şükela:  tümü | bugün
 • 2010'ların başında jupp heynckes'in bayern'e oynattığı, rakibi presle boğan, topu aldığında sürekli dikine katetmeye çalışan, muazzam oyun.

  gegenpressing yanılgısı: piston futbol gegenpressing değil. piston futbol bir oyun felsefesi. gegenpressing ise bir top kazanma stratejisi, yani piston futbol'un sadece (tercihe bağlı) alt kümelerinden biri. örnek vermek gerekirse; nasıl ki fatih terim ve aykut kocaman'ın ikisinin de takımlarının topa sahipken sabırlı - top rakipteyken tempolu oluşu ikisinin de aynı oyun felsefesine sahip olduğu anlamına gelmiyorsa, her gegenpressing yaptıran piston futbol oynatıyor, veya her piston futbol oynatan gegenpressing'le top kazanmaya çalışıyor anlamına gelmez.

  ilerde bu futbolu hangi hocalar oynatabilir: piston futbol çok yüksek efor ve aynı zamanda pratiklik gerektiren bir tarz, günümüzde bu futbolu üst düzeyde sadece klopp liverpool'a oynatabiliyor. tabana yayılması kolay olduğu kadar zor.

  zor çünkü a sınıfı teknikten ziyade yüksek zeka ve çabuk+doğru oynama becerisi gerektiriyor, buna sahip oyuncuları yetişkinler içinden seçerseniz minimum 500 milyon euro harcarsınız.

  kolay çünkü bu felsefeye uygun tarzdaki (hocasından oyuncusuna) gençlere yatırım yaparak full kadro kurabilirsiniz. artık oyuncuları bireysel geliştirmekten ziyade onlara taktik değişimlere uyum gösterme kabiliyeti katmanın daha önemli olmaya başladığı futbolda bu yönde atılım yapanlar kazanacak. o yüzden bu felsefenin tohumları günümüzde yetişkin takımlardan ziyade altyapıda atılabilir, dolayısıyla bunu yapan bazı kulüplerin alt yaş takımlarında hocalık yapan federico coppitelli, bo svensson gibi genç hocalar şimdiden baş göstermeye başladı, ilerde üst düzey lisans alırlarsa bu felsefenin temsilcisi olabilirler.

  bu sistemin top hakimiyetine önem vererek yüksek presten bir nebze ödün veren temsilcileri:
  (bkz: marco rose)
  (bkz: savo miloşeviç)
  (bkz: murad musaev)

  tam tersi; fizik güce daha çok önem verip dikine oyundan bir nebze ödün verenler:
  (bkz: sergio conceiçao)
  (bkz: roger schmidt)
  (bkz: valerien ismael)

  ülkemizde ise, eksikleri olsa da buna uygun (şimdilik) tek aday okan buruk (bkz: #86821139).
 • galatasaray'ın 4 sene şampiyonluk + uefa kupasını alırken oynadığı futbol da, bence piston futbola örnektir.
 • her ne kadar çeşitli alanlarda sıkıcı ve sadece başarı odaklı olduğu iddia edilse de, oldukça faydalı bulduğum, ‘en iyi savunma hücumdur’ prensibini benimseyen (bkz: futbol ekolü)

  son yıllarda uygulayan takımlar da mutlak başarıyı getirdiği aşikar ancak düşük bütçeli takımlarda uygulanabilirliği konusunda şüpheliyim.
 • piston futbol mantalitesinde önemli olan ileriye çıkan oyunculardır. özellikle santrfor pozisyonundaki oyuncunuzun çok hızlı, çabuk, teknik, zeki ve bitirici özellikleri olmalı,bunun yanı sıra özellikle kanat oyuncuları ki bu futbol tarzını şu anda en iyi oynayan takımlardan birisinin liverpool olduğunu düşünürsek (bkz: salah)ve (bkz: mane)gibi üretken, yetenekli ve seri oyuncular olmalıdır.
  bunu bizim gibi altyapıdan zar zor oyuncu yetiştiren liglerde uygulamak çok zor hatta imkansız.
  altyapıdan başlayarak bu tarzı işleyen her hoca başarılı olacaktır.
 • bu taktikte santrfor mevkisindeki topçu ayağına hakim olmalı ve oyun kurucu gibi pas dağıtabilmelidir.
 • fenerbahçe'nin oynaması gereken futbol.
 • dünyada ilk fatih terim in uefa galatasaray ına oynattığı topa sahipken dikine sürekli hücum top kaybında anında topa baskı yapılan futbol teşekkürler imparator