şükela:  tümü | bugün
 • durumu ve gorunusu resmi yapilmaya deger olan goruntuler icin kullanilir.
  orn :pitoresk bir manzara demek resmi yapilmaya deger guzel bir manzara demek.
  aksam gunesin batisi gibi.
 • estetik etkiyi matematiksel hesaplarla diil raslantısallıkla elde etmek, bi tür sanat akımı.
 • diyarbakır'da çıkan yeni bir dergi. şiir ve resim sanatlarını kapsıyor. editörü şair azad ziya eren. uzun ömürler...
 • ing. spectacular.
 • kompozisyonu boşver. turkuaz yeşili çimler. gri ve mavi gölet. kirli ama saray parkı. nilüferler var. nemli biraz ama serin. izlenimci. resim gibi: pitoresk.
 • kara kitap' ın dördüncü bölümü "alaaddinin dükkanı"nda, celal salik karakterinin kendisi için kullandığı bir tanımdır. ben pitoresk bir yazarım, der celal.
 • ing. scenic
 • bu sanat akımını istanbul hatıralar ve şehir adlı kitabında uzun uzadıya ve örnek fotoğraflarla tanımlar orhan pamuk.. bir sanat eserinin inşa edilirken planlanmış olan asıl güdülen klasik güzelliği pitorest değildir.. yani yüzyıllardır değişmeyen ve her daim bakımlı, tertemiz duran süleymaniye camii ve ayasofya gibi yapıların pitoresk anını yakalamak zordur.. pamuk'a göre pitoresk güzellik, bir eserin yapılmasından yüzyıllar sonra, onun etrafında beliren sarmaşıklar, otlar, bitkiler, yıkıntılar ve doğanın diğer uzantılarıyla kaynaşmasından oluşan enstantanelerdir.. bu görüntüler rastlantısal olarak ortaya çıkar ve bu sebeple çoğu zaman muhafaza edilmezler.. zaten manzarayı güzel kılan şey de mimarinin korunması değil, korunmaması, yıkıntı halinde bulunmasıdır.. kitapta bunlara örnek olarak üzerinden metrelerce sarkan sarmaşıklarla bozdoğan kemerini vermiştir pamuk max fruchtermann'ın objektifinden.. yine rumelihisarı, bizans surlarının burçları arasından çıkan otları, arnavut kaldırımlı ve eğimli sokaktaki cami duvarı ile ahşap evin ikinci katı arasında asılmış çamaşırları resmeden fotoğrafı da pitoresk örnekler olarak kitabına eklemiştir..
 • dostlarla yaptığımız bir seyahatten ömürlük hatıra.

  prag'ı gezen 4 kafadar ellerindeki kitapçıktan da çeşitli tarihi eserlerin, meydanların, binaların geçmişiyle ve özellikleriyle ilgili notlar okumaktadır. 3-5 mekanla ilgili notları okuduktan sonra ciddi soru işaretleri oluşmaya başlamıştır kafalarında. neredeyse her yer pitoresk diye bir kelimeyle tarif edimektedir. pitoresk nedir, prag'da mıdır sadece, kötü bir şey midir gibi sorular ardı ardına gelir. iyi bir şey olmalıdır herhalde, kent de güzel olduğuna göre.

  en sonunda kamaşullahları meydanda bir heykel grubunun da pitoresk ile tarif edilmesiyle kelimenin anlamı herkes için netleşmiştir. pitoresk seksi anlamına gelmektedir, ikincil olarak seks, hatta belki de bir nevi gangbang. evet, pitoresk durumu ya da görünüşüyle bir tablo olacak manzara veya nesnedir.
hesabın var mı? giriş yap