şükela:  tümü | bugün soru sor
  • pardus'un devamı olacak gibi duruyor. hollanda'daki pardus forumundan da bu şekilde bir mail geldi az önce.
  • web siteleri de var: http://www.pisilinux.org/

pardus zaten kde'yi kullanıyor, pisi'nin farklı olarak gnome veya unity kullanması daha şık olur.

bir şekilde bu girişim desteklenmeli. indirip bir deneyim.
  • dedesi pardus olan işletim sistemi. artık pek bir bağları kalmamıştır. pardus işletim sisteminin artık desteklenmeyeceğinin açıklanmasının ardından, özgür bir şekilde pardus'un, pardus'a özgü olan pisi paket sisteminin, devam ettirilmesi adına gönüllülerin oluşturduğu pardus-anka çatalının, pardus ismi ve logosunun kullanılmasından dolayı yaşadığı sıkıntılar topluluğu böyle bir yola sevk etmiştir. artık başlangıç noktası olan pardus ile aralarında sadece bir eski dost olan pisi(packages ınstalled successfully as ıntended) paket yönetim sistemi ortak kalmıştır. yani artık tamamen bağımsız bir şekilde yeni bir dağıtım peşinde gidilmektedir. başarılı olmaları temennimdir.
  • pardusun gerçek devamı pardus ankadan ayrılan linux
  • şu ana kadar doğru düzgün anlatılamamış gnu/linux dağıtımı. orjinal pardusun, bill gates,tübitak vb... yavşakların sabotajı sayesinde ölmesinin ardından. debian tabanlı kandırmaca sürüme pardus ismi verildi. anka-team adlı oluşumda orjinal pardusu yeniden ele alıp projeyi pardus kullanıcıları derneği desteğiyle devam ettirmek istedi. pardus anka'ya anka ekinin getirilmesinin nedeni, anka kuşu gibi küllerinden yeniden doğacak, hiçbir dağıtımı temel almadan kendi sistemi kuran ve dünyada ses getiren böylesine önemli bir işletim sistemini öldü denilirken yeniden insanlığın hizmetine sunmaktı. ilk alpha sürümünün yayınlanmasından sonra, telif hakları muhabbetlerinden ve tübitak'ın ayak oyunlarından ötürü. pardus anka projesi isim değişikliğine gitti. yeni isim anka-team tarafından pisi linux olarak adlandırıldı. yani pardusun pisi paket sistemini kullanacak adı üstünde pisi linux. gerçi anka ismi daha hoş duruyordu ama neyse bu da idare eder. kendi geliştirici bloglarında belirttikleri gibi beta sürümünün kurulum iso su hazırlanmakta. o da tamamlandıktan sonra iş türkiyedeki kullanıcılara kalıyor. bir boktan anlamayan, ya linuxu kullanıyon sonuçta, kendi sistemini yapmıyonki diyen götverenlere ve cahillere kulak asmayın, pisi linux'un önce türkiyede ciddi bir kullanıcı kitlesine ulaşması lazım. solusos'ta pisi paket sistemini kullanacağına göre, artık pisi linux en azından paket anlamında tek başına değil. elin oğlu senin sistemine, debian gibi milyonlarca kullanıcısı ve geliştiricisi olan bir sistemi bırakıp geçiyorsa, e sende biraz kendi emeğine sahip çıkta, sonra niye bu ülkede yazılım konusunda bi bok yapılmıyor diye ağlama.
  • pisi-linux-beta-sueno-x86_64.iso'su sonunda yayınlanmıştır. komşusu pisi linux kullanırken başka sistem kullanan bizden değildir. kullanın kullandırın. indirme adresi ya da şuradan veya buradan
  • yayınlamış olduğu betalar yalnızca 64 bit işlemcilere destek verdiğinden ne emektar bilgisayarlara, ne de yıllanmaya başlamış netbooklara yüklenememektedir. kendisine bir şans vermek isteyenleri üzmektedir...
  • izmir kod adlı sürüm adayı duyurulmuş gnu/linux dağıtımı.

http://www.pisilinux.org/…dayi-izmir-v01-hazir.html
  • hazır şehir ve yer adlarına geçmişken final sürümünün adını gezi ya da odtu yapması gereken gnu/linux dağıtımı. o değil de; 32 bit sürüm hala yok be yarenler?...
  • daha iyi olmak ve daha hızlı geliştirilebilmek için daha çok yazılımcının desteğine ihtiyaç duyan gnu/linux dağıtımıdır. server, para ve yazılımcı yokluğundan 32 bit sürümü en az 1 yıl içinde çıkması çok zordur. yani en başta iyi python bilen arkadaşlar, sonrasında biraz bişeylerden anlayanlar, en son olarakta öğrenmek isteyenler foruma üye olup anka team ile iletişime geçerlerse herkesin beklediği güzel işletim sistemine kavuşmamız zor değil. bu demek değil ki şimdiki kötü, hayır canavar gibi. ama sonuçta daha iyisi için ne lazım destek.