şükela:  tümü | bugün soru sor
 • açık kaynak kodlu web istatistik servisi. muadillerinden farkı verilerin anlık olarak güncellenmesi. yani o an sitenizde olan biten her şeyden haberdar olabiliyorsunuz. açık kaynak olduğundan geliştirilmeye açık, eklenti desteği var ve tamamen ücretsiz. ayrıca burada üye olup, size verilen kodu sitenizde ilgili yere kopyalamak yerine, sitenize kendi sitesinden indirdiğiniz piwik klasörünü atarak, normal cms kurulumu yapıyormuş gibi piwik kurulumu yapıyorsunuz. yani piwik için veritabanı ve kullanıcı oluşturuyorsunuz. kurulumu şurada anlatılmış (ingilizce).

  velhasıl tüm gün alternatiflerini inceledim, clicky ile aralarında kaldım. clicky ana sayfasında yaptığı grafik ile gösterdiği üzere tüm rakiplerini duman etse de kanımca bu premium üyeler için geçerli olsa gerek. o da denenebilir aslında ama piwik'in eklenti desteği onu tamamen özelleştirebileceğimiz anlamına geliyor ve açık kaynak olması yolunun açık olduğunu gösteriyor. sonuçta web analist servisi bir kez kurulur, daha sonra değiştirmek istemezsiniz.

  piwik'in nasıl çalıştığına, piwik sitesinin kendi istatistiklerini yayınladığı demo sayfasından bakabilirsiniz.

  ana sayfa için de sizi şuraya alalım. piwik dosyasını indirmek için üyelik gerekmez. teraziye tıklayalım.
 • açık kaynak kodlu bir google analytics alternatifi. aynı wordpress gibi kendi sunucunuza yükleyip çalıştırıyorsunuz. google'la ilgili ciddi kaygı duyduğum bu dönemde ilaç gibi geldi. artık piwik kullanıyorum blogumda.

  kurulumun türkçesini de kendi blogumda anlattım. buradan ulaşabilirsiniz.

  bir diğer nokta da google amp sayfalarına piwik eklemek. oldukça kolay olmasına rağmen ben biraz anlamakta zorlandım. site id'sinin gogle analytics'teki gibi karmaşık bir sayı olacağını düşünmüştüm çünkü.

  1. amp for wp eklentisini yükleyin.
  2. eklentinin ayarları kısmındaki analytics'te piwik'i seçin. sizden aşağıdaki gibi bir url isteyecek. eğer ssl sertifikanız varsa başına https yoksa http ekleyin.
  //www.example.com/piwik/piwik.php?idsite=1&rec=1&action_name=tıtle&urlref=document_referrer&url=canonıcal_url&rand=random
  3. example kısmını kendi sitenizin adıyla değiştirin.
  4. bir de bağlantıda piwik id kısmı var. (idsite=1) eğer değiştirmediyseniz veya farklı bir şey yapmadıysanız burası muhtemelen 1'dir. kontrol etmek için piwik arayüzünüzdeki sağ üstteki ayarlar ikonuna tıklayın. orada siteleriniz çıkar, yanında da no:1 falan yazar. bu rakam oradaki rakam olmalı.
 • nedense adını matomo olarak değiştirmiştir. https://matomo.org/