şükela:  tümü | bugün soru sor
 • google pixel ve google pixel 2 cihazlarında yüklü gelen uygulama başlatıcıdır. açıkçası ilk gördüğümde pek hoşuma gitmemişti ancak kullanmaya başladıktan sonra çok sevdim. kullanımı son derece basit, sade ve performanslı.

  uygulama menüsü için ekranda bir simge yok, aşağıdan yukarıya kaydırınca uygulama menüsü açılıyor, uygulama menüsünde aşağı kaydırınca ana ekrana geri dönüyor. ayrıca ana ekrandaki veya uygulama menüsündeki uygulama simgelerine basılı tutunca yeni iphone modellerindeki 3d touch gibi bir kısayol menüsü açılıyor.

  ana ekranda soldan sağa kaydırınca da google feed açılıyor. google feed kişiye göre özelleştirildiği için ilgi çekici içerikler, hava durumu, favori takımın maç fikstürü, sanal asistan vb. içeriyor.

  ana ekranda uygulama kısayolları dışında 3 temel içerik mevcut; tarih, hava durumu ve google arama. tarih zaten adından anlaşılıyor. hava durumunun çalışması için konum servislerinin açık olması gerek. google arama ise hem telefonun içeriğini hem de interneti aradığı için çok kullanışlı.

  pixel launcher'ın iki sürümü var: 2016 model orijinal pixel ile android 7 üzerinde gelen sürüm ve 2017 model pixel 2 ile android 8.1 üzerinde gelen sürüm. ikisinin arasındaki temel fark tasarım. 7 versiyonu şöyle bir arayüze sahipken, 8.1 versiyonunun arayüzü şöyle.

  versiyon 7 ham haliyle apk mirror sitesinden indirilebilir. veya daha fazla özelleştirme için lawnchair launcher kullanılabilir. hatta biraz kurcalama ile nova launcher ile de aynı görüntü elde ediliyor ancak işlevsellik yönünden biraz farklı oluyor.

  versiyon 8.1 de yine ham haliyle apk mirror sitesinden indirilebilir. tema seçimi ve uygulama gizleme gibi ekstra özellikler için paphonb modu, harici ikon paketi desteği vb. ekstra özellikler için amirzaidi modu kullanılabilir. paphonb modu doğrudan pixel'den alınan apk dosyasının düzenlenmiş hali ve daha stabil. amirzaidi modu aosp ile gelen launcher3 üzerine pixel özelliklerinin eklenmesiyle oluşturulmuş, dolayısıyla daha fazla özelleştirmeye imkan sağlıyor. ikisinin de kendine has özellikleri var, deneyebilirsiniz.
 • android p (beta) için olan ancak -henüz- üzerinde uyumluluğa yönelik oynamalar yapılmamış varyantı üçüncül kaynaklardan indirilebilir haldedir.

  https://forum.xda-developers.com/…5561#post74145561

  https://youtu.be/a94u2vui-um
 • bu launcher insana telefon aldırır. sırf text selection özelliği için pixel experience romları kurup duruyorum. multitasking ekranındayken bir metni özellikle fotoğrafı seçmek.. sonra onu indirmeden paylaşmak veya google lens ile aratmak. bilmediğiniz şeylerin ne olduğunu öğretiyor insana, veya satın alacağınız ürünün farklı sitelerdeki fiyatını önüne getiriyor. google, 9 ile birlikte launcher olayını bayağı işlevselleştirdi. artık 3. parti uygulamalar da bu özelliklere sahip olabilecek.(+ olacak multitasking kısmını da özelleştirebilecekler) tabii ki onların becerisine bağlı neler yapabilecekleri.
  bahsettiğim metin seçme şu videoda var, ama fotoğrafta denememiş. link