şükela:  tümü | bugün
 • aziz nesin oyunu.
 • (bkz: pirtlatmak)
 • küçük yerleşim biriminin (köy mü kasaba mı hatırlamıyorum) en zengin adamına pazarda bal satmak isteyen fakir ama çalışkan (emekçi) yaşlı (saygın) teyzenin, uğradığı hakaret nedeniyle ilenmesi* sonrasında zengin ve küstah adamın her sözünün başında pırt pırt diye pırtlamasını ve başına gelenleri anlatan eğlenceli ve toplumsal gerçekçi bir oyundur.
  teloresi moliere'in bir oyunundan araktır derler, ben bilmem.
 • eskişehir şehir tiyatrolarında oynayan çocuk oyunu.
  yazan: aziz nesin
  yöneten: devrim özder akın
  yönetmen yrd:s. berkay akın
  kostüm:nalan türkoğlu
  ışık tasarım: ersen tunççekiç
  kareografi:cihan yöntem
  müzik:devrim özder akın - oktay köseoğlu
  oyuncular: mete ayhan,özlem baykara,bilge büyükerşen, korel cezayirli,murat danacı,deniz erdem,zafer ergül, mert bulut kırlak,elçin tezcan, elif melda yılmaz.
 • bir de arılar vardır ki bu oyunda,akıllara zarardır....
 • merak edilen bal..
 • ataköy civarlarında şu anda oynanan çocuk oyunu.

  ben bu oyunu miniminnacıkken antalya 'da karaalioğlu parkında seyretmiştim.ve çok eğlendiğimi hatırlıyorum.ama aziz nesin'in oyunu olduğunu bilmiyordum tabii o zamanlar.öğrenince şaşırmıştım.

  aynı şekilde yine çocukken bir cumhuriyet alanı konserindeki grubun şarkısını da sözleri nedeniyle hiç unutmamıştım.sahnedeki adamlar kuturdet beni rutubet diye bağırıyorlardı çünkü*

  evde behrengi 'nin çocuk kitapları vardı.en sevdiklerimizdi pitircik 'tan sonra.kucuk kara balik,bir seftali bin seftali,puskullu deve.
  babam eğitimimizle annem kadar ilgilenmedi diye düşünürdüm hep.daha geri planda idi.geçen gün pirtlatan bal'in afişini görünce yine babami düşündüm ve gülümsedim.canım babam benim.

  (bkz: solcu baba)
  (bkz: milliyetin kucuk mavi kitaplari)
 • --- spoiler ---

  paracı ve karısı çok zengin ve bir o kadar da cimri bir çifttir. paracı, tefecilik yapmaktadır. bir de bunların şak şak adında, boğaz tokluğuna çalışan ama ona da sahibinin cimriliği, düzenbazlığı sirayet etmiş bir uşakları vardır. bir gün paracının karısının canı bal çeker. şak şak'ı pazara yollarlar; en ucuza en iyi balı alıp getirmesini söylerler. şak şak, bal kapanına gider... bir o balcının bir bu balcının bal teknelerine dalar durur ve çok ucuza bal kapatır. tabi parayı da vermez ya... "gelin , efendim paracıdan alın alabilirseniz parasını" der. bu sırada yaşlı bir nine, hasta torunu için şak şak'dan bal ister. doktorlar bal yerse iyileşecek demişlerdir. ama ninecik fakirdir, bal alacak parası yoktur. balcılar bal vermezler, muhtara gider, muhtar belediye başkanına, belediye başkanı valiye yollar... hiçbirinden sonuç alamaz. şak şak da nineciğin derdiyle alay eder. işte o zaman ninecik ilenir: her kim ki bu baldan yerse pırtlasın der. velhasıl baldan tadan pırtlamaya başlar.

  --- spoiler ---
 • belli bir yaşdan küçük çocukların konusunu ve verdiği toplumsal mesajı anlaması çok zor olan çocuk oyunu.bu nedenle 6-7 yaş altı çocukların götürülmememsi, götürüldüyse eğer ''sıkıldım gidelimmmm'' haykırışlarına katlanılması gerekir.7 yaşındaki çocuk olayı gayet iyi algılarken;3 yaşındaki çocuk sadece müzik olan kısımlarında tempo tutmuştur.*