• pışşıııık; görsel efekt gerektiren bir ünlem. işaret parmağı göz altına yerleştirilir, deri hafifçe aşağıya doğru esnetilir (hafifçe hayvan!). böylelikle "gözümün içine iyi bak, ben de buna inanacak, prim verecek göz var mı?" mesajları şıppadanak verilmiş olur. (bkz: sippadanak)
  • (bkz: pısıgımı ye)
    (bkz: pısık)
  • dr. hüseyin balkancı'nın bir şiiri:

hayat zor bir bulmaca gibi
    öylesine belalı, öylesine karışık
    tek ipucum sensin benim
    tek yol göstericim, tek ışık

onu geri mi istiyorsun şimdi
    yemezler güzelim
    öyle yağma yok
    pışşık.
  • (bkz: pisirik)
  • pışık ise genelde çocukların kullandığı, kandıramazsın beni kıvamında bir sözcüktür.
  • gunumuzun bir nevi oldu gozlerim doldu'su. cocukken kullandigimiz bir bas kaldiri, bir cinlik, bir benden kacmaz, yutturamazsin durumlarinin kisa ve oz soylemi, hareketi. nasil, nereden ogrenilir, kim anlatir "pıııışşşıııııııııııııııık" demenin ve o garip hareketin bu tip durumlarda kullanilmasi gerektigini bilemiyorum ama yukaridaki durumlarin hepsinde yapmisligim vadir. (ne acayipmisiz cocukken yahu)

(bkz: pisik etmek)
  • pışık.
    hemen hemen tedavülden kalkmış olan bu sözcük tek başına kullanılmazdı. "pışıııııık" diye uzatarak söylenirken, mutlaka, sağ elin işaret parmağı ile sağ gözün alt tarafındaki deri aşağıya doğru çekilirdi. yani evet hiç bilmeyenler için saçma gelebilir ama böyle bir hareket yapılırdı mutlaka.
    kelimenin anlamı ise, "hadi len, nah, babayı alırsın, bi sen mi akıllısın" şeklindedir.
  • (bkz: pışşık)
  • (bkz: pissik)
  • fransa ve italya'da da bu hareket aynı anlamla kullanılıyormuş. bir de galiba japonlarda da var, digimon'un bir bölümünde bir karakter yapıyordu bu hareketi.
hesabın var mı? giriş yap