şükela:  tümü | bugün
  • yapilabilmesi icin belirli bir seviyenin uzerinde form tutturulmasi gerken en muazzam bacak egzersizlerinden biri. dizlere kaydadeger miktarda gerilim binebilmektedir:
    http://www.youtube.com/watch?v=djxqrglsty4
    http://www.youtube.com/watch?v=twviu7s-vim

bu hareketi, bazi crossfit atletlerinin isinmak icin yaptiklarini belirtmek isterim. ısınmadan yapmayın.

(sakatlığınız varsa, yapmanız tehlikeli olabilir.)
  • lower body egzersizlerinde hedefim olan, über hareket.
    sol bacağımla bir kez, sağ bacağımla bazen yarım, bazen çeyrek kez yapabildiğim, bacak egzersizlerinde son nokta.

hakkını vererek yapabilmek büyük bir keyif olsa gerek.
  • fonksiyonel egzersizlerdendir.
    emek isteyen bir egzersiz. zira sadece kuvvet değil denge de gerekmekte.
  • (bkz: dragon pistol)
  • squat çalışmaya göre bacak kaslarını çok daha fazla yoran ve daha fazla geliştiren bir alt vücut egzersizi.

çalışırken üst bedenin tüm ağırlığı tek diz eklemine bindiğinden, uzun süre pistol squat çalışanlarda ameliyat gerektirecek eklem hasarı riski vardır.

simetrik gelişmiş, dengeli ve güçlü bir vücut elde etmek için tek elle şınav çekmekle birleştirilmesi tavsiye edilir.
  • o kadar uğraşıp didinip en düzgün formunda 1 rep yapabildim ya lan şunu, dopamin rush'tan kafam güzel oldu.
  • nusret gökçe'nin her gün hikayesine koyduğu hareket.
  • asın bayrakları asın; sonunda yapabiliyorum!

benim hayal hareketimdi kendisi. ama kendimi hala yapamam diye düşünüyorken; dün akşam core ve esneme çalışması sonrası çeşitli hareket denemesi yaparken bir baktım elimle ayağımı tutup kalkabiliyorum. o zaman inerim de dedim; ilkinde sendeledim sonra son derece soft inebildim sevinçten ölecektim. ama bunun arka planında son 3 aydır çalıştığım hareketler var çünkü dengemin ve bacaklarımın güçlenmesi için unilateral yani çok fazla tek bacak güçlendirme ve mobilite çalışmıştım.

- ayak bileği mobilitesi
    - hamstring mobilitesi
    - hip mobilite
    - diz stabilite
    - kalça stabilite bunlara ve özellikle de;

+ bulgarian split squat
    + single leg deadlift
    + trx assisted pistol squat
    + side lunge
    + reverse lunge
    + high box step up

hareketlerine yoğun ve bir kısmını ağırlıkla çalıştım. bunların sayesinde bir nebze güçlenme olmuştur. bir sonraki hedefim elimi ayağımdan çekip belimi öne bükmeden ninja gibi pistol squat yapmak; bu hareketin havasını atacam artık kimse kusura bakmasın afagshhs.
  • bir şov hareketidir aslında ancak kuvvet ile çok ilgisi yoktur. yani rahatça birkaç tekrar squat yapabilen biri, pistol squat ta yapabilir.

bilek mobilitesi yeterli olmayanlar topugunun altına bi şey koyarsa eğer yapabiliyor hale geleceklerdir. (ya da bayır aşağı bir yerde denenebilir)

bu arada çok sağlıklı bir hareket de değil, dikkat etmek gerekli.
  • crossfit müsabakalarında çokça gördüğümüz bir squat çeşidi. dayaniklilik için kendinden gecirtir.