şükela:  tümü | bugün
  • doğru yazılışı: pîvok.
    kürtçe: çiğdem.
  • tldr; pivok büyüyünce çiçek açar ve berzalik olur. berzalik = çiğdem.

pivok, çiğdemin çiçek açmamış hali; berzalik* ise çiçek açmış haline denir, bildiğim kadarıyla.**

normalde çiğdem bitkisinin yapraklarının ortasında beyaz bir çizgi bulunur, hatta küçükken çiçek açmamış çiğdem bitkisini * yapraklarındaki bu beyaz çizgi sayesinde tanırdım. çünkü çiçek açmadan önce diğer otlardan farkı olmuyor bitkinin.

ben bir de şeyi bilmiyordum, pivokun çiçek açtığını bilmiyordum. az önce fotoğraflardaki çiğdem bitkisinin yapraklarının ortasındaki beyaz çizgiye bakınca farkettim.

ha bir de onun öncesinde pivokun çiçek açtığını bilmediğim, ama wiktionary'de pivokun çiğdem manasına geldiğini ve sonra fotoğraflardan pivokun çiçekli bir bitki olduğunu gördüğümde inanmadım ilk başta. çünkü pivokun çiçek açtığını bilmiyorum ben, ama sözlük pivokun çiğdem manasına geldiğini söylüyor bana, google amcanın gösterdiği fotoğraflara göre ise çiğdem çiçekli bir bitki.***

sonra sözlükte yanlışlık olduğunu düşündüm ve yapmaya çalıştığım ilk şey; hakkında bildiğim tek şey yapraklarının ortasında bir çizgi bulunan bir bitkinin bilimsel adını bulmak oldu. biraz baktım ama bulamadım tabi. sonrasında fotoğraflara bakarken bitkinin yaprağına bakmak geldi aklıma ve evet o beyaz çizgiyi orda görünce ikna oldum.

kaynak: çiğdem bitkisinin yapraklarındaki beyaz çizgi.

edit: tabi bahsettiğim pivok bitkisi sakarca da olabilir. (bkz: sakarca kızartması) veya tam tersi sakarca denilen şey çiğdem olabilir vs..