• olm bitiyorum lan şu kürt nasyonel sosyalizmine. terörist güzellerken kürt, kendilerini rezil ederken direkt türkiyeli, türkiye vatandaşı hatta türk oluyorlar... yüzyılın en dahiyane buluşu lan. aferin elektrikle mi çalışıyor?

çok shapshiqsiniz amına koduklarım.
  • "i said 'please'"'in ardından kafa gelmesi çok manidar. olayın ırkçılık olup olmadığı ile ilgili biraz araştırmak lazım. arkadaş siyahi kadından gitmesini istiyor doğru ama sebebi belli değil.

edit: işbu durumda sadece ırkçılığı sorguladık ama olayın içinde kadına şiddet var . nereden bakarsan bak mahmut'un çomarlığı var.
  • yukarıdaki denyo arkadaşın dediklerine bakmayın siz. tuvalet kullanmak isteyen kadına kafa atan çomar olduğu gibi onun zihniyetinde yavşaklar da bunu savunacaktır elbet.

yok bana da atarmış da bilmem ne. sen mazoşist isen bize ne lan dallama?
  • hayatında hiç oz izlememiş pizzacıdır. simon adebisi kılıklıların dilim pizzalarını kemirir artık.
  • - bu restorana gelmeyeceksin.
    - pislik, bana karışamazsın.
    - bana pislik diyemezsin.
    - ne diyem mahmut mu diyem?
    - allaaaaah!
  • kadının amacı tuvaleti kullanmak. sarhoş, uyuşturucu kullanmış veya homeless bir görünümü yok. altı üstü tuvaleti kullanmak istiyor. bizim hıyar yemek sektöründe çalışıyor ama bu işin yazılı olmayan kuralları hakkında en ufak fikri yok.

birincisi, eğer tuvaleti dışarıdan gelenlerin kullanmasını istemiyorsan kapısını kilitleyeceksin. işletmenin kapısı açık ve tuvalet te kilitli değilse içeriye gireni durdurmazsın. yapabileceğin tek şey “for customers only” demektir, ama bundan sonrası ona kalmıştır, hiç bir şey sana o kişiyi durdurma hakkını vermez.

ikinci konu adamın ırkçı önyargısı. o kadının eğer beyaz bir amerikalı olsa durdurulmayacağını amerika’da yaşamış herkes bilir. böyle durumlarla karşılaşan siyahlar da bu gizli ırkçılığın kokusunu aldıklarında üzerine üzerine gidip gizli ırkçının kendsini açık etmesini sağlarlar. bunun için onları suçlamak kazandıkları haklarını nasıl dişleriyle tırnaklarıyla kazandıklarını, bu yolda binlercesinin linç edilip tecavüze uğradığını, hala da gizli, açık ırkçılığa maruz kaldıklarını gözardı etmektir. bir zenci olarak sürekli ırkçılıkla karşılaşırsan böylelerine haddini bildirmek için fırsat kollarsın.

üçüncüsü kimseye karşı fiziksel güç kullanmama kuralı, ki buna kolundan tutup hareket etmesine mani olma bile girer. birini hırsızlık yaparken mi yakaladın. kapıyı kapatıp polisi çağırırsın. müşteri hesabı ödemek mi istemiyor, kapıyı kapatıp polisi çağırırsın. gecenin bir yarısı sarhoş mu dadandı, kapıyı kapatıp polisi çağırırsın. kimsenin adaleti kendi yerine getirme hakkı yoktur. fiziksel temas ve şiddet uygulayan ilk kişi kanunlar önünde suçludur. 911’i ararsan polisin sana ulaşma süresi ortalama iki dakikadır. eğer gece açık bir işletmeden arayıp çaldırıp kapatsan bile iki dakika içinde polis kapında belirir. bunu yapmak yerine başımın çaresine kendim bakarım dersen iki dakika sonra kendini polis arabasının arka koltuğunda bulursun.
  • milliyetçi vs pek bilmem de, hapise girmesi kesin gibidir, orada da arkadaşa tavsiyem sakın duşta sabunu yere düşürmesin eğer düşürürse de eğilip almasın...hapisten çıktıktan sonra da sınır dışı edilip çıktığı coğrafyadaki mağarasına geri dönecektir muhtemelen.
    edit: imla
  • bunun hakkinda eyyorladiniz eyyorladiniz fakat yine her zamanki gibi bu isin ucu nereye varacak takip edeniniz yok.

abd'de akli basinda birinin yapacagin en son mallik olan bir afro-amerikana dalma malligini gerceklestirmis bu keko pizzaciyi simdi oldurmusten beter edecekler kol gibi tazminatlarla.

mahkemeye iliskin en son habere bakalim:
    http://www.wtae.com/…shop-turns-himself-in/15156716

