şükela:  tümü | bugün
 • psikiyatrik bir terim, yalnız naftalin kokulu ve eski. sık başvurulan, çoğunlukla kastedilen anlamı histerik/isterik. fransızca'nın baskın olduğu zamanlardan geliyor ama anlamaya ingilizce de yardım ediyor: acındıran*, ilgi merkezi olmayı amaçlayan, zavallı görünen (insan) gibi bir sözcük kurulumu olabilir. temelinde travmayı reddettirmez, daha çok teatrallığa vurgu yapar.

  mehmet barlas bir gazete yazısında 'ruhsal bir şok sonucunda veya bir tümörün beyne yaptığı basınçla ortaya çıkan, psikolojik bozukluğa "pityatizm" denilir.' diye yazmış. bu da etki altında, travma sonucu bozulmak gibi bir şey.

  son başvurduğum ve çok güvendiğim, reklamdan hoşlanmayan ama bilgiyle ilişkisi hem hobi hem sapkınlık düzeyinde olan -kendine malumatfuhuş nitelemesini yakıştırır- aziz abim yaklaşık şöyle diyor:

  anahtar sözcük histeri değil, sanırım pythia (kahine*). telkinle ortaya çıkan diye biliyordum; fransızca wiktionary'de "pithiatisme" olarak buldum. "telkinle ortaya çıkan ya da bastırılan tüm işlevsel manifestasyonlar" demiş. terimi ilk kullanan joseph babinski [babinski refleksini bulan adam]. pityatik, bu nitelikteki tekil durumları ya da telkine* yatkınlığı tanımlıyor (ikisi de doğru).

  (bkz: pitiable)
  (bkz: pity)
  (bkz: rorschach mürekkep testi)
  (bkz: histriyonik kişilik bozukluğu)
  (bkz: pityalin)