• biz bunu çekirdek ailemle tartıştık geçen hafta. ben garantici adamım, "bankaya yatırır faizini yerim" dedim. babam "bi'sürü ev alır kirasını yerim" dedi. annemse babama şöyle bir gülümseyip bana döndü ve "30 yıldır kirada oturuyoruz, önce bize bir ev alırım, sonra kalan parayı sana veririm oğlum" dedi.

en büyük ikramiyem annem lan benim. babam da amorti diye vurmuş anneme işte :)
  • süper sakin bir şekilde thy internet sitesine girilir. 1 hafta sonrasına business class 2 tane new york bileti bakılır. akabinde bilgisayar başından kalkılır. yavaş adımlarla kapıya doğru gidilir. apartman merdivenlerinden sakin bir şekilde inilir. 4 kat aşağıda sizi bekleyen çıkış kapısına ulaşılır. kartal'ın sokaklarına son bir bakış atıldıktan sonra "alllllaaaaahhhhhhhhhhhhhhhh" diye bağırılarak sahile kadar koşulur.

önemli not: "allllaaahhhhhhhhhhh" nidası için pi'yi şener şen alınız.
  • araba ev vs alıp kalanını bankaya yatırırdım.

çünkü fantazilerimde bile köylüyüm.
  • milli piyango yilbasi haric donemlerde 5 tllik ceyrek bilet ve 600000 bilet ustunden oynanir.

ortalama 7,5 tl desek maksimum 4-4.5 milyona tum biletler alinir. 10 gunde 1 cekilis olur yil boyu.

yilbasi ikramiyesi bana ciksa yapacagim sey onumudeki hafta tum biletleri almak olur. boylece buyuk ikramiye olan 2 milyon tl yine bana cikacaktir, sonraki yaklasik 45-46 haftada da tum biletleri alirim. yil boyu her ay 6 milyon tlye yakin milli piyango sabit gelirim olur. (ki paranın 5de biri doğrudan amorti olarak geri dönecek ve ufak odullerle beraber gelir cok daha buyuk boyutta ama neyse)

2016 yilbasinda da 1 yıl boyunca elde ettiğim tüm servetimi gömerek varolan tum biletleri alirim. (bi kaynakta 3 milyon bilet basildigini okudum. 50 tl ortalama alsan en fazla 150milyon eder. )

boylece 2016 buyuk ikramiyesi de benim olur. boyle boyle milli piyango idaresini komple satin alirim 5-10 yil icinde.

2025 cekilisinde herkese amorti dagitip milli piyango idaresini kapatirim.
  • (bkz: türkiye'den siktir olup gitmek)

şaka lan şaka!

türkiye parası olana güzel.

düşünsene kaç ülkede adamın tekine gidip takla atsana diyebilirsin ki?
  • madem bu bir fantezi ben de kabimden geçeni yazayım istedim.

12.5 milyon türk lirasından yola çıkarsak:

1. iş )
    öncelikle hard discount çalışan firma pazarlama müdürleriyle irtibata geçerim.
    söz konusu yerlere açacakları yerleri bulup satın alır bu firmalara kiraya veririm.
    bunun için harcanacak para 2.5 milyon. aylık getirisi 25.000 tl seviyesinde. tabi elimizde de kayıtlı gayrimenkul kalıyor 2.5 milyonluk.

aylık 25.000 tl'lik getirinin 10.000'lik kısmıyla aş evi kurup, ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek dağıttırırdım.
    sistem ve aşçı oturduktan sonra yemek şirketi ve merkezde lokanta açardım.

------------------------------
    kaldı 10 milyon türk lirası.

2. iş olarak) bunun 1 milyon lirasını kardeşime verirdim. çeşitli borçlarını ödeyecek, bir daire, otomobil ve çocuklarının eğitim masraflarını karşılayabilecek kadar para.

kaldı 9 milyon

3. iş) eski dostlarımın tüm borçlarını kapatırdım. bu da tutsa tutsa 300 bin lira eder. onlardan karşılık olarak ellerinde ihtiyaç fazlası ne varsa infak etmelerini sağlardım. bir de her ay düzenli olarak ihtiyaç sahipleri için kumanya hazırlattırırdım.
    bu arkadaşlarla bir çeşit araç temin ederek bilmediğimiz, köhne yerlerdeki ihtiyaç sahiplerine kumanya yardımı yapardık hep beraber.

