şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tam başlık: saldırgan pitbull ve benzeri hayvanlar ile sahiplerinin yarattığı terör için çözüm önerileri

  pitbull bir simge biliyoruz ki hemen her köpek saldırgan yetiştirilmiş veya şiddete eğilimli ise savunmasız çozuk,genç ve yaşlı insanlara ciddi zarar verebilmekte. ve elbette bunun şartları hazırlayan bu köpeklerin sözde sahipleri. kafalar çok benzer benim yetiştirdiğimden bişey olmaz yeaaa, benimki ısırmaz beyaaa,çok uslu abisiii. sonuç malum. evde patlayan,düğünde patlayan maganda silahları gibi bu köpeklerde eelbet bir gün birine zarar veriyorlar

  ve çözüm önerileri kısmı:
  nasıl yavru ya da yaşlı köpeği(veya herhangi bir hayvan) öldürene "canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme cezası" verilmesi gerekiyorsa aynısını pitbul ve sözde sahibine uygulayacaksın. yolda sokakta gördün mü hemen el koyacaksın 10 bin liradan başlayan cezaları(aftan muaf) monte edeceksin. vukuatsız köpeği öldürmeye gerek yok ölene kadar devlet bakar ona.
 • devlet çıkarsın khk hepsini atalım köpeklerin.
 • (bkz: köpek ağızlığı) ile çözülebilecek sorundur. çoğunluğu ancak hastalıklı bir psikolojiye sahip insanların gösterebileceği davranış biçimleri gösteren kedi-köpek severler buna bile karşı çıkmakta beis görmezler. bakınız burada düşünür hayvansever demedi.

  türkiye'de çok farklı alt metinleri olan kedi köpek severlik şehir florasına inanılmaz zarar vermekte. inanılmaz bakteri, parazit, tenya, kurt vs yoğunluğuna sebep olan hayvan dışkıları, bir çok kuş ve böcek türünün şehir florasında -özellikle kedi gibi bir predatör- sebebiyle yok olması, bırakılan kedi köpek yemeklerinin/suyunun bakteri ve zararlı kan emicilerin çoğalmasına, kuşların yok etmesi gereken zararlı böceklerin çoğalmasına sebep olmakta. şehirlerden ormanlara bırakılan köpekler kurtlaşmakta burada sürekli avlanarak orman canlı yaşamına sebep vermekte.

  türkiyede özellikle kedi köpek severlik neden bu durumda sorusunun yanıtı ise çok farklı cevaplara sahip. öncelikle hayvansever görünümünde bu işten ticari kazanç elde etme, toplumsal statü ve görgüsüzlük bağlamında "pahalı" hayvanlara sahip olup kendine bir gösteriş objesi elde etme, ve hatta argo tabirle karıya kıza adama yürüme vasıtası olarak kullanma olarak sıralanabilir.

  hele instagramda kedi köpeğe sevgi gösterdiğini ilan etmek paha biçilemez.
 • açılım sürecine gidilip pitbull'lar davul ve zurna ile ülkeden sınır dışı edilebilir.
 • bir hayvan aşığı olarak çözümüm
  hangi cins olursa olsun, köpeği açık alana ağızlıksız çıkartana 10 bin lira ceza vermek, cezayı gelirine göre arttırmak, köpeğe el koymak en kesin çözümdür. ne istersen besle ama insanları bu şekilde tehlikeye atmaya hakkın yok. sonuçta avlanma ve koruma içgüdüsü olan bir canlı. ne zaman ne yapacağı belli olmuyor.
 • genel olarak hayvan sorununa çözüm amerika birleşik devletleri gibi uygulanabilir.

  1. devlet tarafından satılan muhabbet kuşuna dahi satış noktasında çip uygulaması getirilmelidir.

  2.hayvanı satın alan şahsın kimlik ve adres bilgileri çiplere yüklenmelidir.

  3.belediyeler yılda bir yada 2 kez hayvan değişim olayı düzenleyerek hayvanına bakamayan/sahiplendirmek isteyenleri ve hayvan sahibi olmak isteyenleri buluşturup ihtiyaçları gidermelidir. hayvanına bakmak istemeyen ancak sahiplendirilemeyen hayvan devletçe alınıp kısırlaştırılarak barınağa yerleştirilip bakımı karşılanmalıdır.

  4.sokağa bırakılan herhangi bir hayvanın çip ten sahibi belirlenip çok yüklü bir para cezası (yasak ava uygulanan meblağlar gibi) ödetilip adı sisteme girilerek ömür boyu hayvan sahibi olması yasaklanmalıdır.

  5.beslenmesi ve ticareti yasak olan hayvanlara el konularak silah muamelesi yapılmalı ve yüksek para cezası yanında ilgili şahıslara en az iki yıl hapis cezası uygulanmalıdır.
  bunlar uygulanırsa ne sahipsiz hayvan sorunu olur ne doğanın dengesi bozulur.
 • sahibi ağızlık takmıyorsa, sokak sakinlerinin silah taşıması ile.
  bkz: taşıma ruhsatı
 • bir çok kez tasmasız, salık halde gezen pitbull cinsi köpek gördüm. sahiplerinin aşağı yukarı aynı cevabı; o ısırmaz, korkmayın! önce böyle kıt zekalı hayvan sahiplerini eğitmek lazım. pitbull cinsi köpeklerini tasmasız halde bırakan sahiplere gerçekten çok büyük ve caydırıcı cezalar uygulamak gerekir. ve de yukarıda yazar arkadaşlarımın önerdiği gibi ağızlık uygulaması. sadece türkiye'de değil dünya genelinde bu iki dokunuşla sorun ciddi anlamda çözülür gibi gözüküyor.