şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'nin geleneği yine bozmadığı sınav. öte yandan abd de büyük düşüş varmış.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25158135/
  • liselere geçiş sırasında yapılacak olan yeni sınavın örnek alındığı uluslararası sınav
  • türkiye ile ilgili detaylarına şu linkten ulaşılabilen oecd hedesi. http://gpseducation.oecd.org/…le?primarycountry=tur
  • lihtenştayn'ın birkaç kategoride ilk 5'e girdiği sınavdır.

kaynak: wiki
  • sınava girenlerin % 2,2’sinin yaratıcı problem çözen bireylerden oluştuğunu tespit etmiş uluslararası öğrenciyi değerlendirme programı..
    veriler: ........
  • bugün oecd 2015 verileri açıklanacak olan sınavdır.
  • abartılan sınav.

sanki ilk 10'da olsak birşey olacak.

eskiden master ve doktora yapmak için arazi oluyordu sayısalcı arkadaşlar (toefl-gre falan kastırıyorlardı), şimdi ise direk ortaokul falan bitince gazlıyorlar. biraz bunu ispatlamış bu sınav o kadar.

yani ilk 3'e bile girsek o elemanlar arazi olacaklar sonunda.

elemanları ülke sınırları içerisinde tutabilmekte tabi yetkililerin bileceği iş.
  • bizlere öğrencilerimizin maalesef okuyamadığı sonucunu veren sınav.neden?
    öğretmen alımı yaparken yapılan mülakatların kıstas alınması gerçek liyakat ve doğru değerlendirmelerin yapılmaması,
    çoktan seçmeli testlerin yetenek, zeka ve bilgi ölçme konusunda yetersizliği,
    çocukların küçük yaştan itibaren bunlara alışması,
    öğretmenlere performans değerlendirme sisteminin olmaması,
    milli eğitim bakanı ve öğretim programının her yıl değişmesi.bu sorunlar önemli unsurlardan fakat en önemlisi işin başında eğitimden anlayan insanlar olmadığı sürece yukarıdakilerin hiçbir önemi olmayacaktır.
  • pisa testindeki sorular cocuklari dusundurmeye yonelik sorulardan ibaret olsa da yogun elestirilerden nasibini almistir. pisa testini gecmemiz gercekte bize ozgu nitelikli egitim aldigimizi gosteriyor mu? bu biraz ulkemizde osym sinavlarinda derece yapmis ogrencilerin gercekten ideal egitim alip almadigi sorusu ile benzer bir soru.

ogrencilerin pisa sinavlarinda basarili olmasi onlarin kendilerine ozgu nitelikli egitim aldiginin gostergesi midir? bu duruma suphe ile yaklasan gorusler vardir. elestiri yonunden pisa testini soyle acarsak: oecd'nin dunya capinda pisa testiyle egitimi kontrol etmeye calistigi hususunda elestirilmistir. ek olarak, pisa testi gibi olcumler butun ulkeleri tek tip egitim sisteme goturdugu konusunda elestiri almistir. bir cesit dunya egitim bakanligi kurulmak istendigi konusunda iddialar vardir. sinavlarda sozel ve sayisal zeka dayali sorular soruluyor. diger zeka turleri gormezden geliniyor. toparlamak gerekirse donup dolasip coklu zeka kuraminin ortak sinavlarla ilgili yaklasimina geliyoruz. coklu zeka kurami ne diyordu? her bireyin farklı türde zeka ve yeteneğe sahip olduğunu iddia eden görüştu. görüşü özetleyen söz için
    "herkes bir dahidir. ama siz kalkıp bir balığı ağaca çıkma yeteneğine göre yargılarsanız, balık tüm ömrünü bir aptal olduğuna inanarak geçirecektir." matthew kelly

söz ile ilgili akla gelen karikatür için

pisa listeleri ne kadar gercekci?

ayrica
    pisa'nin tanimi icin
    (bkz: #42567270)