1. ankara'da 1979 yılında ülkücüler tarafından gerçekleştirilen katliam. piyangotepe’de bulunan bir kahvehaneyi basan ülkücüler, 7 işçiyi öldürmüşlerdi. olay, literatüre "piyangotepe katliamı" olarak geçmiştir.
 2. ülkücülerin 60 lı yılların sonunda komando kamplarında silahlı eğitim alıyordu.başbuğları türkeş "ülkeyi komünislerin eline bırakmayacak vatansever evlatlarımızı yetiştiriyoruz" diyerek anlatıyordu bu kampların misyonunu.70 li yılların başından itibaren ise eğitimini tamamlayan ülkücüler,ülkeyi komünistlere dar etmeye başlamıştı! peki kimdi bu komünistler;işçiler,öğrenciler,haraç vermeyen esnaf,evinde kırmızı gece lambası yakanlar kısacası kendi fikirleri dışında kalan herkes.
  en kanlı eylemlerinden biriydi piyangotepe katliamı.kafalarına kurşun sıkarak katlettiler işçileri.hatta eylem için gasp ettikleri taksinin şoförüne tecavüz ettiler.
 3. "mayıs ayındaki en cüretli saldırılarını"ankara piyangotepe'de kahvehane baskını sonucu yaptıkları katliam ile gerçekleştirdiler: piyangotepe katliamında 7 kişi öldü.

  16 mayıs gecesi, etlik-piyangotepe refik saydam caddesinde bulunan ve sol görüşlülerin devam ettiği çelik kahvehanesine saat 22.45 sıralarında 3 kişi girdi. başlarına siyah çorap geçiren ve boyunlarında kırmızı atkı bulunan silahlı kişiler, kahvedekilere dönerek, "bu bir soygundur, herkes yere yatsın" dediler. bunun üzerine kahvede bulunan 20 kişi yere yattı. silahlı saldırganlar daha sonra hiçbir şey söylemeden, kahvenin caddeye yakın ön kısmında yüzükoyun yatan kişilere kurşun yağdırmaya başladılar. 6 kişi olay yerinde, bir kişi ise hastaneye kaldırılırken öldü. 3 katil, çalıntı bir murat taksiye binerek olay yerinden kaçtılar. çaldıkları arabanın şöförüne tecavüz ettiler."

  (bkz: devrimci yol savunması)
 4. etlik semtinde piyangotepe'de refik saydam caddesi'ndeki çelik kahvehanesinde gerçekleştirilmiştir, taksi de unutulmaz ise.
 5. kanla yazılı tarihin 31 yıllık sayfasıdır.

  1979 mayıs'ında toprağa düştüler.

  hüsamettin kurban, ( 1962- ....)

  tuncay sarıkaya ( 1956- ....)

  mızrap taşkın ( 1942- ... )

  erdoğan doğan ( 1957- ...)

  müslüm doğan ( 1950- ...)

  mehmet turan ( 1956- ...)

  ahmet turan ( 1954- ...)
 6. bu katliamda katledilen masum insanlar bugün mezarları başında anıldılar. bugün kahraman gibi ortalıkta dolaşan faşistler işte böyle bir mirasa sahipler.

piyangotepe katliamı hakkında bilgi verin