şükela:  tümü | bugün
 • bizim titan adlı saadet zincirinden tanıdığımız sistemin, amerika da ki adı. zamanında amerikadaki universitelerde öğrenciler arasında ve ev kadınları arasında çok popüler olmuştur. ayrıca yasa dışıdır ve 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası vardır. bahsedeceğim konu illegal pyramid scheme olarak da geçebilir.

  en basit pyramid scheme şu şekildir:

  bir kağıt düşünün ve bu kağıda bir üçgen çizelim. üçgenin tepesi ve tabanı arasındaki mesafeyi üç e bölecek biçimde 2 çizgi çizelim. şimdi, tepede bu piramidin sahibi olsun. bir alt katta aynı mertebeyi paylaşan 2 adet sahip adayı, onun altında da sahip aday adayı 4 kişi bulunsun. tabanda ise 8 tane parayı bayılacak enayi.

  kendimizi bir enayi yerine koyalım şimdilik. bir miktar para (20 milyon diyelim.) vererek bu kağıdın tabanına adımızı yazdırıyoruz ve tabana bizim gibi adını yazdıracak 7 enayi daha bekliyoruz. tabii adımızı yazdırdığımız piramidin üst kademeleri belli. 7 enayi daha geldiğinde bu piramit kapanacak. 8 x 20 = 160 milyon toplanacak bu para piramidin tepesindeki, piramit sahibine akacak ve mutlu olacak.

  bize gelince; biz paramızı bayıldığımız için bir üst kata geçmeye hak kazanacağız. yani herkes bir kademe yükselecek. bu sefer biz enayi aramaya başlayacağız. 8 enayiyi doldurunca; yeni yazıldığımız kağıdın sahibine para gidecek ve bir kademe daha atlayıp sahip adayı olacağız. bu sefer hiç bir şey yapmadan oturacağız ve sahip aday adaylarının enayileri bulup kağıdı doldurmasını bekleyeceğiz. kağıt dolacak, sahibe para akacak ve biz yeni kağıtta sahip olacağız. yine hiçbirşey yapmadan kağıdın dolmasını bekleyeceğiz ve kağıt dolunca 160 milyon lira ile ortamdan uzaklaşacağız.

  her şey çok mutlu, çok güzel ve çok karlı gözüküyor değil mi? aslında sistem ne kadar çok büyürse o kadar çabuk çökecek bir biçim alıyor. düşünün ki etrafınızdaki herkes bu sisteme üye oldu ve siz yeni enayiler bulamıyorsunuz. ne olacak? tabii sistem yürümeyecek. sistemin yürümemesinin sebebi enayi bulamamanız değil; insaların enayi olmak istememeleri olacak. çok doğal.

  amerika da ev kadınları arasında kurulan bir pyramid scheme, başlangıç parası olarak 5000 $ alıyor ve piramid sahibine 40000$ ödüyordu. şebeke çökertilmeden önce sistemde 12 milyon dolar kadar para transferi yapıldığı zannediliyor.

  bir başka pyramid scheme ise şu şekilde işliyor;

  diyelim bir notebook almak istiyorsunuz, fakat paranız yetmiyor. ve bir sisteme üye oluyorsunuz. bu sistem her 77 yeni katılacak kullanıcı için listenin üstündeki bireye bir notebook veriyor. sizden 30 dolarlık bir katılım ücreti istiyor ve üye oluyorsunuz. açıklamaya kolaylık gelsin diye kendimizi 1. üye olarak düşünelim ve listenin başındaki isim kendi ismimiz olsun. yapmamız gereken sadece beklemek. piramidi oluşturan şirket yeni üyeler buluyor; 77. üye de kayıt olunca bilgisayarınız evinize gönderiliyor ve mutlu mutlu ortamlarda geziniyorsunuz.

  peki ya 2. uye olan kişi? o da yeni katılan 77. kisiyi beklemek zorunda. yani tüm listedeki (sizin dahil olduğunuz)154. üye olacak kişiyi beklemek zorunda. listenin 3. sü, 231. üyeyi; 4. sü, 308. üyeyi ... 15. üye ise 1155. yeni katılımcıyı beklemek zorunda olacak.

  bir de resme uzaktan bakalım. sisteme 30.800 kişi kayıt olduğunda; sadece ve sadece 400 adet notebook dağıtılmış oluyor. ufak bir hesap yapalım: 30.800 x 30 = 924.000 $ . 400 laptop, 1500 $ dan = 600.000 $. piramit sistemi geçerli olduğundan, üye olan kişi sayısı kat kat artsa da; sistemi kuran kişilerin cebine girecek para azalmayacak aksine o kadar da artacaktır. ayrıca piramidin ne kadar altında yer alırsanız; notebook u almanız da o kadar güçleşecektir.

  daha fazla bilgiye, uyarıya, hukuki yazılara; http://www.pyramidschemealert.org/ sayfasından ulaşabilirsiniz.
 • katılımcılarına bir miktar para veya malvarlığı ortaya koyma karşılığında, sisteme aynı şartlar altında başka katılımcılar bulma koşuluyla bir para veya malvarlığı kazancı olanağı ümidi veren ve malvarlığı kazancının elde edilmesini tamamen veya kısmen diğer katılımcıların da koşullarına uygun davranmasına bağlı kılan, gerçekçi olmayan veya gerçekleşmesi çok güç olan kazanç beklentisi sistem olarak tanımlanmaktadır.
 • ing. adalet ve kalkınma partisi.

  .
 • saadet zinciri temalı sistemlerin resmi ismi.

  http://www.resmigazete.gov.tr/…13/11/20131128-1.htm

  --- spoiler ---

  tüketicinin korunması hakkında kanun

  kanun no. 6502

  piramit satış sistemleri

  madde 80 – (1) piramit satış; katılımcılarına bir miktar para veya malvarlığı ortaya koymak karşılığında, sisteme aynı şartlar altında başka katılımcılar bulma koşuluyla bir para veya malvarlığı kazancı olanağı ümidi veren ve malvarlığı kazancının elde edilmesini tamamen veya kısmen diğer katılımcıların da koşullara uygun davranmasına bağlı kılan, gerçekçi olmayan veya gerçekleşmesi çok güç olan kazanç beklentisi sistemidir.

  (2) piramit satış sisteminin kurulması, yayılması veya tavsiye edilmesi yasaktır.

  (3) bakanlık, piramit satış sistemleri ile ilgili gerekli incelemeleri yapmaya ve varsa elektronik sistemin ülkemizde durdurulması dâhil ilgili kamu kurum veya kuruluşlarıyla iş birliği içinde gerekli önlemleri almaya yetkilidir.

  --- spoiler ---