şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ankara'da 1979 yılında ülkücüler tarafından gerçekleştirilen katliam. piyangotepe’de bulunan bir kahvehaneyi basan ülkücüler, 7 işçiyi öldürmüşlerdi. olay, literatüre "piyangotepe katliamı" olarak geçmiştir.
 • "mayıs ayındaki en cüretli saldırılarını"ankara piyangotepe'de kahvehane baskını sonucu yaptıkları katliam ile gerçekleştirdiler: piyangotepe katliamında 7 kişi öldü.

  16 mayıs gecesi, etlik-piyangotepe refik saydam caddesinde bulunan ve sol görüşlülerin devam ettiği çelik kahvehanesine saat 22.45 sıralarında 3 kişi girdi. başlarına siyah çorap geçiren ve boyunlarında kırmızı atkı bulunan silahlı kişiler, kahvedekilere dönerek, "bu bir soygundur, herkes yere yatsın" dediler. bunun üzerine kahvede bulunan 20 kişi yere yattı. silahlı saldırganlar daha sonra hiçbir şey söylemeden, kahvenin caddeye yakın ön kısmında yüzükoyun yatan kişilere kurşun yağdırmaya başladılar. 6 kişi olay yerinde, bir kişi ise hastaneye kaldırılırken öldü. 3 katil, çalıntı bir murat taksiye binerek olay yerinden kaçtılar. çaldıkları arabanın şöförüne tecavüz ettiler."

  (bkz: devrimci yol savunması)
 • etlik semtinde piyangotepe'de refik saydam caddesi'ndeki çelik kahvehanesinde gerçekleştirilmiştir, taksi de unutulmaz ise.
 • kanla yazılı tarihin 31 yıllık sayfasıdır.

  1979 mayıs'ında toprağa düştüler.

  hüsamettin kurban, ( 1962- ....)

  tuncay sarıkaya ( 1956- ....)

  mızrap taşkın ( 1942- ... )

  erdoğan doğan ( 1957- ...)

  müslüm doğan ( 1950- ...)

  mehmet turan ( 1956- ...)

  ahmet turan ( 1954- ...)
 • bu katliamda katledilen masum insanlar bugün mezarları başında anıldılar. bugün kahraman gibi ortalıkta dolaşan faşistler işte böyle bir mirasa sahipler.
 • hakkinda su soru kafama takiliyor :

  yahu tamam girdiniz kahveye millete ates actiniz. tasvip etmiyorum, allah bin belanizi versin de insanliktir, olmustur diyelim. sonra kacmak icin buyuk ihtimal silah zoruyla taksi gasp ettiniz. gene tasvip etmiyorum, gene ananizin aminiza sicayim ama hadi ona da ok.

  lan peki taksiciye niye tecavuz ediyorsunuz???

  onceden mi planladiniz, sonradan kendi kendine mi gelisti olay? "bu performans anca guzel bir seks ile noktalanir dogrusu" kismi kahveye girmeden once kafanizi kurcaliyor muydu? yoksa taksici hayati icin merhamet dilediginde zayifligindan mi tahrik oldunuz? taksici neye benziyordu ki? belki de 6 kisiyi oldurmus olmanin verdigi gururla kalkan cukunuzu mu indirmek istiyordunuz? yoksa 6 kisiyi oldurmenin bastira bastira katil yapan cinsel acliginizi gidermediginin farkina varinca "lan belki sunu sikersek rahatlariz" mi dediniz? taksiciyi oldurmediklerine gore bu ihtimal yuksek.

  bu da demek oluyor ki yarak calismayinca mecazi yaragi alip milleti vurmaya basliyorsunuz. sonra diyorsunuz lan milleti vuracagimiza millete vuralim. iste o an ulkucu merhametinin dogdugu an herhalde.

  iste boyle sevgili sozluk.
 • dönemin ülkücü katillerinin arasında ömer tanlak, itiraflarında, bu katliamda görülen gibi bir tecavüz vakasını anlatır. ajan olduğu düşünülen bir ülkücüye, başka bir ülkücü tecavüz etmiş, "ajanı cezalandırmış" ve tüm camiaya haberi yaymıştır. (bkz: mhp'nin kanlı tarihi)
 • olayın olduğu mekanın her gün önünden geçtiğim halde gerçekleştiğini yeni öğrendiğim hadise.
  etlikte değil incirlidedir.