendi cocuklarini olduren kanuni sultan suleyman'i da andigi (1. kita ve 2. kita, son satir) bir deyisi vardir bu korkusuz bilge dervisin:

hızır paşa gibi zalim var ise,
    ne yapayım benim de bir ahım var.
    senin tuğlu padişahın var ise,
    benim arkam kalem bir allah'ım var.

şol icra tanrı'sız yatmaz uyumaz,
    kimsenin hakkını kimseye komaz.
    hünkar sağır olmuş, ünümü duymaz,
    masumlar boğdurur padişahım var.

gönül verdim ikrar verdim haydar'a,
    geçmem beni etseler pare pare.
    ırafızı diye çektiler dara,
    acep benim bunda ne günahım var?

pir sultan abdal'ım yed-ullahımız,
    batına hükmeder padişahımız.
    sahip çıkar miskin kul'allah'ımız,
    şefaat edecek güzel şah'ım var.

pir sultan abdal
  • örgüt lideriymiş haberimiz yok.

http://www.radikal.com.tr/…t_lideri_denildi-1173716
  • halk tarafından çok sevilen bir ozanımız olduğundan onun adı ile yapılan türkülerin/ şiirlerin çokluğu normal karşılanabilir.

tanım: her devir ihtiyaç duyduğumuz ozanlarımızdan.