"she seems to be going through the throes of a bad concussion. she has other injuries, including neck injuries," haber said. "ı'm not a doctor, but sometimes these things linger and get worse. ı hope they don't but clearly she has significant injury from the assault that night at the pizza shop."

onceki haberlerde kadinin polise "i'm ok" diyip eve gittigine yonelik zabit tutulmus oldugunu anlatiyordu. simdi ise kadin evde uyandim hicbir sey hatirlamiyorum hikayesini anlatmaya baslamis. ya kafasi zurnaydi, ya da yalan soyluyor. polisle gorusmelerine gitmemesi, telefonlara cikmamasi gibi vakalari yazmistim daha once okuduysaniz. bunlar hep avukatinin onerdigi planli seyler gibi geliyor bana.

ve en nihayetinde avukati mahkemede baklayi cikartmis; bu "neck injury" muhabbetinden yurur, mekandan guzel bir tazminat alir.

bu "neck injury" muhabbeti "easy money"dir. hatta trafik avukatlari rear-end kazalarinda hemen "ay boynum aciyor" muhabbeti yapin, polis kayitlarina gecsin derler ki; mahkemede aynen bu elemanin soyledigi argumanlari kullanarak guzeeeeeeeeeel bir tazminat talep edebilesiniz.

cunku gercekten boyle bir okuzlugun neticesinde omur boyu bir yerinin agrisi sizisiyla yasamak zorunda kalmanin karsiliginda milyar dolarlar bile verseler o acinizi dindirmez.

seneye o pizzaci yerinde olmazsa bilin ki mahkeme kol gibi tazminati gecirmis.
  • bugun mlk'in dogum gunu ve bu haberi gordum. naledolsun.

olay kisa sure icinde "avukati iyi olan kazansin!"a donmus.

triblive'daki makaleden alintiliyorum:
    "court records show that martin is scheduled for a preliminary hearing feb. 12 on charges of defiant trespasser and disorderly conduct."

kadin burada karsisindakini beyaz amerikaliyla karistirdigi icin bu dayagi yiyor; cunku beyaz amerikali irkci olarak damgalanmak korkusuyla boyle dalmaz. maalesef afro-amerikanlar en ufak bir atismada (sozlu tartisma olsa dahi) konuyu "sen irkcisin ondan boyle yapiyorsun" noktasina getiriyorlar. bizim millette zencilere karsi irkcilik toplumsal hassasiyet konusu degil. bu yuzden adam cekinmeden dalmis kadina.

mahmut diyecek ki "cik dedim, cikmadi"
    video kaydina bakacaklar.
    hakim kadina diyecek ki "cik demis, cikmamissin."

hakim sizin kastiginiz duyar gibi "aa kadina vurmussun hadi bakayim hapse :(((" demeyecek; cunku bu kanun onunde cinsiyet ayrimi yapmaktir. mahmut ceza oder veya isletme lisansi elinden alinir (is sahibi ise). bunun gibi her vakayi hapse tikmakla sonuclandirsalar her kose basina bir hapishane gerekir.

niye bildin mi?

bu memlekette kapinin onune gelen adami vurup oldursen yeterince iyi argumanin varsa "trespasser" diyip hakli cikabilirsin. ornekleri var. idealist arkadaslarim, alin okuyun yoshihiro hattori'nin hikayesini:

http://www.nytimes.com/…student.html?pagewanted=all

kadina "defiant trespasser" sikayetini de yapistirmislar zaten.

ileride gelirsiniz basinizi belaya sokmayin amaciyla yaziyorum bak, turkiye'de her onune gelende silah olmadigi icin farkinda olmayabilirsiniz ama amerikada boyle bir olaydan sag cikmak o gun $ansli olmaktir kanimca. birisi sana "cik buradan" dedi mi, cikacaksin. diretmenin anlami yok. cikmazsan cansiz cikartabilirler.

sicacak olursaniz da az daha tutup gidin walmart'ta sicin. mall'a gidin mall'da sicin. en kotu gidin burger king'de mcdonalds'ta falan sicin ama bilin ki sictiginizi $8/hr bile alamayan gariban temizleyecek. gonul rahatligiyla yayila yayila sicabileceginiz yerler varken, ozel isletmecinin tuvaletine girip sicmak bana ayip geliyor. (turkiye'de ogrenilen) 7 senedir 1 kere bile yapmadim. bazi isletmeler "no public restrooms" yazar ozellikle. amerikada her an her yere girip istedigin gibi sicabilirsin seklinde bir kaide yok. %99 ok, ama boyle istemeyen isletmeye denk geldin mi de saygi duyup cikacaksin.
  • eksici yorumuyla

1.bir kadına nasıl davranacağını bilmeyen çomar
    2. umarım hapisanede zenciler siker.

bu şiddet nereden geliyor hakikaten çözmek çok zor.
hesabın var mı? giriş yap