şükela:  tümü | bugün
  • kadıköy bahariye'deki huzur dolu, rakılı, mezeli güzel mekân.
    bahariye'de yapı kredi bankası'nın bulunduğu sokağa girdiğinizde müjdat gezen sahnesi ile aynı çıkmaz sokakta yer alır.
    iç mekanı da pek hoş görünmekle beraber havaların güzelleşmesinden yararlanıp bahçesinde demlenmek çok daha uygun.
    ismine yakışır bir şekilde siz demlenirken uzaktan gelen müzik sesi taş plaklar sayesindedir.
    mezeleri, ara sıcakları pek lezizdir. tek kusuru efe rakı yoktur. ama yaş üzüm rakısı vardır. ikramı, servisi ise ayrı bir memnun eder. bir süredir düzenli olarak gidince ayrı bir ilgilenir oldular sağ olsunlar.
    fiyatlara gelirsek, fazlasıyla uygundur. zaten bu konuda son derece şeffaflar; internet sitelerinden gitmeden bir fikir sahibi olabileceğiniz gibi akın balık ya da zübeyir ocakbaşı gibi "nasıl olsa kafaları güzel oldu..." diye yaklaşıp hesapta hinlik hiç yapmazlar.
    mütevazi, samimi, muhabbetli, huzurlu, rakılı bir akşam için gidilir.
  • inanılmaz güzel kahvaltı menüsü olan mekan. konsept olarak gayet hoş, bir o kadar da nezih çıkmaz sokak meyhanesi, otantik kahvaltıcısı.
  • tanınırlığının artmasıyla birlikte bakirliğini kaybeden mekan.

öte yandan,artan bu ilginin farkında olan işletmecisi fiyatları yavaştan yavaştan artırıp "kol gibi" diyebileceğimiz noktaya getirmeyi başarmıştır.asık yüzlü,traşsız garsonları da bu olumsuzluk silsilesine eklenebilir.
    üç lira bahşiş bıraktım.eğer doğru yorumlayabilirse bunun bir tepki olduğu aşikar.ancak inek gibi suratıma bakan garsonun bundan bir anlam çıkarmaktan fersah fersah uzakta olduğunu düşünüyorum.
    neyse yeni rakı'nın kollarına bıraktım kendimi,artık fazla da düşünmüyorum.
  • uzun bir süredir pek bir popüler olmaya başlamasından mütevellit gitmediğim ve eskiden çok güzel olan mekân.

popüler olup para kazanmasında hiçbir sakınca görmemekle beraber; eskiden kare ve yuvarlak masalarda diğer masalarla da mesafeyi koruyarak pek leziz yemekler yer, rakımızı da içer uygun bir hesap ödeyip kalkardırk.

gel gör ki artık tipik, her yerde görebileceğimiz meyhane anlayışı ile uzun dikdörtgen masalarda, kapasitenin üzerinde ve bol gürültüde oturuyoruz. yetmezmiş gibi eski efendi garsonları da gitmiş yerine sürekli yiyecek bir şeyler pazarlamaya çalışan garsonlar gelmiş.
    bütün bu nedenlerden tercihlerim arasındaki ilk sıradaki yerini kaybetse de bayramda öyle bir mesaj göndermişlerdir ki "bir gitsem, özledim" dedirtmişlerdir.
    mesaj şu:
    "daha umutlu ve mutlu olacak gelecek bayramlar, birbirini sevmeyi bilenler için... #diren iyilik, yarınlar bizimdir. umutla, mutlulukla, sevgiyle kalın."
  • kadıköy dahilinde gördüğüm en süper mekanlardan birisidir. özetlemek gerekirse fiyat konusunda ortalama ya da ortalamanın çok az üzeri, müşteri memnuniyeti konusunda bir hayli duyarlı, atmosfer olarak özellikle bahçesiyle son derece başarılı, özellikle meze ve diğer birçok yemek konusunda mükemmel bir mekandır.

şöyle bir eksisi yok değil, heyecanlı gençler gelip nümayiş yapabilirler, nadiren de olsa. masada yüksek sesle konuşma faln gibi ufak tefek densizliklere denk gelmek istemiyorsanız haftaiçi gitmenizi salık veririm. ayrıca nedendir bilinmez 6 ya da daha fazla kişi gidince çok tat alamadığım, 2-3-4 kişilik gruplar halinde gittiğimizde ise muhabbetin dibine vurduğumuz, süper içtiğimiz, gecenin tadını çıkardığımız mekan. yani ideali haftaiçi ve 4 kişiden küçük gruplarla gitmektir. (tabi bu benim şahsi kanaatim, ayrıca çok uzun süredir haftasonu gitmediğim için haftasonu bu dönemde nasıl olduğunu bilemiyorum ama yine rezervasyonlar doludur, yine doğumgünü kutlayan yüksek desibelli birileri vardır diye düşünüyorum.

bir de benim için şöyle güzel bir tarafı var ki, bu mekana gidişlerimin %80'lik gibi büyük bir kısmında sevdiğim, uzun zamandır göremediğim bir eşimle dostumla (örneğin bugünün talihlisi için (bkz: bu kacinci nick)) karşılaşıyorum ki "bu da evrenin bana doğru yere geldiğimi söyleme şeklidir zaar" diye düşünüyorum. ben hep evrenle böyle dolaylı anlaşırım zaten hiç doğrudan mesaj falan göndermem.

ha bir de yolladıkları bayram mesajıyla "en güzel bayram mesajı" dalında bütün mani düzen eşi dostu geride bırakmıştır.

