şükela:  tümü | bugün soru sor
 • pitbull sadece insana saldırır ya da gücü yettiği canlılara örneğin bir ayıya saldırmaz , görüldüğü yerde vurulması gereken insan düşmanı varlıktır.

  edit: pitbull sevici ruh hastaları özelden küfür ediyor, pitbull hayvan değildir ne zaman anlayacaksınız. yetiştirilme tarzı falan anlamam, bebeğe saldıran bir tane evde beslenebilen hayvan var mı ?
 • üst edit : arkadaşlar ben sadece bir kaç satır yazıp kendi görüşümü paylaşmak niyetindeydim ancak bu konu ile igilenen suserlerin mesajlarını ekledikçe köpek ve kurtların davranış biçimlerinden kökene kadar geniş bir külliyat haline dönüştü enrty. eğer ilgiliyseniz bu konulara, edit olarak eklediğim suserlerin görüşlerine muhakkak göz gezdirin.

  aslına bakarsanız pitbull yine iyi mücadele etmiş, karşısındaki yaratık doğanın en sağlam predatörlerinden( yırtıcılarından) biri.

  en sonunda kaçmak zorunda kalmış ayrı konu.

  yalnız es geçmeyelim kurt tek başına saldırmış ki bu onun beta olduğunu gösteriyor. klanıyla beraber gelseydi pitbull kuşbaşı olurdu.

  yani doğanın ürettiği sağlam bir yaratıkla, insanın özel olarak dizayn ettiği yaratığın kapışmasında doğa galip gelmiştir.

  edit : @supersymmetry sağolsun alfa-beta-omega hiyerarşisinin bu teoriyi ortaya atan tarafından çürütüldüğünden bahsetti.

  (bkz: #67695295)

  bu arada @bazen gorebildigimiz bazense gorunmeyen nickli suser, neanderthal homo sapiens mücadelesine dair gayet bilgilendirici bir makale hazırlamış bir bakın. mesajında diyor ki :

  '' şurada (bkz: #79022979) kurt köpek ilişkisi hakkında bişiler yazmıştım.

  kurtlar modern insanın dünyayı domine etmesinin suç ortağı mır şu yazıda da insan kurt ilişkisi hakkında güzel bilgiler var
  iyi günler dilerim''

  edit 2: o kadar çok mesaj geldi ki, kurtlar kangallar ve kurt sürülerinin davranışları ile ilgili belgesel izlemiş kadar oldum.

  mesela @yomrali diyor ki iki kangal'ın bir kurdu, o da boyunlarında çivili tasma olmak kaydıyla ancak indirebileceğinden bahsetmiş.

  edit 3: eğer video devam etseydi, kurdun o pitbull'u parçalayacağını izlerdik demiş bir suser. gerçekten kurtlara saygım arttı, dişleri zaten kabus gibi ayrı konu.

  edit 4 : bu videoda bölgesini savunmak için mücadele eden garibim köpüğün, kurt tarafından neredeyse hiç caba sarfetmeden alınıp götürüldüğüne şahit oluyoruz.

  tatlı ve cesur köpek kurt karşılaşması

  bir diğer video: kurt sürüsü kangal, elbette hiç şansı yoktu garibimin

  kurt sürüsü köpek karşılaşması

  sanırım edit 6: bu kadar çok ilgi çekeceğini tahmin etmezdim yazdıklarımın ama bu saldırıyla ilgili bir bakış açısı da @10urlu nickli suserden gelmiş ve haklı da #79899362

  edit 7: kendisi de kangal beslemiş bir suser'den kurt ve köpeklerin saldırı savunma tepkileri ile ilgili bir mesaj. böyle giderse zoolog olacağım :)) @plazma
  kurtların tek başlarına iken dahi güçlü olması bir yana esas güçleri sürü halindeyken ortaya çıkar. grizzly( grizzly bear'a atıf yapmış sağlam bir ayı türüdür boz ayı diye çevriliyor) indirebilen hayvanlardan bahsediyoruz.

  yalnız başına olan bir kurta köpeğin yapabileceği çok bir şey yok. birincisi kurt denilen hayvan köpeğin aksine vahşidir, tüm hayatı hayatta kalabilmek üzerine kuruludur. ayrıca bacakları, çenesi ve boyun kasları köpeklerden çok daha güçlüdür. özellikle de boynu... video çok net değil ama o kurt vücut yapısından, hareketlerinden anlayabildiğim kadarıyla tahminime göre pek sağlıklı bir hayvan değil.

  sağlıklı, iyi beslenmiş, o anda çok aç veya çok susuz olmayan bir kurt bir pitbull'u rahatlıkla yer. evet, yemekten bahsediyorum. kurtların köpeklere sıklıkla yaptığı bir şeydir. burada pit'in en büyük dezavantajı boyudur. kangalın (kurtçul olanda) en büyük avantajı boyu, anormal gücü(besledim, araba ve traktör çekebiliyor) ve inatçılığıdır.