4) kalan paranın 2.5 milyon kısmıyla şehirde imara açılması muhtemel bir bölgeden bir kaç dönüm arsa satın alırdım.

kaldı 6 milyon para

5) kendim için fazla dikkat çekmeyecek ortalama bir apartman dairesi alırdım, 3+1 belki 4+1 de olabilir,
    bunun bana maliyeti 300-350 bin lira olurdu en fazla
    bir de dikkat çekmeyecek göze batmayacak bir otomobil alırdım. (ford focus station wagon olabilir)
    yaklaşık 6 ay 1 sene ingiltere'de kalırdım, o hayran olduğum ingiliz aksanını öğreninceye kadar orada kalırdım.
    haftasonu tatili olan ortalama bir işte çalışmaya devam ederdim. kazandığım parayı doğrudan ihtiyaç sahiplerine dağıtırdım.
    maddiyata önem vermeyen bir kadınla tanışmak için ekstra özen gösterir, onun karakterini sıkı ve zorlu bir süreçte test ettikten sonra onunla evlenirdim.

kaldı 5 milyon para

bu paranın 4 milyonuyla bir işletme kurar karlılık oranına göre çalışanlarıma en az yoksulluk sınırı kadar maaş verirdim. ekstra yatırım/işletme maliyetinin artmadığı durumlarda hedef karın kalan kısmını olduğu gibi ihtiyaç sahiplerine dağıtırdım.

tanışmak istediğim insanlarla tanışırdım, (talha hakan alp, ihsan eliaçık gibi)

toparlayacak olursak böyle bir parayla
    temel ihtiyaçlar karşılanır (ev, araba, sabit gelir)
    eşin, dostun borçları kapatılıp, infak için insanları güdülerim
    ihtaç fazlası aylık gelirlerin tamamıyla ihtiyaç sahiplerinin sıcak yemek, kumanya, giysi gibi temel ihtiyaçlarını düzenli olarak karşılayacak ve kendi kendini döndürebilecek bir otomatik infak sistemi kurmuş olurdum.

fazlasında gözüm yok
    bir ev, bir araba, ortalama bir gelir sonuçta

önemli olan kendi kendini döndüren bir infak sistemi kurmak, komşusu açken tok yatmamak,

gerisi şımarıklık olur.
  • parayı bulan adam önce sigarasını sonra arabasını en sonda karısını değiştirir mantığıyla hareket edersek. önce sigara markası değiştirilir, sonra araba, en son olarakta karı değiştirilir.

ayrıca şunu söylemek isterim ki hayat boyunca çok sevdiğiniz ancak çok pahalı olduğundan dolayı gram hesabıyla alıpta doyasıya yiyemediğiniz pahalı ve güzel yiyecekleri fütursuzca tüketmek kesinlikle bu listede olmalıdır. kendimden örnek verecek olursam ilk iş en pahalısından kangal kangal sucuk alıp mangalda kızartıp ekmeksiz mekmeksiz günde 3 öğün yerim hıncımı alana kadar. (pahalılık anlayışım bu kadar düşük seviye olduğu için üzgünüm daha güzel bir örnek bulamadım)

edit: ağlamak istiyorum sayın seyirciler. yaklaşık 1 yıl önce yazdığım bu hayalimin gerçeğini öğrendim geçen gün. 13,5 trilyonluk büyük ikramiye gaziosmanpaşaya (benim semtim) çıkmış biliyorsunuz. haberi belki duymuşsunuzdur piyango çıkan adam ilk olarak mahalle bakkalı tarafından farkedilmiş. bakkala nasıl anladığı sorulduğunda şunları söylemiş; normalde 2 ekmek 1 sütten başka birşey almayan adam o gün gelip kangal kangal sucuk kalıp kalıp kaşar peynir almış bakkaldan ve bakkal bu durumdan kuşkulanıp olayı hemen farketmiş.

demekki bu sucuk olayı yalnız benim değil gopta yaşayan birçok varoşun ortak hayaliymiş lan.. adam hakaten ilk iş sucuk almış, sucuk ya inanabiliyor musunuz pastırma, pirzola yada suşi filan değil bildiğin kangalı 20 30 lira olan sucuk, öyle çok lüks birşey de değil yani.. yazık lan bize nasıl bir ülkede yaşıyoruz trilyon parası olan adamın aklına ilk gelen şey sucuk olmamalı..
  • akil sagligini korumaya calismak. sonrasi kisisel.

annemi ararim:

- alo anne! babama söyle önümüzdeki hafta sonu sizi yemege götürecegim. aman plan yapmayin.

sonra sessiz sedasiz, kimseye haber vermeden parayi alirim. bir ev satin alip salonun ortasina bir masa 4 sandalye yerlestiririm. masayi donatirim, samdanla süslerim vs.

yemek günü bizimkileri alirim, "sizi cok güzel bir yere götürüyorum" derim. eve varinca da anahtari teslim eder, "güle güle oturun" diyerek baslarim rakiyi kadehlere koymaya.

n'apiim be sözlük? seviyom bizim ihtiyarlari.
  • çok darda kalındığı bahanesiyle dost ve ahbaplardan hatırı sayılır miktarda borç istemek.

verebileceği bilindiği halde bir bahane uydurup vermeyenlerin yanından uzaklaşıp, samimiyetle bu parayı bulup-buluşturmaya çalışanlarla hep birlikte ikramiyeyi yemek.
  • foursome yapacam fffm
    fivesome yapacağım ffffm
    siksome yapacam mmmmmm

beşiktaş spor kulubüne genç yetenekli bir sag bek alıcam..
hesabın var mı? giriş yap