şükela:  tümü | bugün
 • bugünkü yalvac ilcesi yakinindaki antik kent. pisidia bölgesi sinirlari icerisindedir. ba$ka antiochia'larla kari$tirmamak lazim gelir.
 • turizm çeşitlendirme çalışmalarında keşfedilen (biraz gec oldu ama olsun) inanc turizmi merkezlerinden biri. hatta en önemlilerinden biri. buranın ilginç bir özelliği de üst yapısının günümüze kadar korunarak geldiği bir mekanda,kaçak kazı esnasında açılmış köstebek yuvalarını yakından görebilmeniz...
 • gördüğü ilgiden kat be kat fazlasını hak eden antik kent. hakkında şöyle bir haber var;
  http://www.bomba32.com/…/sok-olacaksiniz!/9147.html
 • içerisinde iki adet kilise, antik tiyatro ve tapınak bulunduran antik kent. eski kayalar üzerindeki elindeki üzüm salkımı bulunan eros figürü görülmeye değer.
 • hippodamos'un ızgara planına uygun olarak tasarlanmış geniş ve güzel caddeleri, propylon'u, hamamı, büyük bazilikası, çeşmesi (nympheum), 5-7 metrelik su kemerleri, augustus tapınağı ile muhteşem bir kent.

  bilhassa augustus tapınağı'nın mutlaka görülmesi gerekiyor. gerçi hemen hiçbir şey kalmamış ama sadece belli başlı ipuçları bile görkemini tahayyül etmeye ve sizi etkilemeye yetiyor. imparator augustus'un ölümünden sonra ona ithafen inşa edilen tapınak, kentin en yüksek yerindeki kutsal alan içerisinde ve temeli doğal bir kayanın kesilmesi ile 2,5 m yüksekliğindeki bir podiumun üzerine oluşturulmuş. tapınağın arkasında ise yarım daire şeklinde doğal kayaya oyularak meydana getirilmiş iki katlı bir galeri bulunmakta. alt katta dor, üst katta ise ion düzeninde sütunlar kullanılmış.

  hamam olduğu sanılan ve yapısı itibariyle diğer antik kentlerdeki hamamlardan farklılaşan yapı ise halihazırda kazılmakta olduğundan ne yazık ki içine girilip gezilmesine izin verilmiyor. saint paul kilisesi ya da büyük bazilika adı verilen bu yapı, milattan sonra 4.yüzyıla tarihlenen anadolu'daki en eski anıtsal kiliselerden biri. esasında bir sinagog. erken hristiyan misyonerlerinden en ünlüsü ve de etkilisi olan aziz paulus'un ms. 44-62 yılları arasında antiokheia'ya üç kez gelerek vaaz verdiği ve hristiyanlığı duyurduğu bu sinagog, şimdiki kilisenin temellerinin altında bulunmakta. aslında st. paul'un ilk vaazını burada verdiği ve hristiyanlığın dünyaya yalvaç'tan yayıldığı düşünülürse bu antik kentin hayli önemli olduğu anlaşılır.

  200 metrelik kısmı ayakta kalan ve ms. 1. yüzyıla tarihlenen su kemerleri antik kentin sınırları dışında. görebilmek için kentin dışına çıkıp 2 km kadar yürümek gerekiyor. şehir gelişip büyüdükçe mevcut su yetmeyince kentin dışından 10 km uzunluktaki su sistemiyle su tedarik edilmiş. bu su sistemi, roma'nın planlı şehircilik hayatının ve hendese bilgisinin mükemmel bir örneği. aradaki kot farkını mesafeye oranlayıp % 2,6'lık ortalama eğimin yaratacağı basıncı hesap edip aşamalı olarak yavaşlatılan bir su akış basıncı, sistemin sonundaki genişliği 2,5 metreyi bulan su kemerlerinden oluşan sifon bölümüne gelindiğinde % 0,2'lik bir eğimle kontrol altına alınmış. matematik bilmeden roma, roma olamazdı elbette.
 • ısparta’nın yalvaç ilçesindeki pisidia antiokheia antik kenti, 3 tarafı surlarla bir tarafı da derenin oluşturduğu vadiyle çevrili pisidia antiokheia antik kenti, pisidya ve frigya arasında karakol konumunda stratejik öneme sahipmiş.

  pisidia antiokheia antik kenti’nde çalışmalar devam ediyor. çalışmalar sırasında çıkarılan yapı parçaları henüz üst üste konmamış ve alanda dağınık bir şekilde duruyor. bu sebeple bu antik kenti ziyaret ederken diğer antik kentlerdeki gibi büyük yapılar görmeyi beklemeyin. ancak istiflenmiş sütun ve kemer yapılarının üzerindeki desen ve motifler daha önceki antik kent gezilerimizde görmediğimiz türden.

  pisidia antiokheia antik kenti ile ilgili daha çok bilgi ve fotoğraflar için:
  pisidia antiokheia antik kenti
 • 1924 yılında ramsay ve robinson'un yaptığı kazılarla ortaya çıkarılan augustus tapınağı, tiberius meydanı, propylon ve men tapınağı gibi antik yapılara ait mimari parçaların büyük bir bölümünün yalvaçlılar ve civar köydekiler tarafından inşaat malzemesi olarak kullanıldığı ve bu şekilde anadolu irfanı(!) ile 2000 yıl gecikmeli de olsa tanıştırılmış ısparta ilimizin yalvaç ilçesinde bulunan antik kent.
hesabın var mı? giriş yap