*

• surprizlerle dolu deli meyve. kabugu, ici, renkleri her seyiyle insani sasirtmak icin ozel olarak yetistirilmis gibi. bir meyve hem siyah beyaz hem pembe olup hem de bu kadar tatli nasil olabiliyor acaba.
  • tadı yok gibi bişeydir.. su tadı gelir insanın ağzına yedikçe.
  • orta amerika menşeli bir kaktüs meyvesi, dragon fruit olarak da anılmaktadır
  • içi kiviye benziyor, küçük tohumları var ama rengi değişik. zamanında türkiyede satışa sunulsa herhalde kabuğuyla beraber yanar dönerli meyve tabaklarının vazgeçilmezi olurdu.
  • (bkz: dragon fruit)
  • (bkz: pitaya)
  • kaktüs görünümlü bodur bir ağaçta yetişen, hem adı hem de görüntüsü ile çok şekilli ve karizmatik bir meyve. içi beyaz olan ancak sıcakta serinlemeye yarar, hatta kereviz gibi yerken çok daha fazla enerji harcatıyor bile olabilir. içi kırmızı olan ise candır. aromaysa aroma, lezzetse lezzet. beyazını yerken de kabuğunun iç kısmındaki kırmızı kısımı da dahil edecek şekilde kesmek lazım, oraları tatlı oluyor genelde.
  • bir diğer adı da pitahayadır... pitahaya ağacı kaktüsgillerden olup üretimi ağacının güneş yanıkları ve kırağıdan çok çabuk etkilenmesinden dolayı çok büyük ilgi ve özen ister. beyaz ve kırmızı olmak üzere iki çeşidi bulunmakla birlikte bu ayrım, aslında meyve kesildiği zaman ortaya çıkan iç rengindendir. meyve kesildiğinde içerisinde küçük susam tanesine benzeyen çekirdekleri bulunur. bu çekirdekler, tıpkı kivi deki gibi meyveyle birlikte tüketilir.eğer pitahaya dan uzun soluklu bir verim alınmak isteniyorsa, sapından kesim yapılmalıdır.
  • cin gece aleminin en yanar doner meyvesidir. herhangi bir ktv'de siparis edilen meyve tabaginin en bas kosesinde yer alir.
  • dilimizde bu meyvenin tadı için çok yerinde bir benzetme kullanılır. (bkz: saman)
    edit: 2 yil sonra bi sans daha verdim ici kirmizi olanindan aldim. paketinde "daha yogun aroma icin sogutarak yeyiniz" yaziyordu. dolaptan cikardim, dilimledim, ellerimi kipkirmiziya boyadim, yedim... eyyorlamam sudur: istersen sivi nitrojen tankina sok cikar, bundan bi cacik olmaz. kendisi yilbasi meyve sepetinde guzel durur, 5 yildizli otellerde, pavyonlarda sus olur. daha da bi amaca hizmet edemez.
hesabın var mı? giriş yap