şükela:  tümü | bugün
  • ana malzeme olarak pırasanın kullanımı ile pişirilen çorba.

merak edenler için, kolay yapım tekniği açısından:
    (bkz: duduklu tencerede corba yapmak)
  • (bkz: patatesli pirasa corbasi) ve hatta (bkz: vichysoisse)
  • cok tutan bir tarifi de sudur:
    yemeklik degil de sosluk sogan halka halka dogranir, zeytinyaginda karamalize olana kadar cevrilir. ince ince dogranmis bir iki bebek havuc eklenir,kavrulmaya devam edilir.
    3-4 orta boy pirasa, halka halka dogranmis olarak eklenir, kavurmaya bir sure daha devam edilir. uzerine 1 litreye yakin su, tuz ve karabiber eklenir. yaklasir yarim saat kaynatilir. biraz bulyon da eklenebilir tercihe gore.
    ilik icilir.

afiyet olsun
  • şimdi ben bunu zaten bir süredir körili, kremalı falan yapıyordum da (bkz: #49098805) şimdi temiz beslenme, diyet hede hödö ayağına ufak değişikliklere gittim ve de orgazmik bir lezzet yakaladım.

efenm malzemelerimiz: 3-4 sap pırasa, 1 havuç, 150g kadar tavuk göğsü (proteini de aradan çıkarmak istedim, şart değil)

pırasaları ince ince kıyın, havucu ve tavuk göğsünü küp doğrayın. sırası ile tavuk, havuç ve pırasayı atın tencereye soteleyin bir süre, sonra su ilave edin, fazla sulu olmasın yalnız. ben tuzot kullandım, karabiber, bol köri, bir de köri salçası, az biraz taze zencefil ve 1-2 diş sarımsak. pişmeye yakın da yarım kutudan biraz fazla hindistan cevizi sütü ilave ettim, bi fokurdattım ve sabırsızlıkla ılımasını bekledim, zira ılık daha da bi lezzeti oturuyor.

bu malzemelerle 4 kase çıkıyor, bir kasesi 200 kaloricik ve kesinlikle ultra, mega, hiper orgazmik.