şükela:  tümü | bugün
 • gün içinde yayınlanması beklenen sonuçlardır. üç yıl önceki son pısa sonuçlarında en çok düşüşü okuma ve fen bilimlerinde yaşamıştık. 11 sıra birden gerileyerek, 72 ülke arasında fen bilimlerinde 52, matematikte 49, okumada ise 50'inci sırada yer alabilmiştik. tabi sonuçları oecd ekseninde düşünmek gerekiyor. çünkü eğitim ile ekonomi biribiriyle iç içe iki kavramdır. eğitim seviyesinin yükselmesi sağlıklı ve dengeli bir ekonimik gelişmeyi de sağlar. çok uluslu şirketlerin yatırımlarına yön veren hususların başında bu tür sınavlardan elde edilen bu veriler gelmektedir. tabi sonuçlardan sonra detaylı bir açıklama yazacağım...
 • oecd.org/pisa adresinden takip edilebilir.
 • kendi pisa'mızı kurarız gerekirse.
  hem pisa'da başarılı olup olmadığımıza yüce halkımız sandıkta karar verir,
  eeyyyy oecd sen kimsin yaaa ?
 • sözlüğün ilgisini çekmemiş sonuçlardır. anadolu ajansı ve trt haber'in ilk geçtiği bilgilere göre şöyle bir gelişme ile sonuçlanmış diyorlar.

  sonuçlara şuradan ulaşabilirsiniz: özet grafiği, sonuç raporu

  --- spoiler ---
  pisa 2018 sonuçlarına göre, oecd ülkeleri içerisinde matematik ve fen puanlarını en çok artıran ülke türkiye oldu. haber linki
  --- spoiler ---
 • pısa 2018 sonuçlarına göre türkiye'de öğrenciler "okuma, matematik ve fen bilimi" alanlarının tamamında oecd ortalamasının altında kalmış. basımınıza bakıyorum hepsi tek ağız, türkiye en çok puanı artan ülke. tamam da ortalamayı bile yakalayamamışız. ondan ne haber?
 • yerli ve milli pisa'mız zaten var. (bkz: abide)
  onun sonuçları da hiç iç açıcı değil.
 • sokaktan on kişiye pisa testi ne desen dokuzunun aklına pizza lezzet testi gelecektir o derece bize uzak bir konudur.ha açıklanmasın mı açıklansın tabi.
 • çin singapur çinin diğer bölgeleri abi bu elemanlar nasıl bu kadar yüksek skor alıyor.

  neyi doğru yapıyor diğerleri neyi yanlış yapıyor ben bunu merak ediyorum.
 • ekleme: biz hala anaokulu seviyesinde dinimi seviyorum dersleri ekleme peşine düştükçe asla sasirtmayacak sonuçlardır.

  ekonomik işbirliği ve kalkınma örgütü (oecd) tarafından her üç yılda bir düzenlenen ve 15 yaş grubundaki öğrencilerin kazanmış oldukları bilgi ve becerileri değerlendiren ulkemizin 37 ülke arasinda 31.sirada olduğu sonuçlardır. grup ülkenin yaklaşık yüzde 75 ini temsil edecek şekildedir. kısa bir alıntı:

  "okuma alanında en alt düzeyde yeterlilik gösteren çocuklar bir metinde çok açık olan bilgileri saptamak, kendilerine tanıdık gelen konulardaki yazıların ana fikrini fark etmek gibi basit şeyleri yapabilirler ama daha derin yorumlarda bulunmakta zorlanırlar. matematikte de çok basit işlemleri yapabilirler. dolayısıyla pısa sonuçları, türkiye'de 15 yaşındaki öğrencilerin önemli bir oranının temel becerilerden yoksun olduğunu gösteriyor."

  sonuçlara ülke basının yaklaşımı tam olarak rezalet. şimdi biz sınav sonuçlarına bakarken 40 soruda 3 net yapan çocuk bir sonraki sinavda 5 nete çıktığında çok başarılı olduğunu düşünüyor ama yan tarafta 35 net yapan bı sürü kişi var. pisa sonuçları da bizde 5 net yapan çocuğun sevinciyle kutlanıyor.