şükela:  tümü | bugün
 • - obuna bir sayı tut?
  - tek mi çift mi?
  - ebeni sikiyim obuna.
  - kaç kere gobalek?
  - sus lan sus...
 • brezilya'da yaşayan nüfusu 200 civarı olan ilginç bir kabiledir .benim ilgimi çeken yerlerini sizlerle de paylaşayım dedim .

  aralarında akrabalık ilişkilerinin , ya ebeveynim/çocuğum ya da ebeveynim/çocuğum değil, olduğu . amca abla kardeş teyze bla yok.

  7 sessiz 3 sesli harften oluşan dillerini ıslık çalarak da konuşabilmeleri .

  geceleri hiç uyumayarak gün içerisinde 15 dakikadan 2 saate çıkabilecek sürelerde uyumaları . (bkz: polifazik uyku)

  dillerinde hiçbir geçmiş zaman ifadesi bulunmadığından bildikleri tek tarihin yaşlıların sahip oldukları ile sınırlı olması ki yaşlıların bunları anlatması da zor çünkü gittim gelmiştim gibi bir ifade yok .

  geleceğe ait plan yapmanın da zor olduğu kabilede gelecek zaman ifadelerine de yer yok . "canım şimdi kapatıyorum , tuvalete giriyorum , seni tekrar arıyorum " gibi

  kullanabildikleri sayılar sadece 1 ve 2 ki bu sayılar aynı zamanda az ve pek te çok değil manalarına geliyor . adamların aç gözlü olmadıkları nereden de belli aza kanaat etmeyen çoğu bulamazmış .

  --- spoiler ---
  tamamen sayılar ve matematik üzerine kurduğumuz, kişisel/ailevi/milli tarihimizi çılgınca önemsediğimiz, "yarın ne giysem" diye delirdiğimiz hayatlarımızın ortasından bakınca, hayli gerçeküstü görünüyor pirãha'ların yaşam tarzı. zamanı ve sayıları, haklarında kelimeler üretecek kadar dahi önemsemiyor olmak çok farklı bir ruh hali olsa gerek.
  --- spoiler ---

  edit:imla
 • pirahã şeklinde yazılan sözcük.
 • amazon'da yaşayan, yaklaşık dört yüz kişilik bir kabile. soyut kavramları tanımladıkları bir dilleri yok. daha önce deneyimledikleri somut varlıklara anlam vermişler.
  aşk, sevgi hakkında söylediğin sözler belki bir anlam ifade etmiyor onlar için. bu demek değil ki, sevmiyor aşık olmuyorlar.
  aşk gibi soyut kavramları, sosyal medyada mevlana'nın aşk ile ilgili sözlerini , eski sevgilisini kıskandırmak için yeni sevgilisine ithaf eden senden benden daha fazla hissettiklerini düşünüyorum.
 • cehalet mutluluktur tezinin canlı kanıtı olan kabile.
 • dilleri konusabildigi, sarki olarak soylenebildigi gibi, islikla ve hatta mirildanma seklinde de icra edilebiliyor. videodaki kadin cocuga mirildanmiyor yani, onunla konusuyor.

  https://www.youtube.com/watch?v=kypjfobtv94

  bu arada kendilerinin dilini konusabilen tek batili daniel everett baslangicta onlari hristiyan yapma amacini guderken, onlari tanidiktan ve iletisime gectikten bir sure sonra ateist olmustur.

  bu videoda dilin konusma formunu gorebilirsiniz.

  https://www.youtube.com/watch?v=shv3-u9vpas
 • ursula le guin kurgusu gibi duran kabile. (bkz: planet of exile)
hesabın var mı? giriş yap