şükela:  tümü | bugün
 • cia'ya göre nüfusu 47 kişidir.
 • futbol ligi kurulamayacak kadar ufak bir adacik.. survivor'daki elemanlari toplayip buraya hapsetmi$ler galiba.. sonra da ulke demi$ler.
 • baskenti adamstown olan ada / ulke. sadece 6 ailenin yasadigi bu baskent dunyanin en kucuk baskentidir haliyle. bir muze, bir okul, bir bakkal, bir pansiyoncuk ve birkac evden olusan ulke sadece baskentten ibarettir. baska bir sehri veya köyü yoktur. temel gecim kaynagi aricilik olan bu adaya yabanci bal ve arilar sokmak yasaktir. ayrica neden bilinmez pulculuk da yaygindir. muhtemelen pitcairn pullari degerli birer koleksiyon parcasi olarak goruldugunden olsa gerek. pitcairn government web sitesinde ulkede yasayan herkesin resmini gormek, colugunun cocugunun kim oldugunu ogrenmek de mumkundur.
 • 14 eylül 2003'te adada bir bebek dünyaya gelmiş.
  17 yıldır ilk kez.
 • 1790'da ingiliz donanmasına ait gemilerinde (hms bounty) isyan eden ve gemiyi ele geçiren ingiliz denizciler tarafından üzerinde yaşanmaya başlanan ada.
  ki bu hms bounty isyanı olayı da bounty isimli, bir çok ünlünün oynadığı filmde işlenmişti.
  ki bu konu ile ilgili çekilen toplam film sayısı dört.

  bu isyancı denizciler, ingilizlerin gazabından kaçmak için haritalarda görükmeyen böyle bir adaya çıkmışlar.
  ancak o zamanın tm denizcileri gibi arıza abiler oldukları için günlük olarak olay çıkarmışlar ve birbirlerini öldürmüşler.
  adaya 8 ingiliz çıkmış, 12 tane tahitili abla almışlar ki günler dayanılır olsun diye, 8 tane de köle muamelesi yaptıkları tahitili adamcağız.
  10 yıl içinde birbirlerini tepeleyen ya da köle muamelesi çektikleri tahitililer tarafından tepelenen ingilizlerden sadece biri hayatta kalmış.
  sonra onların tahitili kadınardan olan oğulları falan olayı devam ettirmiş.
  adaya ilk yerleşen ingilizlerin başı olan subay fletcher christian'ın oğlu adada doğan ilk bebek olmuş, adı ilginç: thursday october christian.
  addakiler bir kaç kez adadaki kaynakların yetersizliğinden dolayı başka yerlere taşınmayı denemiş. tahiti'ye gitmişler ama tutunamamışlar, mekana alışamadıkları için 10 kadar adalı kısa sürede ölmüş, ki thursday october'da orada ölenler arasındadır.
  sonra geri dönmüşler.
  daha sonra aynı nedele bu kez norfolk adalarına taşınmış adalıların. daha sonra bir ölümü yine adaya dönmüş ama norfolk'ta kalanlar da olmuş.
  geçtiğimiz yıllarda adalıların bir takım cinsel eğilimleri dünya gündemini işgal etmiş idi ancak ayrıntıları hatırlıyorum desem yalan olur, tek hatırladığım küçk ylaştaki kızlarla cinsel ilişki gibi birşeydi ve bunu kendi geleneklerini bir parçası olarak görüyorlardı. siz bi bakıp yazsanız biz de okuruz.
  görüşürüz.
 • an itibariyle nüfusu 1 kişi artmıştır. nasıl bir ülkeyse doğan bebekten bile haberimiz var arkadaş.

  https://www.cia.gov/…e-world-factbook/print/pc.html

  edit: ya da biri oraya yerleşti. illa bebek doğması gerekmiyor.
 • nerde bu ada diyenler için gelsin:

  http://upload.wikimedia.org/…globe-view-english.jpg
 • 2004 yılında patlak veren cinsel taciz davalarıyla pek de cennetten çıkma olmadığı anlaşılan ada.

  1999'da adaya gelen ingiliz bir görevlinin adalı çocuklarda sık sık depresyon, dengesizlik gibi durumlar gözlemlemesi ve çocukların kötüye kullanıldığından şüphelenerek durumun üzerine gitmesi; adada bulunan yetişkin erkeklerden -birisi adanın yöneticisi olmak üzere- yedisinin, ve adadan ayrılan bir diğer altı erkeğin 16 yaşın altındaki adalı kızlara taciz ve tecavüz suçuyla yargılanmasına, ve bunlardan altısının hüküm giymesiyle sonuçlandı.
  dava sürecinde ilginç olan nokta ise, pitcairnli yetişkin kadınlar ve hükümlülerle yapılan görüşmelerde , bir kızın ergenliğe ulaştığı ortalama yaş olan 12 yaş itibariyle artık cinselliği yaşamaya hazır olduğu, ve kendisine bu şekilde yaklaşan erkekler olursa bunu normal karşılaması gerektiği görüşünün ortak olduğunun saptanması. yetişkin kadınların bir kısmı bunun şart olmadığını söyleyerek karşı çıkarken, bir kısmı ise kendi başlarına da aynı şeyin geldiğini, bunun adanın kültüründen kaynaklanan bir gelenek olduğunu söyleyerek durumu kabullendiklerini anlatıyorlar. özellikle suçlanan yöneticinin karısının yaptığı savunma çok çarpıcı: reşit olmayan kızlarla cinsellik yaşamanın, adanın polinezyalı kimliğinden dolayı hoş görülecek, ve "masadaki yemek kadar" normal karşılanacak bir şey olduğunu söylüyor. dava süreci adadaki yedi yetişkin erkeği işgücünden çektiği için bunun ingiliz yönetiminin bir komplosu olduğunu ileri sürmeye kadar vardırılmış iş. kendine ait bir mahkemesi bulunmayan adanın bağımsızlığı, davanın yeni zelanda'da sürdürülebilmesi için commonwealth sayılmasıyla tehlike altına girmiş.

  daha fazla bilgi için:

  `http://www.nytimes.com/…nal/asia/20letter.html?_r=1`

  `http://www.pitcairner.com/…e_for_pitcairn_group.htm`
 • elektrik enerjisinin küçük dizel jeneratör ile sağlandığı ada ülkemsisi. kaynak: tabii ki cia