şükela:  tümü | bugün
 • php yazılmış virus, bu alanda ilk.
 • (bkz: pirus zaferi)
 • i.ö. 318-272 tarihleri arasinda yasamis son derece basarili bir yunan general. tarentum savasi'nda romalilari epey bir terletmistir.

  bati helenlerine bir iskender olma hayaliyle yanip tutusan epirus krali pyrrhus son derece cesur ve yetenekli bir general olmasina karsin iskender'in dehasi ile boy ölcüsemeyecek yapida bir generaldi. devlet islerinden pek iyi anlamaz, kaba saba bir adamdi. thebai'li epaminondas ve makedonyali philipos tarafindan gelistirilen yeni bir savas taktiginin o zamanlardaki baslica üstadi sayiliyordu. bati helenlerine iskender olma hayali anlasilabilecegi gibi suya düsmüstür.
 • bir maceradan ötekine bulaşmış bir abimizdir epirli pirus. iskenderin haleflerinin birbirleri arasındaki savaşa katılmış, yenilince mısırın ilk yunan firavununa esir düşmüş, burada firavunun üvey kızını tavlamış ve güvenini kazanıp krallığının* başına yeniden geçmiştir. makedonya tahtı için savaşmış, romalı barbarların saldırıları dolayısıyla kendisinden yardım isteyen güney italyadaki yunan şehirlerinin yardımına filleriyle koşmuştur pirus, burada romalılarla birkaç savaş yapmış, tabii bi arada sicilya kaçamağı yapmış, kartaca ile de savaşmıştır abimiz , sonra kendi kendine ''ulan bu romalılarla birkaç savaş daha yaparsak boruyu yeriz'' babında cümleler kurup, ülkesine geri dönmüştür ve yeniden makedonlarla savaşıp, sonunda makedonya tahtına oturmuştur fakat dava adamı pirus için macera tabii ki daha yeni başlamıştır çünkü spartalı bir lavuk, pirustan spartaya saldırıp, kendisini sparta kralı yapmasını istemiş ve başarması halinde krala mora yarımadasını vereceğini söylemiştir. daha sonra spartayı kuşatan pirus, güçlü direnişten dolayı kuşatmayı kaldırıp bu sefer argos denilen şehirdeki huzursuzluklardan istifade etmek için ordusuyla bu kente girmiş fakat sokaklarda başlayan savaşta kocakarının tekinin çatıdan attığı tuğla ile kafası yarılmış bildiğin stun yemiştir, fırsattan yararlanan çakallarda macera adamı pirusun kafasını kesip, oracıkta öldürmüşlerdir. böylece gelmiştir pirusun sonu, öldüğünü haber alan tarentum halkı res publica'ya teslim olmuş, küçük ülkesi de yıllar sonra roma tarafından yutulmuştur.
 • (bkz: #27567853)
 • pirus, 28 şubat yargılamalarının ayak sesleridir.
 • çok güzel bir kitap. içinde ermeni, rum ve yahudi kardeşlerimize nefis göndermeler var. baransu arkadaşımız şu ülkede ırkçılığa karşı savaşta bu kitap ile büyük katkıda bulunmuş oldu.

  "28 şubat sürecinin ünlü aktörleri, perde önünde görünen isimleri gerçekten de oldukça tartışmalı soy kütüklerine, akrabalık ilişkilerine ya da bağlantılarına sahiplerdi. izmir bucalı çevik bir, gerçekten de selanik kökenliydi ve köken itibarıyla sabetaycıydı." (syf:254)

  "28 şubat'la birlikte başlayan dönemin en önemli isimlerinden ve ideologlarından ilhan selçuk'un annesi ermeni'ydi.(syf:254)

  "doğu perinçek ise erzincan'ın apçağa köyündendi. köyde bir zamanlar ermeni perinçoğulları yaşıyordu." (syf:254)

  "yalçın küçük ise hem ibrani kökenliydi hem de dedesi vatana ihanetten yargılanmış, tescilli bir fransız işbirlikçisiydi. aynı zamanda yaşar büyükanıt'la da akrabaydı." (syf:254)

  "levent göktaş ise baba tarafından ermeni, anne tarafından rum'du. (syf:254)

  "veli küçük de iddialara göre ermeni kökenliydi. türk ordusunda ermenice konuşabilen birkaç subaydan biriydi. küçük'ün ermenice bildiği subay arkadaşları tarafından da biliniyordu. soranlara ermeniceyi komşularından öğrendiğini söylüyordu. oysa çocukluğunu geçirdiği köyde, resmi kayıtlara göre tek bir ermeni bile yaşamıyordu. osmanlı kayıtlarına göre ise bilecik'in türkmen köyü tamamen ermeniler'in yaşadığı bir köydü." (syf:264) http://www.odatv.com/…li-kucuk-akraba-mi-0405121200
 • roma ile kartaca'yı müttefik yapabilmiş, nerde duracağını bilmeyen başarılı kumandan.
  (bkz: pyrrhus zaferi)
 • pirus bir komutandır, yeryüzünü almak için hayaller kurar.
  sineas’ a anlatıyor:
  “önce yunanistan’ a baş eğdireceğiz.”
  sineas: “peki sonra?” diye soruyor.
  “sonra afrika’ ya el atacağız” diyor pirus.
  “peki afraka’ dan sonra?” diyor sineas.
  “afrika’ dan sonra asya’ ya geçeceğiz; anadolu’ yu, arabistan’ ı alacağız.”
  sineas’ ın merakı devam ediyor: “sonra?” diye soruyor.
  “sonra hindistan’ a kadar gideceğiz.” cevabını alıyor.
  “peki ondan sonra?” diye soruyor sineas.
  pirus: “ondan sonra dinleneceğim” diyor.
  sineas da ona soruyor “niçin şimdiden dinlen miyorsun?”.