şükela:  tümü | bugün
222 entry daha
  • 1'e 1 koyuyorum olmuyor. 1'e 1 buçuk koyuyorum olmuyor. 1'2 koyuyorum olmuyor. çareyi yapmamakta buldum. pilav ustası anneannem ölçü kullanmadan göz kararı koyuyor suyu. fevkaladenin fevkinde oluyor. (bkz: bilemiyorum altan)
  • herkes 1 e 1.5 su gibi düşünüyor ama kaçırdığınız bir nokta var. pilava şehriye attıysanız onu da hesaba katıp fazladan su ekleyeceksiniz
  • pirinci suda bekletip pişirirseniz 1'e 1.5
    kuru bir şekilde yağda pembeleşinceye kadar kavurup pişirirseniz 1'e 2.

yani o 1 bardak pirince 2 bardak su bir şekilde girecek. yoksa kıvamı sert olur.
  • pirinci akşamdan suya koyarsanız bu tür tartışmalara gerek kalmaz.
  • olmayandır. ölçek mölçek yoktur. sizi kandırıyorlar gençler. birisi zamanında pilavdan ustalık payı çıkarmak istemiş böyle işleri musallat etmiş insanların başına.

ben doldurur suyu haşlarım pirinci. pilav olduktan sonra da suyun fazlasını tencereyi devirmek sureti ile döker dinlenmeye bırakırım. nemini çeker mis gibi tane tane pilav olur.

gelen mesajlar üzerine edit: lapa olmadan önce alacaksınız ateşten.

ikinci edit: lapa olacağını nasıl anlıyorum. kenarda kalanlar pişme bakımından diğerlerine göre gecikmiş oluyor. oradan büyüklüğüne göre anlıyorum. aradaki fark 2 kat olduğunda nişastasını salmamışsa lapa değildir. biraz karıştırıp, pişmemişlerle, pişmişleri homojenize edip 2 - 3 dakka daha pişirip kapatıyorum altını. zaten çok az bir su kalıyor onu da döküp dinlenmeye bırakıyorum.
  • coca cola özütünün formülünden sonra gelen en büyük gizemlerdendir.
  • fizik, kimya ve biyoloji ilimleri ile doğrudan ilişkilidir. eğer pirinçleri kavuruyorsanız ölçü değişir.
    şehriye koyuyorsanız ölçü değişir.
    uzun süre beklemiş pirinç ölçüyü değiştirir.
    pirincin cinsi ölçüyü değiştirir.
  • sade yapıyorsam su üstüne çıkana kadar koyuyorum tam oluyor. ne pirinci ne suyu ölçüyorum, ölçerken evvel japonlar bayrak vermişti suşinin lapa pilavı ancak böyle yapılabilir diye.

ha bir de en önemli şeyin yağ olduğunu öğrendim. yag konusunda acımayın. diyet vs yapan insanlar zaten pilav yemez, adam akıllı pilav yemek isteyen yagdan kacmasin

edit imla
  • ölçü olarak gözümün kararını kullanıyorum. yayında ve yapımda emeği geçen sevgili kendime de teşekkür ediyorum. yarın pirinç pilavı yapmak şart oldu.

ölçüsü falan nedir bilmem ama duru baldo ile çok iyi pilav yapılıyor. tereyağı zeytinyağı beraber kullanıyorum. aynı zamanda şehriye, kuş üzümü bazen nohut koyuyorum. nohutun pek numarası yok ama kuş üzümü pirinç pilavını efsane yapıyor bence. pirinci pişirmeden beş on dakika önce bol su ile yıkayıp süzülmeye bırakıyorum. o sırada şehriyeler kavruluyor. ben baya renk aldırıyorum çünkü kahverengi şehriyeler görmek hoşuma gidiyor:) ondan sonra pirinci koyup altını kısıp bir müddet kavuruyorum. kavurma sebebim annemin kavur demesi :)) onun dışında aklıma gelirse limon ve şeker atıyorum içine acık. suyu azıcık tuzlu olacak şekilde tuzunu ayarlıyorum. suyu tuzlu olunca pilavın tuzu tam olurmuş. dayanağım yine annem galiba:) hmmm bu kadar sanırım pirinç pilavına dair enngiiin ötesi bilgilerim:) arz ederim sayın okur:)
  • kullandığınız pirince, pişirme tekniğinize, ocağınızın özelliklerine göre değişkenlik gösterse de, 2/3 civarıdır, yani iki ölçü pirince üç ölçü su.

baktınız çok diri kaldı, daha yavaş pişirirsiniz. daha yavaş pişirme imkanı yoksa, önceden ıslatmayı deneyebilirsiniz. hiçbiri işe yaramıyorsa suyu biraz artırabilirsiniz ama bu durumda pişirme süresini de uzatmanız gerekir.

pişirmeyi ne zaman bitireceğinizi bilmek de çok önemli. sıvı halde su kalmadığı anda pişirmeyi durdurmanız ama tencereyi sıcak tutarak demlendirmeniz gerekiyor. kapalı tencerede (pilav yaparken tencere açılmaz) pirinçlerin altındaki suyun ne zaman bittiğini görmek mümkün değil tabi ki. bunu deneyerek bulacaksınız. dibi tutuyorsa geç, tanelerin içi çiğ dışı cıvık oluyorsa erken kapatıyorsunuz.

türkiye'de sıklıkla kullanılan tombul pirinçleri kullanıyorsanız, önceden ıslatma elzemdir. türkiye dışında genelde tercih edilen uzun taneli pirinçleri pişirmek çok daha kolaydır. nepalli bir dostum, pirinci cam bir kaseye koyar üstüne ölçmeden göz kararı su ekler mikrodalgaya koyardı. arada bakar, su bitince alır yerdi. bu kadar kolay yani ama tükiye'de iseniz büyük olasılıkla baldo filan kullanacaksınız. o zordur. yukarıdaki yönergeleri bire bir uygulayın.

ha mükemmele ulaştınız, sonra pirinç bitti. gidip başka bir pirinç aldınız. yeni pirinç çok farklıysa her şeye yeniden başlarsınız. o yüzden ev hanımlarının en çok kızdıkları şeylerden biri sürekli aldıkları pirincin değişmesidir.

ha tabi bir de pirinci kavurarak yapılan bir yemek var ama o bu konuyla ilgisiz. bu anlattıklarım pilav için geçerli.
349 entry daha