şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ukte)
  basınca yankı yapan pedal. yanında bi tane daha vardır ona basarsanız yankı yapmaz. gerçi o yankı yapmayan pedala basmakla hiç basmamak arasında pek bir fark yok sanırım bizdeki piyano bozuk!
  edit: aslen yankı değil de ecnebilerin sustain olarak adlandırdığı olay olur basınca.
 • iki veya üç tanedirler.
 • (bkz: debriyaj)
  (bkz: fren)
  (bkz: gaz)
 • çok sıkıcı bir pedaldır. esas atraksiyon için;
  (bkz: fuzz)
  (bkz: wah wah)
  (bkz: overdrive)
  (bkz: delay)
 • genel olarak: kuyruklularda 2, konsol piyanolarda (duvar piyanosu) 3 adettir bunlar.

  1) sagdaki: susturuculari (tellerin ustuna basarak susturan keceler) havada tutup, bastiginiz surece tellerin serbestce titresmesini saglar.

  2) ortadaki: duvar piyanolarında, konu komsu rahatsiz olmasin diye, cekiclerle tellerin arasina kalin bir kece sokar, boylece dusuk volumlu, ama boguk bir ses cikar. sadece calisirken kullanilir, muzikal bir fonksiyonu yoktur. bu yuzden de, sahne aleti olarak dusunulen kuyruklu pianolarda bulunmaz, varsa da, fonksiyonu farklidir.
  orta pedal bulunan kuyruklularda bu pedalin fonksiyonu sudur: sadece bu pedala basildigi esnada basili olan tuslarin susturucularini havada tutmak, digerlerine dokunmamak. boylece bazi notalar uzarken iki el birden serbest kalarak, staccato calabilir.

  3) soldaki: kuyruklu piyanolarda, mekanizmayi hafifce yana kaydirir, boylece cekicler 2 ve 3 telli tuslarda tellerin tamami yerine, sadece birine vurur. boylece yine parlak, ama son derece dusuk volumlu bir ses cikar. nuans yapmak icin kullanilir.
  duvar piyanolarında bu pedalın müzikal fonksiyonu aynı olmakla birlikte, volümü kısma işini çekiçleri tellere yaklaştırarak yapar. böylece daha yakından yola çıkan çekiçler, fazla hızlanamadan tele vurur, daha az ses çıkar.