• futbolda, şut çekerken ayağın ucuyla ama tüm güçle vurulan yapılan denemedir. mahalle maçlarında, aile arasında "pis burun çekmek" yasaktır, bazı yerlerde yasak olmasa bile caiz değildir.
  • hacı burunda denilir.ve plastik topta sansasyonel falsolar almasına sebebiyet verirdi.
  • bu şekilde atılan gollerde kaleciyle kısa bi tartışma yaşanır.tartışmanın nedeni çok uzağa giden topun golu atan tarafından alınıp geri getirmesini istemesindendir.kaleci atan alır dedikten sonra golu atanın hiçbir şansı kalmaz.tüm sokak arası maçlarında geçerli olan bir kuraldır çünkü.golu atan homurdanarak topu almaya gider ama golun verdiği haz onu yıldırmaz.nası olsa diğer bi atakta yine pis burun abanacaktır.ve herzamanki gibi maç bitmeden kavga çıkacaktır.
  • genellikle defans oyuncuları tarafından kullanılan vuruş şekli. oysa ileride oynayan adam plase atmayı öğrenmiştir, çok uğraşmaz, en amele vuruşu ise ayağının üstüyle süsmek olmalıdır. halk tabirinde pis burun'un fiil hali kösmek idir efendim.
  • abanmak, acı burun, döşemek diye de bilinir. süratlidir fakat teknikten acizdir. sağa veya sola falso alabilir, ama genelde birinin kafasında yada çükünde patlar, hedefi bulamaz.

pis burun anında kaleci topa poposuyla müdahale etmeyi dener.
  • ayaktopu bilgi özeği:

http://www.pisburun.net/
  • yıllarca amatör kümede top koşturduktan sonra elim bir sakatlık sonucu, profesyonel olamadan yeşil sahalara veda edip hali saha kenarinda mac seyreden esrarengiz amca sözüdür.

-ufff, golü gördün mü amca?
    -yok onda bişey, pis burun!
  • cezasahası içerisinde forvetlerin genelde bir an önce vurması gereken durumlarda yapılabilecek - hatta yapılması en mantıklı - vuruştur.

2003 yılında pancu'nun ilk hafta bursaspor'a attığı gol, "pisburunun futbolda yeri ve önemi" konusunda güzel bir örnektir.
  • trabzonsporlu hami mandıralı hep bende toplara pis burun vuruyormuş izlenimini yaratmıştır.
    bu kanıya cevat prekazi ve george hagi yüzünden kapıldım.
    hami elli metreden topa abanarak gol atıyordu ama prekazi veya hagi'nin uzak vuruşlardan kaydettiği gollerden dolayı yaşadığım hazzı bana yaşatamazdı.
    bu yüzden hep hami benim gözümde pis buruncudur.
hesabın var mı? giriş yap