  pit genelde saldırgan ama yırtıcılığı olmayan bir hayvandır. kangal vb. kimi türler ise saldırgan olsa da olmasa da yırtıcılığını devam ettiren hayvanlardır ve bunların kurta karşı koyması daha kolaydır. (sürü güden her köpek yırtıcı özelliklerini korumuştur. gütme davranışı zaten avlanma davranışıdır)

  edit 8: @camura batan yeni ayakkabi da köpek türlerinin kökeni ile ilgili bilgilendirme yaptı; diyor ki:

  '' bende ekleme yapayım. yeryüzündeki tüm köpek cinslerinin atası kurttur. yaklaşık 14-15 bin yıllık gelişme sonucunda bu kadar çok tür meydana gelmiştir. ''

  bu konu ile ilgili bilimsel açıklama :

  köpeklerin kökeni kurtlardır

  edit 9 : @bnsa şöyle diyor :

  " aslında herhangi bir köpek türü kurt ile baş edemez türkiye'de bulunan kurt türleri oldukça ufak olduğundan (videoda gördüğümüz de büyük bir kurt değildir, köpekle boy oranına bakarsak anlaşılıyor da zaten) kangal veya diğer çoban köpekleri rahat şekilde sürüleri koruyabiliyorlar veya kurt avına çıkabiliyorlar hint kurdu da deniliyor ülkemizde bulunanlara ama öte yandan boz kurtlar (the gray wolf - timber wolf ) 80kg ağırlığa kadar ulaşabiliyorlar ki bu da kangaldan biraz daha iri oldukları anlamına geliyor. "
 • pitbulun bogazinda bulunan tasma sayesinde kurtun dislerinin bogazina gecmemesi sonucu insan dizayninin gene kahpelikle yendigi kapismadir
 • pitbull denen yaratığın götünü ucuz kurtardığı müsademe.

  o değilde bu linki nerden buldunuz amk.
 • öyle kurt mu olur la kuyruğunu sallıyor çomar gibi? biz eskiden “it doğuşturmeye giderkene” kuyuruğu havada içe kıvrık olmayan ite it demezdik. zaten şimdi çoğu makarna kömüre tav.

  not: hayatımda hiç it dövüştürmedim. arkadaşlarımdan biliyorum.
 • öncelikle köpek pitbull değil, kurt ebatlarında ve tüy rengi %80 üzerinde tek renk olan safkan bir pitbull yoktur. ya pitbull ile başka bir mastiff kırmasıdır ya da tamamen alakasız bir mastifftir. (kırma ise tahminim fransız mastiff yönünde çözünürlüğünden tam anlaşılmıyor fakat suratı ve tüy rengi beni bu tahmine itti)

  pitbull olsa bile, pitbull ne sürü köpeğidir, ne çoban köpeğidir. pitbull bir terrierdir ve terrierlerin melezlenme amacı kendinden küçük hayvanları (fare vs) tarla gibi yerlerde öldürmesidir. yani bir terrier olan pitbull'un kurtla dövüşmesini beklemek abesle iştigaldir. illa "insan dizaynı" olan ve "doğal dizaynı" yenebilecek köpekler arıyorsanız bakmanız gereken köpekler; tibet mastiffi, bully kutta veya sivas kangaldır.

  gücü insana yeter, insana saldırır safsatasına değinmek gerekirse; yukarıda bahsettiğim gibi terrierlerin avcılık güdüsünden dolayı doğal agresyonu küçük hayvanlaradır. insana karşı doğal agresyonu olan köpekler koruma ve bekçi özelliği olan köpeklerdir. örnek olarak; dobermann, alman çobanı, rotweiller, kangal. buradan her koruma ve bekçi köpeği her insana saldırır veya her terrier her küçük hayvana saldırır anlamı çıkmamalıdır, köpeğin kişiliği, soyu, geçmişi gibi etkenler köpeğin karakter ve kullanım özelliklerinde büyük fark yaratır. bahsedilen sadece doğal bir yatkınlıktır.
 • neden hep kurtlar kötüymüş gibi gösteriliyor. kurtlar çok özel ve güzel varlıklardır . vahşidir diye öldürülmekte ve nesilleri azalmaktadır. kıymet bilmek gerek.
 • it dalaşı lafının gerçeklik payı varmış demek ki. o ne lan öyle bi o onun arkasına geçiyor, sonra manevralar falan diğeri arkaya geçip kovalamaya başlıyor bilmem ne.
 • görüntünün tam şurasında pitbullun gözündeki korku net bir şekilde görülüyor