şükela:  tümü | bugün
 • italyanca "meydan" anlamına gelen "piazza" sözcüğünden gelir.
 • bir malı satmak için arz edenler ve malı satın almak isteyenlerin oluşturmuş olduğu değişim ağı. piyasalar "genişlik", "mal ve hizmetin nitelikleri" ve "rekabet" açısından bir birinden ayrılabilir.

  genişlik açısından piyasalar "yerel piyasalar", "bölgesel ve ulusal piyasalar" ve "uluslararası piyasalar" olmak üzere üç guruba çeşitlendirilebilir.

  yerel piyasalar alıcıların ve satıcıların bir mekanda karşı karşıya geldiği piyasalardır. bölgesel piyasalar dayanıklı tüketim malları, tekstil gibi uzak alanlara taşınabilen malların oluşturduğu piyasalardır. uluslararası piyasalar ise genellikle dünya çapında alımın ve satımın yapıldığı borsalardır.

  mal ve hizmet piyasaları tüketicilerin ihtiyaçlarının giderildiği piyasalardır.

  rekabet açısından piyasalarda tam rekabet piyasası ve aksak rekabet piyasası olarak iki gruba ayrılır.
 • piyasada italyanca 'meydan' anlamına gelen piazza'dan geldiği dedikoduları dolansa da başıboş dolanır. aslen italyancanın kardeşi olan venedikçe piasa'dan gelir. ha çok mu bir şey değişti, hayır.
 • bir metanın potansiyel taliplilerden oluşan küme.

  bu tanımı elbette. esas enteresan kısmı işin dinamiğinde gizlidir.
  (bkz: piyasa yapmak)
  (bkz: piyasayı bozmak)

  vesaire vesaire...
 • tamamini ele gecirince sabancinin memleketimize verecegi isim...
 • muzik cesidi acisindan bayildigim mekan, 90lar turkce pop caliniyor surekli, ve uzun zamandir daha fazla eglendigimi hatilamiyorum. ancak ne yazik ki kaziklanma ihtimaliniz cok fazla. mesela biz 50 milyon indirim yaptirtabildik, icmediginiz seyler bize yazabiliyor bazen hesapta. ha bir de sigara dumanindan agladim. ama gidilir, cok da eglenilir!
 • finansal piyasalar kitle psikolojisi ile dalgalanır.

  çıkın basit bir anket yapın; bu entry girildiği sıralarda 100 dolar yaklaşık 600 tl yapıyor. insanlara sorun, "100 dolar mı istersin 750 tl mi", çok ciddi bir kısım 100 doları tercih eder. üzerine bastıra bastıra söyleyin "bak 750 tl ile daha çok dolar alabilirsin" diye, yine de doları tercih edeceklerdir. mantıkla değil yanlış güdülerle karar verirler.

  piyasalar bu kadar kontrolsüz kitlenin etkisinin altındayken; dalgalanmaların altında manipülasyonlar, hayali güç odakları, uluslararası çekişmeler vs aramaya gerek yoktur.
 • arz ve talep'in karşılaştığı yer ya da ortama verilen ad.
 • personeli bulunduğum mekan. gördüklerimi anlatsam magazin gündemi değişir. konuşursam ülke karışır.

  sokakdan geçen insanları almıyorlar içeri. sadece cenk erenin ve işletmeci ergun beyin arkadaşları girebiliyor. unutmadan burası bir gay bar.

  türkiye'nin kaliteli eşcinselleri burda. gel vatandaş.
 • yeni scotch olucak gece klubü.. bi magazinciler keşfetsin, ya da izin verilsin bi haber yapmalarına..