şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sanki tek bir kişi imiş gibi bahsedilen, vara yoğa kıllanan, tepki veren oluşum. gereğinden fazla önem veriliyor.
 • (bkz: ahmet piyasalar)
  kendisi işkilli büzük dingilder sözünün doğruluğunu bilimsel olarak ispatlamaktadır..
 • bir ülkeyi bankerler yönetir demenin kısa yolu.
 • otu boku satın alan sik kafalı bir organizma.
 • dertleri hiç bitmeyen topluluktur. yok fed'in faiz kararı, yok abd'nin enflasyon datası, yok türkiye enflasyon datası, bilmemnenin büyüme şeysi derken beklenti listeleri böyle uzar gider. günlerce süren yürek ağızda bekleyişlerden sonra datalar açıklanır, sonuçlar olumludur derin bir nefes alınır. tam piyasaların gün yüzü görmesine sevinecek olursunuz bahtsız piyasalar başka birşeyi beklemeye başlarlar. bi günde iyi birşey olmaz, yılda bir olduğunda da ertesi gün kesin olumsuz birşey beklenmeye başlanır. üzülürsünüz piyasalar için elinizden birşey gelmez.
 • bir nevi cezmi ersöz'ün kurumsal versiyonudur. buluttan nem kapar, ota boka dalgalanır sonra durulur sonra tekrar içine kapanır... acayip hisli ve duygusaldır. görende ekseriyetle acıma duygusu uyandırır.
 • kapitalistlerin gelişen olaylar karşısında verdikleri tepkilerin izlenebileceği sanal bir ortamdır..emek sömürüsünden kazanç sağlayan piyasalar için savaşların çıkması her zaman artı bir değer yaratır ; kan dökülene kadar geçen kararsız süreç karşısında biraz afallasalar da, silahların patlamaya başlamasıyla coşar. belirsizlik sona ermiştir çünkü, ölen suçsuzların önemi yoktur, silah şirketlerinin hisseleri tavan yapmıştır ne de olsa.

  sosyal güvenliğe ayrılan pay, asgari ücretin artması, grev gibi etmenler ise en büyük kabusudur. bir gün batması umuduyla..
 • genel etkilenicidir, aklınıza gelebilecek her şeyden etkilenebilir. bu yüzden hükümetler aman haaa derler, sonra piyasalar falan filan olur. hisse senedi olanın piyasası, dövizi olanın piyasası, çimento ticareti yapanın piyasası, demir çelikçinin piyasası, enerjinin piyasası, böyle saymakla bitmez. hepsi de birbiri ardısıra dizilmiş domino taşlarıdır mübarek. ufak bir fiske ile hobarey piyasalar çalkalanır, hadi baştan. bunun kapalıçarşısı, tahtakalesi, mahalle aralarındaki spotçusu, bin türü vardır. her türlü teknik döküman ve elektronik altyapı ile donatılmış olanı vardır. internet üzerinden ulaşılır, alınır satılır, ne güzeldir. öyle geniştir ki, emisyonları dahi kendine maymun etmiştir.

  misal akp için %40 alacakmış diye uyduruk bir anket yapılır, bu piyasalar coşar. hadi canım, hadi arkadaşım demez kimse. çoşarda ne olur, ya da imkb 100 indeksi yükselirse ne olur diye sormaz kimse. her şey çok süper olmuş, piyasalar uçmuş, tek parti gibisi yokmuş, yokmuş da biz neden çoşamıyoruz. sormazlar mı adama, bu piyasalar çoşarken bizden neden bu kadar ırak, öyle ise çoşmadığı zamanlar neden hep bize patlıyor.

  piyasalar boş bırakılmaya gelmez demiş atalarımız. hepsi için bir düzenleyici kurum uydurulur, kuralları tanımlanır, lisansları dağıtılır, denetlemeleri yapılır. her önüne gelen işlem yapamaz tabi. halk pazarı mı sandınız piyasaları.

  ekonomistler her saat başı dünyanın dört bir yanındaki piyasaları şöyle göz ucuyla bir kontrol eder ki, bir kıpırdanma olursa buralara etkisi ne olur önceden bilsin.

  hasbelkader kıçı kırık bir piyasanın içinde debelenen bir kul olarak, işler nasıl diye sorana, henüz likidite yeterli düzeyde olmadığından şeklinde başlayan cümlelerle yanıt vermek durumda kalışıma mı ağlayayım, bu çoşan kasıp kavuran piyasaların içinde bir garip orhan veli oluşuma mı bilmiyorum. neymiş bu piyasaların bir de likiditesi varmış. vur kendini kaçkarlara diyor kalın bir ses, ancak piyasalar diyorum, ya piyasalara bir şey olursa.
 • ici bos kavramcik. insanin basina gelen herseyi bir nedene baglamasi isteginin yarattigi kavramlardan biri. es kavramlar olarak tanrilar (gerek pagan, gerek judeo-hristiyanik-islami), doga vb. sunulabilir. ne oldugu, neden etkilendigi, niye cikip niye dustugu belli degildir. nabzi tutulur ama nabzi yoktur. muneccimleri genel olarak iktisatci payesini tasirlar ama onlar da gaibden bilgiyi alirken yamulup piyasanin ofkesini kovulma, is bulamama veya iflas etme gibi cezalarla cektikleri cok gorulmustur.
 • 'modern zamanların modern tanrısı'dır.*

  her hareketten önce onayı alınmalı, aksi taktirde "aman piyasalar ne der" diye evhamlanılmalıdır. piyasalar'ın keyfi yerindeyken tedirgin bir rahatlık duyulmalı, kötüye gittiğinde ise bütün kulları ağlaşmalıdır. her tanrı gibi piyasalar da kurban ister; ki kendisine bu kadar çok kurban adanan bir tanrı görülmemiştir.