şükela:  tümü | bugün
 • vakti zamanında pisagorun muritlerinin olusturduğu tarikat.

  yazılı herhangi bir belgenin başkalarının eline geçebileceğin paranoyasından yola çıkıp teoremleri akıllarında tutan ancak 5 yıllık zorlu sınavlarla üye kabul eden, secilmis insanlar tarafından kurulmuştur. rasyonel sayıların dünyayı açıklayabilen olduğu felsefesi üstüne yaşıyan bu insanlar yine tarikatın ogrencisinin pisagor teoreminin bi yerinde takılması ve yaşam felsefelerinin yıkılması üzerine dağılmışlar, bu yıkıma dolaylı olarak neden olan ögrenci ise gittiği deniz yolculuğundan asla dönememiştir. nitekim tarikat bilimsel de olsa dinsel de olsa genelde manyaklık ihtiva eder
 • birim karenin köşegeninin uzunluğunun maalesef rasyonel bir uzunluk olmadığını ispat edip* bunu sesli olarak dile getiren bir adamı oracıkta öldürüvermişlerdir, acayip bir inkar söz konusudur. ama tarihin en büyük göt oluşlarından da biridir kanımca, kazı çevirmek mümkün değil, adamların inançlarını üzerine kurduğu şeyle inançları çelişiyor, çok acı..
 • tam sayilari ask derecesinde severler. evrendeki herseyin sayilar sayesinde anlasilabilecegine inanirlar (bkz: pi) (bkz: kabala). onlara gore gezegenler daire bicimini cizerek, hep ayni hizda donmektedirler (bkz: kepler)
 • eger onlardan kalanlar diye bildigimiz hatali teoremlerin otesine gecip gercekten evrensel periyotlar uzerine kismen de olsa parabolik formuller elde ettilerse, su anda da ayni gizlilikte yukaridan bir seyleri idare ediyor olabilirler diye dusundugum, ama hic sanmadigim* tarikat. zaten amaclamis olduklari sey; yani deneysel formulizasyon yoluyla ongoru (ki ongorunun otesinde bir mudahale yapamayacaklarini idrak edecek zekaya sahip olduklarini saniyorum), gunumuzde kabul edilen fizik kurallarina aykiridir. istatistik ve sosyoloji cikarimlari yapmanin otesinde kesin bir ongorusel veri elde etmeleri, su anki bilgilerimizin dogrulugu olcusunde olanaksizdir.

  fantastik bir komplo teorisi yapacak olursak;
  belki de hepsi, boyle bir olanaksizligi kabul etmemizi saglayacak; dogru gorunen teoremleri asilayarak bizi pasifize etmekte de olabilirler. hatta ben bile bu satirlari yazan kisi olarak onlardan biri olabilirim ve eblekligimle okuyucunun "hade len" deyip bu ulvi ogretiden uzaklasarak bizim mertebemize yaklasmasini onlemis olabilirim.

  gercegi, yalnizca gercegi** soylemek gerekirse:
  "bazi sayisal dengeleri farkedince gaza gelmis ve dogmalarinin bilimsel calismalarinin onune gecmesine izin vererek, tarihteki yerlerini, umduklarindan oldukca dusuk bir seviyede elde etmis matematikciler toplulugu..."
 • ademin kendisini beden ve ruh göçüne kölemen olmaktan kurtarmak amacını güden culuk. şöyle ki; insan ne denli kötü ve günahkar, cehennemlik bir yaşam sürer ise, gömüldükten sonra ruhunun aşağılayıcı bir hayvan bedenine (örneğin eşşek) girme olasılığı o denli yüksek olur. *
 • tam sayılara bu denli takmalarının sebebi sayı sistemlerinin maalesef irrasyonel sayıları ifade etmedeki yetersizliği olmuştur zira rakam yerine alfabedeki harflerini kullanmışlardır, bu da bütün sayıların bu harfler cinsinden yazılabilmesi gerekliliği yanılsamasını ortaya çıkarmıştır.
 • tarikatdan cok enstitudur esasinda.
  mısırda osiris rahipleri tarafindan yetistirilen pisagor atina ve italya crotona'da enstitüler kurmustu. burada ki ogretinin temeli ruhun olumsuzlugu ve sadece kamil insanlarin tanriya yaklasacagidir. enstitude yapilan alti dereceli sinavlarda ciraklik kalfalik ve ustadlik sirlarini ogretiliyordu.
 • müritlerin ayinlerinde diküçgen şeklindeki sunağın köşelerine oturarak a² = b² + c² ye gönderme yaptıkları tarikat.
 • ahmet buhan'in rahatsiz oldugu olusum.