şükela:  tümü | bugün
  • piyano'nun (ve cogu zaman diger klavyeli calgilarin) tarihini, gelisimini, repertuvarini, arastiran disiplin. konservatuvarlarin piyano bolumlerinde ders olarak verilir.
  • konservatuarlarda piyano blümü öğrencilerine zorunlu ders olarak verilen, en az piyano dersi kadar önemli olan ve piyanistler dışındaki müzisyenlerin bile almasının çok faydalı olduğuna inandığım şey. türkiye'deki gurusu hülya tarcan'dır.

    dersin amacı piyano için yazılmış eserlerin * tümünü incelemek, varsa hikayelerini ya da neyi anlatmaya çalıştığını bilmek, form ve armonik analiz yapmak, bestecinin o eseri yazdığı dönemdeki ruh halini anlamak, diğer sanat alanlarındaki gelişme ve yenilikleri bilmek ve hatta dönemdeki tarihsel olayları da incelemektir.

    böylelikle ismi piyano edebiyatı olan ders aynı zamanda da piyano, armoni, form bilgisi, tarih, coğrafya, edebiyat, müzik tarihi ve hatta güzel sanatlar dersi olup çıkar.
  • hacettepe devlet konservatuvari'nda, piyano bölümünün en önemli derslerinden biridir. bedii aran'dan sonra diler (sümer) argat hala konservatuvarda bu dersi vermektedir.
  • piyanonun tuşları ve ona dokunan eller, parmaklar, zihin arasında kopan elektriksel geçişin anlatımı, hikayesidir, benim anladığım. öbür türlü piyano adamı konuşturmaz.
    (bkz: piyanoyla konusmak)