4 kişi gidip 6 bira içerekten saatlerce oturduğumuz birgünde de acaba darlarlar mı diye merak etmiştim ki onu da yapmadılar. efendi adamlarmış vesselam dedim.
  • şimdi oradan geliyorum ve benim de söyleyeceklerim var.

buraya ikinci gidişim. ilkinde doğumgünü kutladık, mekanı bile isteye seçtim çünkü methini çok duymuştum. çok da memnun kaldık. ortamı güzel, müziği on numara, mezeler yemekler düzgün, servis sıkıntısız, fiyat makul. sorun yok.

bugün efendi gibi rakımızı içerken, hiçbirimiz henüz sarhoş değilken, artık ne sebeple huylandı bilmiyorum ama, işletmeci adam bir arkadaşımıza gelip "size kahve getireyim mi" diye sordu.

ne münasebet ya? beş yetişkin insan gelmiş doğru düzgün içiyoruz, kimseyle sıkıntımız yok, muhabbetimiz tadında gidiyor. diyelim ki o arkadaş gerçekten ağır sarhoş, biz diğer dört kişi saksı mıyız orada?

kaldı ki, yine diyelim ki arkadaşımız gerçekten sarhoş, meyhaneye bunun için gidilmiyor mu, sarhoşluğun neresi acayip? sorun mu çıkardık? kız artık ayakta duramıyor olsaydı dahi bu bizim sorunumuz olurdu, çünkü onu taşıyacak olan biziz. diğer müşterilerine ya da işletmene kimse bir şey yapmıyorken, neler oluyor kuzum?

bu hareket bence çok ayıptı. giderseniz bilin ki, işletmeci adam gereksiz zabıtalık yapabilen biri.

(bu arada, şimdi siz muhtemelen "gelmiş sarhoş kafayla yazıyor işte, allah bilir neler olmuştur" diyorsunuzdur ama öyle değil vallahi billahi değil. evet ara sıra çığırdan çıkmış şekilde kahkaha atıldığı doğrudur, ama "fail" o arkadaş değildi. başka da sesimiz çıkmadı zaten. ayrıca da ben sarhoş değilim sevim!)
  • az önce gönderdikleri yeni yıl sms'i:

"2013 acısıyla tatlısıyla derdi kederi bir yana umarız yaşamınızın en güzel anılarını biriktirdiğiniz bir yıl olmuştur. bu mutlu anılarda yerimiz varsa ne mutlu bize. biberiyle gazıyla tekmesiyle copuyla 2013'ü uğurluyor #diren2014 diyoruz. şerefinize..."

benim 2013'üme 4 kere katkıları oldu. biraz da olsa güzelleşti evet. hep olsunlar.
  • yılbaşı için yerleri kalmamış, topluca ağlıyoruz.
  • 2013'e girdiğim mekan. hayatımda dışarıda kutladığım bir yılbaşından hiç daha fazla mutsuz olmamıştım. tek kelime ile rezaletti. diğer günleri bilmem ama kesinlikle yılbaşı eğlencesi için gidilmemesi gereken yer.

bi fasıl grubu çakması bişey çıktı. ses sistemi rezil, şarkılar rezil, şarkıcı rezil... daha ne kadar kötü olabilirdi tahmin edemiyorum. o an sahneye ajdar anık çıksa boynuna atlayıp çikita muz'u söyleyecektik.

sahneye gereksiz gereksiz tanıdıkları seyirciler arasından tipleri çağırdılar 1 değil 2 değil yaklaşık 10 şarkı falan söylettiler bunlara. ve 12 olduktan hemen sonra kaçtık mekandan.

daha da bana kimse piraye demesin.
  • üç kişi rezervasyon yapıp, üçüncü kişimiz iş durumu nedeniyle gelemediğinde de, o üçüncü kişinin parasını bize hafiften sokuşturan gereksiz mekan. 2 kişi ne balık yedik ne bir şey, bir 35'lik rakı bir kaç meze ve tereyağında karides ama adam başı 90'ar bayıldık, aman diyeyim, adisyonu, menüyü vs.'yi kontrol etmeden gelen her rakama hemen atlamayın...

haa mezeleri güzel olabilir, ha müzik de gereksiz bir gürültü olmadığında belki güzeldir ama yok mezeler çok küçük, mekan da küçük, çok kalabalık ve gürültülü...

kadıköy'de gidilebilecek ve çoook daha iyi ağırlanabilecek gırla yer var, gitmeyin...