şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: nootropil) in içindeki madde.
 • bir nootropik kimyasal madde. etkisini beyin hucrelerinin hipoksi durumlarinda ikincil mesajcilarin aktivitesinin uzun surmesini saglayarak ve zararli glutamat gibi yan urunlerin beyine zarar vermeden yikimini uyararak gosterir. beyin damari tikanmis olanlara, felcli veyahut beyninde hasar bulunanlarla kronik alkolikler ve disleksik cocuklar gibi beyin fonksiyonlari bozuk olan insanlara verilir.
 • pirasetam belçika ilaç şirketi ucb dr. corneliu e. giurgea liderliğindeki bilim adamları tarafından ilk kez 1964 yılında sentezlenmiş; sağlıklı bireylerde bile zihinsel işleyişini arttırmak için üretilmiştir. 1970'li yılların başında pirasetam (ticari adı "nootropil") klinik olarak başlatılmış ve daha sonra birçok avrupa ülkesinde kullanılmaya başlanmıştır.

  faydaları şöyledir;
  -beynin iki yarımküresi arasındaki iletişimi arttırmaya yarar.
  -farelerin beyinlerinde yaşlanma etkilerini tersine çevirdiği görülmüştür.
  -sinirler ve kaslar üzerindeki etkisi nedeniyle kas veya beceri eğitimi için bir yardım olarak reçete edilir ama bu açıdan yararlı olup olmadığı gibi özel bir çalışma olmamıştır.
  -travma sonrası günlük 1600-2400 mg piracetam ile tedavi bir ay sonra, daha yüksek zihinsel fonksiyonlar ve istatistiksel olarak anlamlı gelişmeler (görsel bellek, dikkat ve yönetici), motor fonksiyonları (yürüme, denge ve sıralı bacak hareketleri) oranını arttırdığı gözlemlenmiştir.

  pirasetam, marka adları dünya çapında geniş bir yelpazede altında satılmaktadır.

  * nootropyl - amerika birleşik devletleri
  * nootropil, lucetam, oikamid - avrupa
  * breinox - ekvador, venezuela
  * dinagen - meksika
 • (bkz: opemin)
 • gaba türevidir bu ilaç gerçekten. bu ilaç serebro vasküler olay geçirmiş hastalarda bilişsel fonksiyonları artırmak için kullanılır.

  bu nöroprotektif bir ilaçtır.

  ve bunun bir türevi olan levetirasetam geliştirilmiştir. bu da bilişsel fonksiyonları bozmaz. erişkin epilepside fenitoin'in yerini almıştır.